Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Stánky s občerstvením na náměstí zachovejte, žádají Jihlavané v petici

  14:04
V příštím roce se začne měnit jihlavské Masarykovo náměstí. Vedení města plánuje velkou revitalizaci celého prostranství, sadbu stromů i odstranění dřevěných stánků s občerstvením naproti obchodnímu domu Prior. S tím ale někteří obyvatelé nesouhlasí a za zachování stánků sepsali petici.

Možnost zachování stávajících stánků na náměstí projednávalo vedení magistrátu několikrát. Naposledy na základě podnětů veřejnosti minulý rok s tím, že zachovány nebudou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Online petiční list má aktuálně 83 signatářů. „Připojuji se pro setrvání stánku. Mohly by být zmodernizovány. Nevidím problém, proč v kombinaci se zelení by tam nemohly zůstat,“ ptá se například Jakub Komár. A Radim Tesař dodává: „Není chytré rušit jediné, co na náměstí opravdu funguje.“

Možnost zachování stávajících stánků město projednávalo již několikrát. „Naposledy na základě podnětů veřejnosti minulý rok s výstupem, že zachovány nebudou,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Revitalizace Masarykova náměstí je dlouhodobá záležitost, která se bude dělat v několika etapách. Stát by měla přibližně 200 milionů korun bez daně.

Majetkový odbor města má s jednotlivými majiteli stánků uzavřeny smlouvy na pronájem pozemků. Počítá se s tím, že v rámci revitalizace náměstí budou smluvní vztahy ukončeny.

Magistrát by ale uvítal diskusi a setkání s autory petice. „O současné petici za zachování stánků víme jen ze sociálních sítí. Nikdo se na nás s konkrétními požadavky neobrátil. Je třeba pojmenovat, jaký je cíl petice, zda jde o zachování dotčených provozoven na náměstí nebo jde o oživení středu náměstí, či má petice jiný cíl. Uvítáme, budou-li autoři petice kontaktovat Útvar městského architekta, se kterým svůj cíl prodiskutují,“ vzkazuje mluvčí Daněk.

Občerstvení má být v provozovnách po obvodu

S původními trvale umístěnými stánky na náměstí nepočítají ani architekti. Systém rychlého občerstvení by ale z jihlavského Masarykova náměstí ani po revitalizaci neměl zmizet.

„Primárně by měly občerstvení zajišťovat provozovny v domech po obvodu náměstí, kterým revitalizace připraví lepší podmínky, jako jsou prostornější chodníky pro zahrádky či bezbariérové propojení na střed náměstí. Na náměstí by se měly konat sezonní trhy, jarmarky a kulturní akce. Útvar městského architekta proto doporučuje, aby při rušení stánků město jednalo s provozovateli o možnosti přesunu provozů do domů po obvodu náměstí nebo městských domů v centru,“ vysvětluje Daněk.

Primátorka Karolína Koubová (Fórum) a její náměstek Petr Ryška (ODS) souhlasí s tím, že služby ve stánku jsou v Jihlavě oblíbené a vyhledávané a rozumí tomu, že by obyvatelům chyběly. Koubová by si přála, aby lidé po dobu revitalizace náměstí nepřišli o tuto službu. Nějaké hezčí občerstvovací stánky by podle ní na náměstí měly po dobu revitalizace být. Práce totiž mohou trvat přibližně deset let.

Podle náměstka Ryšky bude záležet především na diskusi s architekty a majiteli provozoven rychlého občerstvení. On sám si umí představit umístění stánků i v rámci revitalizovaného náměstí. V žádném případě by ale podle Ryšky neměly na náměstí zůstat ve stávající podobě.

Změny v parkování a zeleni za 200 milionů

Architektonická soutěž na revitalizaci Masarykova náměstí byla ukončena v roce 2018. Vítězný návrh zpracoval atelier MCA, který zastupují Miroslav Cikán, Pavla Melková a Radek Novotný.

Odhad ceny navržených úprav prostranství je podle dřívějších údajů města 200 milionů korun. Úpravy chce radnice dělat po etapách rozvržených do několika let.

Architektonická studie navrhuje například změny parkovacích míst a zeleně. Oproti současnému stavu počítá s dvojnásobným počtem stromů. Navrhuje 103 dřevin oproti současným sedmapadesáti. Nosným prvkem úpravy náměstí je dvojitá stromová alej při jeho západní straně. Ta má vytvářet stinné prostředí v kontaktu s obchody, restauracemi a kavárnami.

Dalším novým zeleným prvkem budou tři skupiny stromů. První z nich je plánovaná naproti radnici, druhá pod budovou Prioru a třetí v místě současného parkoviště na spodní straně náměstí.

Oproti tomu stromy zmizí kolem morového sloupu. Ten by měl zůstat odhalen.

Před radnicí od jara porostou bíle kvetoucí jerlíny

Jerlín japonský (Styphnolobium japonicum)

První akcí, která by měla viditelně změnit vzhled náměstí v rámci jeho revitalizace, je vysázení skupiny nových stromů před budovou radnice. Na magistrátu jim pracovně říkají „zelená hnízda“.

Původně se mělo sázet již letos na podzim, aby práce byla hotová do prvního listopadu, kdy se začnou připravovat adventní akce na náměstí. Nakonec se s výsadbou začne až na jaře příštího roku.

„Tak velké stromy, které zde budou vysazeny, se v září špatně sázejí. Pokud by se to realizovalo až po 15. říjnu, kdy se stromy ve školkách začínají dobývat ze země, nedá se to stihnout. Navíc je na náměstí naplánovaná na podzim ještě řada kulturních akcí, které takto proběhnou ve větším klidu,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí magistrátního odboru životního prostředí.

Dalším důvodem je, že město by chtělo souběžně se sázením nových stromů vytvořit u nich i mlatový povrch. „Zelené hnízdo musíme dělat v etapách. Musí se nejprve udělat prostor pro stromy, nasázet je a následně se na to bude dělat mlatový povrch. Chceme to vše udělat v rámci jedné akce. Protože si nejsme jisti, jaké bude klima na podzim, a protože chceme mít i kvalitní stromky, odsouváme to na jaro příštího roku,“ uvedla Alena Kottová, vedoucí odboru rozvoje města.

Prvním místem, kde by se podle vítězného návrhu mělo vysázet takzvané „zelené hnízdo“ stromů, je nad Priorem před budovou radnice. „Bude to výsadba pěti stromů - jerlínů,“ přiblížila Ruschková.

Místo, kde budou stromy vysazené, je již vyznačeno nenápadnými zelenými značkami na dlažbě. Jerlíny budou pro Jihlavu premiéra. Nikde ve městě zatím nerostou.

„Pan projektant chtěl bíle kvetoucí stromy. Původně prosazované jírovce jsme zavrhli, protože je napadá klíněnka. Jerlíny jsou krásné, velké, bíle kvetoucí stromy,“ poznamenala vedoucí odboru životního prostředí.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole se rozhodovalo v obvodu Jihlava.

Výsledky pro: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Na kampani Nagyové se rozdával salám, Vystrčil vsadil na koncert

Miloš Vystrčil a Jana Nagyová se v Jihlavě před volebním víkendem nepřímo utkali v závěrečné „bitvě“ o Senát. Dosavadní...

Vystrčil obhájil Senát a dojal se, Nagyovou mrzely tvrdé útoky od koalice

Nejsledovanější a nejdramatičtější duel letošních senátních voleb je u konce. Ze druhého kola vyšel v jihlavském obvodu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vypátrala dvě pohřešované školačky ze Žďárska, jsou v pořádku

Policisté nalezli dvě nezletilé dívky z Bystřice nad Perštejnem. V pondělí ráno odešly ze svých domovů neznámo kam, od...

Loutkovodič, loutky a poddaní, řekl Vystrčil o kampani ANO před volbami

Jako náročnou a velmi neobvyklou hodnotí Miloš Vystrčil předvolební kampaň, která předcházela jeho vítězství v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lidé na farmě opět obdivují tisíce tykví, populární Dýňový svět otevřel

Rodinný statek Pipkových v Nové Vsi u Leštiny na Havlíčkobrodsku zaplavily opět stovky dýní. Plody všech velikostí,...

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Žďárská knihovna učí čtenáře, jak rozpoznat falešné zprávy

Sedm knihoven z celé republiky bylo oceněno za svoje inspirativní aktivity v oblasti mediálního vzdělávání. Tato...

Humpolec se dočká nákupního centra, nahradí autobusové nádraží

Na místě bývalého autobusového nádraží podél humpolecké Okružní ulice vyroste nové nákupní centrum. Výstavba zaujme...

Povolební vyjednávání míří ke konci, jasno už je v Třebíči i Novém Městě

Pavla Pacala (Pro Třebíč), současného starostu Třebíče, čeká další volební období v čele radnice. Trojkoalice, kterou...

Na obchvatu Havlíčkova Brodu zhoustne doprava, staví se protihlukové stěny

Na severovýchodním obchvatu Havlíčkova Brodu začaly stavební práce. Společnost Skanska zahájila obnovu a rozšíření...

Nejtěžší bylo Hance v jejích posledních dnech lhát, říká Margita o Zagorové

Je to pět týdnů, co odešla zpěvačka Hana Zagorová (†75), se kterou žil její muž Štefan Margita (66) třicet let. Pěvec...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Rus streamoval plynový hořák, aby se vysmál Evropanům. Twitch zasáhl

Zatímco se Evropané kvůli nedostatku plynu připravují na tuhou zimu, Rusové je provokují tím, že na internet vysílají...

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Táňa Pauhofová porodila. Její manžel prozradil pohlaví a jméno dítěte

Slovenská herečka Táňa Pauhofová (39) se poprvé stala maminkou. Na sociálních sítích zveřejnila fotky s hudebním...