Petr Kapinus začínal v prádelně. Uspěl v Bagru a teď učí děti ve škole

  13:19aktualizováno  13:19
Petra Kapinuse zná na Třebíčsku asi každý rockový fanoušek. Kapinus opustil skupinu Bagr v roce 2000. A když se k ní vrátil čtyři roky poté na pouhé jedno vystoupení, přišly si ho poslechnout na třebíčský zimní stadion více než tři tisícovky fanoušků.

Petr Kapinus si zatím naposledy zazpíval se skupinou Bagr před dvěma roky v Trnavě. Přivítal ho sál nabitý fanoušky. | foto: Archiv MAFRA

V současnosti je spokojeným učitelem na Základní škole T. G. Masaryka v Třebíči. "Když jsem se v jednom svém životním období živil pět roků místo učení novinařinou, uvědomil jsem si, jak moc mi práce s dětmi chybí. Teď je zase všechno tak, jak má být," říká.

Rocková část života Petra Kapinuse začala v patnácti letech na neobvyklém místě - v prádelně jednoho paneláku na Moravském Slovácku. Chodil tam hrát na kytaru a zpívat. Rodiče tehdy nebyli nadšení z jeho hudebních plánů.

Tento pohled z pódia bývalý zpěvák Bagru dobře znal. Nejvíc fanoušků pohromadě

Tento pohled z pódia bývalý zpěvák Bagru dobře znal. Nejvíc fanoušků pohromadě viděl na stadionu v Třebíči.

Shodou okolností bydlel nad zmíněnou prádelnou kapelník jedné tamní skupiny. "Byl nucen mě poslouchat, a když usoudil, že to není zas tak špatné, hodil mi takzvaně lano," vzpomíná na své začátky muž, který dokázal spolehlivě roztančit zaplněné kulturní domy i letní parkety v městech i vesnicích.

Frontmanem tenkrát nové skupiny Bagr se stal v roce 1983 v Bransouzích. Do kapely ho přilákal tehdejší bubeník a pozdější manažer Karel Ošmera.

"V úplném začátku nás dost zaskočila okamžitá popularita kapely od prvního vystoupení, protože hard rock tenkrát nehrál prakticky nikdo a byl po něm hlad. Bylo to všechno až neuvěřitelné. Postupně se vystřídalo několik generací našich příznivců, až po děti těch úplně prvních. Pokaždé to mělo něco do sebe," popisuje Petr Kapinus.

Kde můžete slyšet Bagr

V sobotu 24.11. bude Bagr v současné sestavě bez Petra Kapinuse křtít nové CD v Lipníku. Kmotrem bude kapela Koblížc!. Další křty budou 1. 12. v Budišově (spolu s The Bush) a 8. 12. ve Výčapech (spolu s kapelou Zoči Voči).

Cítil se v té době šťastný, když s ním lidé zpívali a prožívali jeho texty. "Zkrátka nás brali za své," vysvětluje. Setkával se však i s reakcemi lidí, kteří ho nesnášeli. I to se postupně naučil brát s nadhledem. Zažil stovky nocí, kdy zpíval hodiny v zakouřeném sále.

"Věděl jsem, že je to pro dobro věci, takže jsem bezkyslíkové prostředí bral jako realitu. Navíc v létě jsme samozřejmě hráli pod širým nebem," přibližuje příjemnější stránku muzikantského života.

Asi nejúspěšnější píseň Bagru je podle něj rocková verze Quasimoda od neznámého folkového autora. "Přidal jsem k ní druhou sloku a chraplavý hlas, což byla ze začátku jen legrace, ale nakonec to byl prvek, který se líbil nejvíc. Zřejmě proto, že takový hlasový projev od tak subtilního zpěváka nikdo nečekal," říká devětačtyřicetiletý Petr Kapinus. Pokaždé když začal zpívat Quasimoda, jemuž fanoušci často říkají Olovo na lidi, byl celý sál na nohou.

Z jeho vlastních písní měla vždy u fanoušků ohlas skladba s názvem Zlá. Z převzatých pak úderný kousek Čerti, původně od Twisted Sister. Skupina tyto skladby dodnes hraje. Čerty však jen na vyžádání fanoušků.

Rocková verze Quasimoda, Zlá a úderný kousek Čerti. Tyto písně Bagru s Petrem

Rocková verze Quasimoda, Zlá a úderný kousek Čerti. Tyto písně Bagru s Petrem Kapinusem měly vždy největší ohlas.

Přes vstřícné reakce posluchačů ale Kapinus nakonec Bagr opustil. Po sedmnácti letech na pódiích se cítil vyčerpaný. Zatím naposledy vystoupil při svém koncertu před dvěma roky v Trnavě.

"Bylo to znovu moc příjemné setkání s muzikanty na pódiu i s kamarády a fanoušky pod ním. Co bude v budoucnu, nevím. Co vím určitě, že nic se nemá přehánět. Kdoví jestli by ještě vůbec někdo přišel," pochybuje. A ze skromnosti nedodává, že v té Trnavě opět zpíval před nabitým sálem, což dokazují fotografie.

Muziku v současnosti aspoň poslouchá. Jeho hudební vkus se nemění. Má rád AC/DC, Judas Priest, Status Q, Queen či Bruce Springsteena. V poslední době se mu hodně líbí Green Day. Z českých kapel snad jenom Kabát. Z regionálních uskupení se mu docela líbila Vjetef. Ocenil, že členové této party ze sebe nedělali žádné hvězdy a hráli jednoduchou muziku pro lidi.

Petr Kapinus už v Třebíči bydlí mnohem delší čas, než kdysi žil v rodném Moravském Slovácku. "Není divu, že se tady cítím doma," dodává s učitelským nadhledem někdejší frontman. Jeho bývalá kapela Bagr stále s úspěchem vystupuje. Má už pátého zpěváka od doby, kdy skončil Petr Kapinus.

Autor:

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Bez televize i počítačů. Fotografka nahlédla mezi nejortodoxnější Židy

Třebíčská fotografka Eliška Blažková se jako jedna z mála lidí dokázala dostat...

Před osmi lety přijela třebíčská rodačka Eliška Blažková poprvé na stáž do Izraele. Jako studentka fotografie měla...

Muž shodil ženu ze schodů a zranil ji lahví, policii volal jako svědek

Ilustrační snímek

Čtyřiadvacetiletý útočník podle policie v pátek v Jihlavě napadl ženu a vážně ji zranil. Když ale volal záchranáře,...

Populace tloustne, vidí nemocnice. S obézními pacienty pomáhají i hasiči

Hasiči jeřábem zvedli k oknu přípojný vozík za auto. Pacienta přeložili na...

Obézních přibývá a problémy s nimi zažívají i nemocnice na Vysočině. Nejenže je s takovými lidmi obtížná manipulace,...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ELEKTRONIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz