Sobota 19. září 2020, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. září 2020 Zita

Emoce v Chotěboři stoupají, městem se šíří petice proti výstavbě na Koubku

  12:08
Proti zvažované výstavbě v chotěbořské lokalitě Koubek sepsali obyvatelé sousedních ulic petici. Už přes týden se šíří v papírové verzi i na internetu. Její autoři chtějí přesvědčit radnici, aby na zelené ploše zřídila park.

Koubek je podle vedení města nejcennější lokalita v Chotěboři. Už desítky let ji však tvoří prázdná louka. Radnice ji už roky plánuje zastavět, ke konkrétním krokům se ale odhodlala až v posledních měsících. Její zastavění však naráží na odpor místních. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Okolo Koubku planou v Chotěboři emoce už minimálně od jara. Vedení města chce naplnit svůj údajný dlouholetý plán a rozlehlou louku uprostřed sídliště rodinných domů poblíž centra města zastavět. Naopak sousedé zvyklí mít přes ulici zelenou plochu jsou proti.

Napětí mezi oběma stranami eskalovalo v květnu, kdy zastupitelé dostali návrh na zastavění plochy a měli zahájit zrychlené pořízení změny územního plánu. Stavět chtěla firma napojená na společnost SeneCura, která na východním okraji pozemku buduje domov pro seniory.

Veřejnosti ani části zastupitelů se představený návrh nezamlouval. Řada občanů začala volat po tom, nechat louku i nadále prázdnou, případně na ní zřídit park. Někteří z nich ji spontánně překřtili na chotěbořský Central Park a dočasně vyzdobili lavičkami a květináči.

Naopak podle starosty Tomáš Škaryda jde o nejcennější pozemek v Chotěboři a jeho zastavění považuje za jeden z důležitých bodů rozvoje města.

Odpůrci se odvolávají i na Evropskou úmluvu

„Protestujeme proti výstavbě bytových domů v této lokalitě. Žádáme, aby v lokalitě Koubek byla zachována možnost budoucího využití pro veřejnou infrastrukturu a byl zde vybudován městský park s navazující městskou zahradou,“ píší nyní v úvodu petice její autoři.

Těmi jsou Pavel Klepetko, Leoš Jelínek, Lenka Polívková a Jiřina Kavalírová. Všichni čtyři bydlí v rodinných domech přes ulici přímo naproti louce.

„Koubek je rodinnou zástavbou. V části pozemku je stavěn domov pro seniory. Nesouhlasíme s tím, aby do této lokality byla umístěna bytová zástavba, která by výrazně narušila a omezila práva nejen obyvatel této lokality, ale i klientů nově vzniklého centra,“ tvrdí iniciátoři petice.

Ti rovněž namítají, že město vlastní několik jiných stavebních pozemků a že by další výstavbou na Koubku byla dotčena vlastnická i jiná práva majitelů již stojících nemovitostí.

„Radnice rozhoduje o pozemku v centru města, aniž by svůj záměr předložila k diskusi veřejnosti. Tím jsou občanům upírána práva spolurozhodování tak, jak je deklarováno Evropskou úmluvou o krajině, na kterou se v petici odvoláváme,“ tvrdí autoři.

Kvůli blízkosti další občanské vybavenosti považují louku vhodnou pouze k umístění parku. „Ten po uzavření zámeckého parku ve městě citelně chybí,“ píší.

Musí rozhodnout zastupitelé, odmítá petici starosta

Jejich argumenty ale chotěbořský starosta Tomáš Škaryd odmítá. „Lokalita je dlouhodobě plánovaná k zástavbě. To není věc, která by někoho měla ohrožovat. Je třeba si uvědomit, že se jedná prakticky o centrum města,“ konstatuje Škaryd.

Podle něho není z urbanistického hlediska ani pro rozvoj města do budoucna vhodné nechávat tak velkou plochu ladem. Opakuje, že parků a zelených ploch má město dostatek. Co však v Chotěboři chybí, jsou byty.

Starosta Škaryd považuje petici za zbytečnou věc, která nic nevyřeší. „Kdo kde vymyslí jakoukoli petici, vždycky nasbírá nějaké podpisy. Ale toto je oblast rozvoje města, o které musí rozhodnout volení zastupitelé,“ zdůrazňuje.

Petice zatím nasbírala několik stovek podpisů. Přibližně padesátku na internetu, daleko víc jich ale je na papírových arších. Ty jsou mimo jiné v lékárně, cukrárně, na čerpací stanici nebo v ordinacích čtyř lékařů.

Autoři chtějí podpisy sbírat do zasedání zastupitelstva v polovině září, případně do voleb na počátku října.

Mohl by sloužit pro sportovní aktivity, říkají lidé

„Koubek je ideálním místem pro vybudování městského parku. Navíc sousedí i se sportovním zázemím zimního a letního stadionu a v budoucnu by tak šlo park využít i pro další sportovní aktivity,“ doprovodil komentářem svůj podpis pod peticí například Josef Sabol.

„Jedná se o jednu z mála ploch, kde lze vybudovat větší park, který by lidé z okolí mohli využívat pro rekreaci. Myslím si, že i pro budoucí dům seniorů bude lepší park než bytové domy,“ přidal se Jan Ninger.

Architektonická kancelář napojená na společnost SeneCura přišla s návrhem na Koubku vedle domova pro seniory postavit čtyři bytové domy s celkem až sto padesáti byty. Mezi nimi by byla velká uzavřená zahrada. Projekt má být POdle vizualizací plný zeleně a stromů.

Chotěbořský Koubek na záběrech z letošního května:

3. června 2020

Chotěbořští zastupitelé na svém posledním jednání schválili záměr pořízení změny územního plánu, která by výstavbu umožnila. To je však proces, který obvykle trvá i déle než rok. Radnice ho teprve započala, v rámci řízení se k němu budou vyjadřovat všechny příslušné instituce.

„Zadání zpracování změny územního plánu je úplně první krok, který ani nemusí vést k cíli. Ač i já mám k představené studii výhrady, je krajně nezodpovědné diskusi utnout hned v zárodku,“ byl v květnu pro i místostarosta David Šafránek.

Pokud by byla změna územního plánu dokončena a lokalita připravena k výstavbě, chce vedení města posoudit více návrhů a nabídek investorů. Vybrat pak chce ten, který se mu bude zdát pro město nejlepší.

Central Park nechali strážníci z Koubku odstranit

Lidé jsou proti další zástavbě na Koubku v Chotěboři. Na louce také v...

Na přelomu května a června se část louky na chotěbořském Koubku začala měnit na Central Park. Nazvali ji tak občané žijící v této části Chotěboře. Umístěním uprostřed zástavby i svým tvarem připomíná oázu zeleně v New Yorku.

Lidé na louku začali donášet židličky, sedátka a stolečky. Nechyběly dekorace ani květináče s květinami. Přibyla i zahradní houpačka a lidé se tu začali spontánně scházet.

„K naší velké radosti to nebyly jenom maminky s dětmi, školní družina, přírodovědecký kroužek nebo studenti gymnázia, ale také senioři, kteří zde našli klidné místo k večernímu povídání,“ popisuje spoluautorka petice Lenka Polívková.

Jenže netrvalo dlouho a vše muselo zmizet. K vyklizení pozemku kvůli sečení trávy iniciátory vyzvala městská policie. „Ve středu jsme vše uklidili a odnesli. V pátek louku posekali a my jsme v sobotu znovu všechny věci vrátili zpět,“ popisuje Polívková.

Jen o den později volali z městské policie znovu. Pokud lidé předměty z pozemku neodstraní, bude s nimi zahájeno správní řízení, vzkázali autorům myšlenky strážníci. Město by pak náklady na vyčištění louky po majitelích výzdoby vymáhalo.

O výzvě strážníků vedení města údajně nic nevědělo. „Naopak, panu místostarostovi připadalo naše vyjádření sympatické. Naše instalace nikomu nevadila, nikdo její odstranění nepožadoval, přesto jsme museli vše natrvalo odstranit,“ pokrčí rameny Polívková. Podle pozdějšího vyjádření starosty Tomáše Škaryda neměli autoři výzdoby vyjednán zábor veřejného prostranství.

Lenka Polívková se ale nevzdává. Oficiální úřední cestou si zažádala o pronájem části louky na Koubku, aby mohla dekorace instalovat potřetí. Nyní bude několik týdnů čekat, jak její žádost městští radní posoudí.

  • Nejčtenější

Žďárská gilotina nad řekou Sázavou se stala postrachem místních vodáků

Třicet metrů dlouhý most ve Žďáře nad Sázavou se příliš nepovedl a čeká ho oprava. Zábradlí na něm totiž bylo...

Ujčík: Covid? Tak příjemnou chřipku jsem nikdy neměl. Pojďme žít normálně

Trenér prvoligových jihlavských hokejistů Viktor Ujčík apeluje na fanoušky, aby se navzdory koronaviru nebáli chodit na...

Obec trpí kvůli chovatelce a smečce psů. Je to množírna, tvrdí místní

Bezradnost zažívají lidé z Račic na Třebíčsku. Do obce o necelé stovce obyvatel se přistěhovala Zdena Bártů, které...

Za vjezd do centra se v budce vybere 2,5 milionu, rarita však brzy skončí

Ve větru, dešti a sněhu, ale i za horkých dnů. Marie Štěpánková vybírá za každého počasí desetikoruny za vjezd na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byla to Menzelova zásluha. Filmem pomohl zachránit chátrající pivovar

Na konci devadesátých let stačilo už jen velmi málo k demolici nefungujícího dalešického pivovaru. Kdyby si v roce 1980...

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

  • Další z rubriky

Soud opět prověřuje tragické zřícení mostu. Projektant změnil výpověď

Kauza pádu vilémovského mostu, pod jehož troskami před šesti lety zahynuli čtyři dělníci, pokračuje před okresním...

Oslava bude bez první tramvaje, její rekonstrukci brání chybějící podvozek

Příběh první jihlavské tramvaje, která ve městě jezdila v roce 1909, je téma jako z detektivního románu. Zprvu se...

Při nehodě čtyř aut na Třebíčsku zemřel člověk, pět se jich zranilo

Při dopravní nehodě tří osobních a jednoho nákladního automobilu zemřel v sobotu před polednem na Třebíčsku jeden...

Vandalové po měsíci opět poničili rozhlednu na jihlavských hradbách

Necelý měsíc po opravě vandalové opět poničili rozhlednu v jihlavské Věžní ulici. Ta je v centru města zabudovaná do...

Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu
Trápí vaše dítě suchý kašel? Vyzkoušejte s námi sirup Petit Drill, který je z 99 % přírodního původu

Dopřejte své rodině klidný spánek. Přihlaste se k testování a objevte účinky dětského sirupu Petit Drill – přírodního léku v boji proti suchému...

Vyzkoušeli jsme eRoušku 2. Podívejte se, jak může pomoci i vám

Největší nadějí na zpomalení šíření covidu-19, která navíc nikomu nezkomplikuje život, je malá aplikace pro chytré...

Microsoft vytáhl servery z oceánu, jejich nízká poruchovost překvapila

Z mořského dna u skotského souostroví Orkneje námořníci vylovili datacentrum společnost Microsoft. Za více než dva roky...

Benešová: Nečekala jsem, že synova svatba bude tak emocionálně náročná

Závěr prázdnin byl pro Lucii Benešovou ve znamení svatebních příprav. K oltáři dovedla svého nejstaršího syna Luciána,...

Porno je reklama na fitness, říká jeden z nejstarších českých pornoherců

Je obsazovaný do pornoscén z kategorie „old and young“. Není divu, s natáčením začal před svou padesátkou a točí už...

Jeho prsty byly najednou ve mně, obvinila fotografa ze zneužití Ratajkowski

Emily Ratajkowski (29) zveřejnila obsáhlou esej, ve které obvinila fotografa Jonathana Ledera ze sexuálního zneužití....