Petice zabrala, firma se odstěhuje. Chce žďárskou radnici žalovat

  8:25aktualizováno  8:25
Firma VM Car Czech, která pracovala ve třísměnném provozu, už sousedům ve Žďáře nad Sázavou vadit nebude. Stěhuje se z donucení a k soudu podává žalobu. Zabraly stížnosti a petice kvůli hluku vycházejícímu z prostor VM Car a okolí ztichne už od března.

V těchto prostorách uvnitř areálu sídlí kovodílna a autodílna VM Car. Podle místních právě odsud vychází největší hluk. | foto: Zuzana Dudášová, MF DNES

Firma se stěhuje do jiné části města. "Přemístí se do místní průmyslové zóny, kde nebude nikomu vadit. Dostane kompletně vytápěnou zateplenou halu po podniku, který tam měl výrobnu oken," řekl žďárský místostarosta Jaromír Brychta.

"Prostor v areálu Sattu zatím zůstane prázdný. Bude se hledat vhodný nájemce, který by lidi neobtěžoval hlukem ani ničím podobným," podotkl Brychta.

Fotogalerie

Stížnosti obyvatel, kterým vadil hluk a zápach, se začaly množit v loňském roce. Společnost VM Car byla podle nich v provozu prakticky čtyřiadvacet hodin denně.

I čtyřikrát do týdne ke komplexu jezdili na kontrolu strážníci. Padesátka lidí podepsala petici. A po pěti měsících se našlo řešení.

Podle místostarosty Brychty byly stížnosti oprávněné. "Řešili jsme však i to, že majitel VM Car zaměstnává ve firmě dost lidí. Nepřímo je na něj navázáno kolem šedesáti dalších pracovníků v jiných firmách, kam vozí k dalšímu zpracování polotovary. Šlo nám o ty lidi bydlící okolo, aby měli klid, ale i o to, aby tito zaměstnanci neztratili práci," uvedl Brychta s tím, že se s podnikatelem na řešení dohodli.

Firma se cítí být poškozená

Majitel VM Car Vladimír Matějka je však jiného názoru. "K vzájemné dohodě nedošlo, cítíme se poškození. To, jak se město zachovalo, nám způsobilo finanční ztráty, které jdou do milionů. Museli jsme pozastavit zakázky, vysvětlovat, proč tak činíme. Naše jméno bylo poškozeno. Chystáme se podat trestní oznámení," vyjádřil se.

Firma platila ročně za pronájem kolem 600 až 700 tisíc korun a měla v plánu obsadit i další prostory v areálu a tím městu pomoci až k 250 tisícům navíc.

Žďárská starostka Dagmar Zvěřinová upozornila, že firma podnikala v prostorách, které k tomu účelu nebyly zkolaudovány. A ten účel se nezměnil. "Oblast byla původně určená firmám, ale nyní jsou v blízkosti domy a to změnilo situaci. Až se VM Car odstěhuje, budeme hledat nájemce, který v lokalitě nebude vadit," řekla Zvěřinová.

V areálu Sattu měřila hluk i hygiena. Ta ovšem překročení limitů nezjistila. "Šlo tam spíše o to, že pan Matějka využíval skladové prostory pro výrobu, jak měl těch zakázek moc," vysvětlila Zvěřinová.

Podle Matějky o změnu užívání skladových prostor loni žádali a měli prý pozitivní přísliby. "Koncem roku to však představitelé města zamítli," dodal.

Nejčtenější

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Náměšťské Nagano. Malé město vítalo hokejové mistry světa z rybníka

Hráči vítězného celku neskrývali nadšení. „Pro nás je to náměšťské Nagano,...

Jako hrdinové se z Kanady vrátili hokejisté týmu Captains Náměšť nad Oslavou. O víkendu na jezeře Roulston v městečku...

Každý film má udělat divákovi radost, říkával režisér Léta s kovbojem

Režisér Ivo Novák se narodil v Moravských Budějovicích.

Často reprízované filmy Fešák Hubert, Léto s kovbojem, Kam slunce nechodí... či seriál Dynastie Nováků. I pod nimi je...

Najdete na iDNES.cz