Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Učitelka se dala na pečení perníčků a dnes má svoji vlastní značku

  13:19
Vůni perníku má Petra Kovaříková z Českých Milov na Novoměstsku spojenou s dětstvím. Není proto divu, že když se před čtyřmi lety narodil její první syn, nostalgie z dětských let se vrátila naplno. Původní profesí učitelka češtiny, angličtiny a výtvarné výchovy zabořila ruce do těsta a vrhla se do výroby perníčků.

Původně dělala jen klasické perníky zdobené bílkovou polevou. Pak je ale na popud svého muže, jenž je dle jejích slov nekonečnou studnicí nových nápadů, začala zdobit i marcipánem. | foto: Jana Nedělková, MF DNES

Dnes u ní doma voní tato pochutina, již nabízí pod značkou Milovské perníčky, téměř denně. Pomáhá celá rodina i řada dalších lidí a obzvláště před Vánocemi se mají vždy všichni co ohánět. Sortiment navíc nedávno doplnily i perníkové Milovské pralinky.

„Perníčky jsme odjakživa pekly jako děti doma s maminkou. Moji rodiče si zakládali na tradicích – jezdívali jsme třeba do skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska. Měli jsme vždy úctu k tradičním řemeslům. Málokdo dnes třeba ví, že na Vysočinu sahá historie výroby kovových vykrajovaček.  V sousední vsi Svratouch funguje firma Smolík, která je exportuje do celého světa,“ popisuje žena.

A dodává, že všechny tyto faktory se sešly s jejím nástupem na mateřskou dovolenou a ji napadlo, že bych se pečení a zdobení perníků mohla věnovat.

Chutnalo známým i turistům

Své výtvory nejprve otestovala na kamarádech a známých. Jelikož všem chutnalo, rozšířila pole své působnosti na různé trhy a akce v okolí. I tam měla úspěch.

„Velkou pomocí byla pro naše začátky podpora obce Křižánky, v jejíž místní části České Milovy žijeme, a hlavně zdejšího starosty. V obecní kavárně jsme mohli začít hostům nabízet naše kynuté buchty a perníčky a zjistit tak, co lidem chutná a jaký by mohl být odbyt. Hosté, jichž bylo vzhledem k turistickému ruchu v okolí celkem dost, si naše výrobky oblíbili,“ vzpomíná Kovaříková. Perníky peče podle starého rodinného receptu, míchá si též vlastní koření.

„Těch receptů je dnes spousta, objevují se i různé módní záležitosti, kdy se třeba na kilo mouky dává kilo medu a perníky jsou pak opravdu hodně vláčné. Já však vycházím z toho, že Vysočina byla vždy spíš chudší kraj a vařilo se a peklo ze základních, obyčejných surovin. Hospodyně si rozhodně nemohla dovolit dát do těsta kilo medu,“ vysvětluje Petra Kovaříková.

Původně dělala jen klasické perníky zdobené bílkovou polevou. Pak je ale na popud svého muže, jenž je dle jejích slov nekonečnou studnicí nových nápadů, začala zdobit i marcipánem. Jeho vzhled ještě vylepšuje vzorem, jejž vytváří pomocí speciálních embosovaných válečků. Milovské perníčky se tak vzhledově odlišují od většiny běžné produkce.

„Vše je ruční výroba, na zadělávání těsta nepoužívám ani mixér,“ říká žena. Perník jí rukama projde hned několikrát – při samotném tvoření z těsta a pak při několikerém zdobení. U kousků, které se zkrášlují marcipánem, je třeba tuto hmotu nejprve obarvit – zapracovat do ní barvivo. „To dělám rovněž ručně. Podle požadavků zákazníků používáme buď klasická potravinářská barviva, nebo i přírodní produkty v bio kvalitě. Marcipán se pak musí vyválet na zhruba dva milimetry tenký plát, což není vždy snadné, dost se lepí a trhá,“ popisuje cestu k výslednému výrobku Petra Kovaříková.

Marcipánový plát se přejede embosovaným válečkem, pomocí nějž se vytlačí požadovaný vzor. Z takto dekorované placky se již vykrajují finální tvary, které se povidly lepí na perníčky. V poslední fázi je na řadě dozdobení výtvoru klasickou polevou z vaječných bílků a moučkového cukru, případně ještě barvenou.

Recept Perníčky podle Petry Kovaříkové

 • 80 dkg prosáté hladké mouky
 • 28 dkg prosátého moučkového cukru
 • 10 dkg másla nebo rostlinného tuku 
 • 4 větší vejce 
 • 4 lžíce medu 
 • 2 rovné lžičky jedlé sody 
 • cca 1 lžíce perníkového koření 
 • případně kakao na obarvení 
 • Vypracované těsto musí být hladké a nechat se odležet, třeba přes noc. Po jeho vyválení, vykrájení tvarů a upečení lze perníčky ještě potírat vajíčkem, aby měly lesklý povrch.

„Nepoužívám žádná speciální zdobítka, i když jsem je samozřejmě zkoušela. Držím se klasického igelitového sáčku s prostřiženou dírkou, ten se mi osvědčil nejvíce,“ konstatuje žena, která kvůli rostoucímu zájmu o Milovské perníčky musí mít už k ruce několik pomocnic. Ty jí vypomáhají třeba s pečením perníkové hmoty nebo s vytvářením drobných perníčků s marcipánem na způsob čajového pečiva.

„Jinak si ale perníčky zdobím sama. Ráda používám třeba vzor tradiční horácké krajky,“ podotýká Petra Kovaříková s tím, že když jí někdy ujede při zdobení ruka, nehroutí se z toho. „Občasná nedokonalost mi nevadí. Strojově dokonalé zdobení by ke mně ani nesedělo, takto to působí mnohem lidověji a přirozeněji. Ostatně ani nejsem profesionální cukrářka,“ říká s úsměvem.

K perníkovému sortimentu, jejž nabízí už i přes e-shop, přibyly letos ještě Milovské pralinky. Jejich zrod byl prý přitom jen pokus, jak zužitkovat zbytky z výroby. „Protože perníčků produkujeme opravdu hodně, uvažovali jsme, co dělat s výtvory, které se třeba při transportu rozbijí. Napadlo nás zbytky rozdrtit a smíchat s dalšími dobrými věcmi – třeba povidly, višňovým likérem, kořením… A vznikl základ Milovských pralinek,“ přibližuje Petra Kovaříková.

Perníkovým, různě ochuceným základem se obaluje kvalitní marcipán, který tvoří jádro pralinky. Celý bonbon se následně máčí do čokolády a zdobí. „Tuto odbornou činnost pro nás dělá profesionální cukrářka. Pralinky mají u lidí velký ohlas. Nabízíme hned několik příchutí, další vymýšlíme. Plánujeme je představit i na svatebních veletrzích, mohly by být zajímavým doplňkem svatebních tabulí,“ dodává Kovaříková.

Plánů má energická žena se svým partnerem plno. Jedním z nich je třeba i vyvinutí energetické tyčinky, jež má mít „perníkového ducha“, zároveň ale i určité výživové hodnoty. „Předpokládáme, že by ji ocenili hlavně sportovci – turisté, cyklisté či běžkaři, jichž do Žďárských vrchů míří opravdu hodně,“ myslí si Petra Kovaříková. Koupit by ji mohli třeba už v nové Milovské kavárně, v jejíž otevření, společně s výrobnou, doufá žena v únoru příštího roku.

Místo pro mlsání a kulturu

V prostorách někdejší hospody v Českých Milovech 31, již si rodina pronajímá od obce Křižánky a pracuje na jejích úpravách, má vzniknout i kulturní a společenské centrum, kde se budou konat například kurzy jazyků, autorská čtení a komorní koncerty. V objektu budu moci diváci pravidelně navštěvovat i představení Perníčkového divadla. Za ním stojí partner Petry Kovaříkové, herec Ivan Hora (hrál např. v pohádce Rumplcimprcampr – pozn. red.), který se svými perníkovými loutkami těší hlavně dětské diváky. Ti mohou loutky po skončení hry sníst.

Ostatně i děti Petry Kovaříkové, čtyřletý František a jedenapůlroční Josef, perníkem žijí stejně jako dospělí. „Jsou zvyklí, že doma pořád něco společně pečeme, zdobíme a tvoříme. Už i pomáhají, hlavně starší syn. A také jsou vzorní ochutnávači. Perníky se jim ani nikomu z naší rodiny ještě nepřejedly,“ dodává Petra Kovaříková.

Než bude společenské centrum s kavárnou otevřeno, čeká na kolemjdoucí před stavením stánek, kde si budou moci koupit sladké občerstvení z milovské pece nebo něco na zahřátí.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

 • Nejčtenější

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloději po nocích odvezli z firmy přes padesát tun obilí za milion

Jihlavští kriminalisté vyšetřují neobvyklý případ krádeže zemědělských komodit. Dva muži odcizili z areálu firmy přes...

Ze zrušeného brodského hřbitova vykoukly na archeology záhadné stavby

Třiadvacetitisícový Havlíčkův Brod nepřestává archeology překvapovat. Po nedávném nečekaném objevu základů nejstarších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

 • Další z rubriky

V centru Jihlavy vyrostl beachvolejbalový kurt, zkusí ho mistři i amatéři

Tuny křemičitého písku tvoří základ velkého beachvolejbalového kurtu, který v uplynulých dnech vyrostl na Masarykově...

Nové Město nechalo opravit a zatraktivnit tratě pro bikery u Vysočina Areny

Nejen lyžařská a biatlonová, ale také cyklistická destinace. Nové Město na Moravě pracuje na své pověsti špičkového...

Ze zrušeného brodského hřbitova vykoukly na archeology záhadné stavby

Třiadvacetitisícový Havlíčkův Brod nepřestává archeology překvapovat. Po nedávném nečekaném objevu základů nejstarších...

Třebíč má opravené náměstí. Radnice chválí stín, opozice kritizuje výheň

Obyvatelé i návštěvníci druhého největšího města Vysočiny si již brzy budou moci vyzkoušet pobyt na Karlově náměstí bez...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...