Před šesti lety představitelé firmy uvedli, že díky vstupu čínského investora počítají s růstem produkce. To se ale zjevně nestalo. Zástupce firmy se nyní nepodařilo kontaktovat.
Podle insolvenčního návrhu firma dluží mzdy i dalším 35 lidem, které zaměstnávala. „Dlužník již nemá žádné další zaměstnance, a není tak schopen vykonávat svoji činnost - výrobu ultralightů, čímž ztratil zdroj příjmů a tím i schopnost splnit své závazky,“ uvádí návrh, za nímž stojí i Radek Filip, který figuroval ve vedení podniku.
Stoprocentní obchodní podíl firmy Zall Jihlavan airplanes podle obchodního rejstříku drží akciová společnost Zall Skyleader sídlící rovněž v Jihlavě. V listopadu 2018 firma informovala o chystaných dodávkách letounů Skyleader do Číny. Tehdy také uvedla, že do skupiny o rok dříve vstoupili čínští investoři prostřednictvím skupiny Zall.
Jednatelem Zall Jihlavan airplanes je podle rejstříku Qiang Xu (Čchiang Sü). Členem dozorčí rady společnosti Zall Skyleader je čínská Zall Aviation Industry. Výroční zprávy ani účetní závěrky obou jihlavských firem za poslední roky ve sbírce listin zveřejněné nejsou. V roce 2021 zaměstnávala firma Zall Jihlavan airplanes okolo 50 lidí.
V říjnu 2018 jihlavská skupina Skyleader uvedla, že dokončila akvizici německé firmy Xtreme Air vyrábějící akrobatické letouny. Tehdy sdělila, že čínští investoři prostřednictvím skupiny Zall drží 70 procent jejích akcií. V listopadu stejného roku informoval jihlavský výrobce o rámcové smlouvě na dodávku stovky letounů Skyleader, která byla podepsána při tehdejší návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Číně. Letouny měly být do Číny dodány během pěti let.
Výroba v Jihlavě nekončí
Výroba letounů Skyleader v Jihlavě nekončí, od letoška tam má provoz akciová společnost Air Operation Technologies. Pronajala si areál v Hruškových Dvorech, který měla předtím v nájmu firma Zall Jihlavan airplanes. Potvrdil to předseda dozorčí rady Air Operation Technologies David Grolig. Uvedl, že sesterská firma této společnosti vyrábí letouny Skyleader v Africe a byla jedním z odběratelů firmy Zall Jihlavan airplanes. V poslední době nebyly objednávky plněny.
„Stáli jsme před rozhodnutím, co budeme dělat, protože jsme přišli o významného dodavatele dílů a komponentů,“ řekl Grolig. Dodal, že se společnost rozhodla vyrábět kromě zahraničí letouny i v Česku.
Firma Zall Jihlavan airplanes podle rejstříku přemístila své sídlo z Hruškových Dvorů do Znojemské ulice v Jihlavě letos v květnu.
24. června 2015 |
Zpráva o insolvenčním řízení přichází deset let poté, co politické vedení hejtmanství na Vysočině přivítalo sedmdesát čínských podnikatelů. Tehdy kraj řídila jednobarevná krajská „vláda“ sociálních demokratů s podporou komunistů.
Delegaci byznysmenů vedl v té době jako prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík, někdejší politik sociální demokracie. V doprovodu tehdejšího náměstka hejtmana Libora Joukla přivedl čínskou delegaci i do zmíněné jihlavské firmy vyrábějící letadla.
Memorandum o spolupráci s čínskou společností Zall Aviation tehdy podepsali zástupci jihlavského podniku během česko-čínského podnikatelského fóra.