Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Stánky s občerstvením na náměstí zachovejte, žádají Jihlavané v petici

  14:04
V příštím roce se začne měnit jihlavské Masarykovo náměstí. Vedení města plánuje velkou revitalizaci celého prostranství, sadbu stromů i odstranění dřevěných stánků s občerstvením naproti obchodnímu domu Prior. S tím ale někteří obyvatelé nesouhlasí a za zachování stánků sepsali petici.
Možnost zachování stávajících stánků na náměstí projednávalo vedení magistrátu...

Možnost zachování stávajících stánků na náměstí projednávalo vedení magistrátu několikrát. Naposledy na základě podnětů veřejnosti minulý rok s tím, že zachovány nebudou. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Online petiční list má aktuálně 83 signatářů. „Připojuji se pro setrvání stánku. Mohly by být zmodernizovány. Nevidím problém, proč v kombinaci se zelení by tam nemohly zůstat,“ ptá se například Jakub Komár. A Radim Tesař dodává: „Není chytré rušit jediné, co na náměstí opravdu funguje.“

Možnost zachování stávajících stánků město projednávalo již několikrát. „Naposledy na základě podnětů veřejnosti minulý rok s výstupem, že zachovány nebudou,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk.

Revitalizace Masarykova náměstí je dlouhodobá záležitost, která se bude dělat v několika etapách. Stát by měla přibližně 200 milionů korun bez daně.

Majetkový odbor města má s jednotlivými majiteli stánků uzavřeny smlouvy na pronájem pozemků. Počítá se s tím, že v rámci revitalizace náměstí budou smluvní vztahy ukončeny.

Magistrát by ale uvítal diskusi a setkání s autory petice. „O současné petici za zachování stánků víme jen ze sociálních sítí. Nikdo se na nás s konkrétními požadavky neobrátil. Je třeba pojmenovat, jaký je cíl petice, zda jde o zachování dotčených provozoven na náměstí nebo jde o oživení středu náměstí, či má petice jiný cíl. Uvítáme, budou-li autoři petice kontaktovat Útvar městského architekta, se kterým svůj cíl prodiskutují,“ vzkazuje mluvčí Daněk.

Občerstvení má být v provozovnách po obvodu

S původními trvale umístěnými stánky na náměstí nepočítají ani architekti. Systém rychlého občerstvení by ale z jihlavského Masarykova náměstí ani po revitalizaci neměl zmizet.

„Primárně by měly občerstvení zajišťovat provozovny v domech po obvodu náměstí, kterým revitalizace připraví lepší podmínky, jako jsou prostornější chodníky pro zahrádky či bezbariérové propojení na střed náměstí. Na náměstí by se měly konat sezonní trhy, jarmarky a kulturní akce. Útvar městského architekta proto doporučuje, aby při rušení stánků město jednalo s provozovateli o možnosti přesunu provozů do domů po obvodu náměstí nebo městských domů v centru,“ vysvětluje Daněk.

Primátorka Karolína Koubová (Fórum) a její náměstek Petr Ryška (ODS) souhlasí s tím, že služby ve stánku jsou v Jihlavě oblíbené a vyhledávané a rozumí tomu, že by obyvatelům chyběly. Koubová by si přála, aby lidé po dobu revitalizace náměstí nepřišli o tuto službu. Nějaké hezčí občerstvovací stánky by podle ní na náměstí měly po dobu revitalizace být. Práce totiž mohou trvat přibližně deset let.

Podle náměstka Ryšky bude záležet především na diskusi s architekty a majiteli provozoven rychlého občerstvení. On sám si umí představit umístění stánků i v rámci revitalizovaného náměstí. V žádném případě by ale podle Ryšky neměly na náměstí zůstat ve stávající podobě.

Změny v parkování a zeleni za 200 milionů

Architektonická soutěž na revitalizaci Masarykova náměstí byla ukončena v roce 2018. Vítězný návrh zpracoval atelier MCA, který zastupují Miroslav Cikán, Pavla Melková a Radek Novotný.

Odhad ceny navržených úprav prostranství je podle dřívějších údajů města 200 milionů korun. Úpravy chce radnice dělat po etapách rozvržených do několika let.

Architektonická studie navrhuje například změny parkovacích míst a zeleně. Oproti současnému stavu počítá s dvojnásobným počtem stromů. Navrhuje 103 dřevin oproti současným sedmapadesáti. Nosným prvkem úpravy náměstí je dvojitá stromová alej při jeho západní straně. Ta má vytvářet stinné prostředí v kontaktu s obchody, restauracemi a kavárnami.

Dalším novým zeleným prvkem budou tři skupiny stromů. První z nich je plánovaná naproti radnici, druhá pod budovou Prioru a třetí v místě současného parkoviště na spodní straně náměstí.

Oproti tomu stromy zmizí kolem morového sloupu. Ten by měl zůstat odhalen.

Před radnicí od jara porostou bíle kvetoucí jerlíny

Jerlín japonský (Styphnolobium japonicum)

První akcí, která by měla viditelně změnit vzhled náměstí v rámci jeho revitalizace, je vysázení skupiny nových stromů před budovou radnice. Na magistrátu jim pracovně říkají „zelená hnízda“.

Původně se mělo sázet již letos na podzim, aby práce byla hotová do prvního listopadu, kdy se začnou připravovat adventní akce na náměstí. Nakonec se s výsadbou začne až na jaře příštího roku.

„Tak velké stromy, které zde budou vysazeny, se v září špatně sázejí. Pokud by se to realizovalo až po 15. říjnu, kdy se stromy ve školkách začínají dobývat ze země, nedá se to stihnout. Navíc je na náměstí naplánovaná na podzim ještě řada kulturních akcí, které takto proběhnou ve větším klidu,“ uvedla Katarína Ruschková, vedoucí magistrátního odboru životního prostředí.

Dalším důvodem je, že město by chtělo souběžně se sázením nových stromů vytvořit u nich i mlatový povrch. „Zelené hnízdo musíme dělat v etapách. Musí se nejprve udělat prostor pro stromy, nasázet je a následně se na to bude dělat mlatový povrch. Chceme to vše udělat v rámci jedné akce. Protože si nejsme jisti, jaké bude klima na podzim, a protože chceme mít i kvalitní stromky, odsouváme to na jaro příštího roku,“ uvedla Alena Kottová, vedoucí odboru rozvoje města.

Prvním místem, kde by se podle vítězného návrhu mělo vysázet takzvané „zelené hnízdo“ stromů, je nad Priorem před budovou radnice. „Bude to výsadba pěti stromů - jerlínů,“ přiblížila Ruschková.

Místo, kde budou stromy vysazené, je již vyznačeno nenápadnými zelenými značkami na dlažbě. Jerlíny budou pro Jihlavu premiéra. Nikde ve městě zatím nerostou.

„Pan projektant chtěl bíle kvetoucí stromy. Původně prosazované jírovce jsme zavrhli, protože je napadá klíněnka. Jerlíny jsou krásné, velké, bíle kvetoucí stromy,“ poznamenala vedoucí odboru životního prostředí.

  • Nejčtenější

U hvězd klepal bez pozvání. Kopecký ho vyslýchal, Zázvorková hnala, Sovák hostil

Premium

V osmdesátých letech minulého století chodil Prahou Metoděj Aleš, muž pocházející z Beskyd, s neobvyklým cílem. Navštěvoval v hlavním městě nejznámější umělce a sportovce té doby u nich doma. Důvod...

11. července 2024

Zeman dodržel tradici, vyplul ve svém žlutém člunu. Moc vás zdravím, vzkázal

Exprezident Miloš Zeman v úterý za horkého červencového počasí vyrazil na vodu ve svém ikonickém žlutém nafukovacím člunu. Podle bývalého hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka stráví exprezident na...

9. července 2024  14:26

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Sedla do auta k cizímu muži, ten ji znásilnil. Policisté zadrželi podezřelého

Třebíčští policisté dopadli muže, který minulý týden sexuálně napadl mladou ženu. Podezřelý je obviněn ze znásilnění a na trest čeká ve vazbě. Hrozí mu až deset let za mřížemi.

12. července 2024  12:04

Kamion druhého předjížděl i dvě minuty. Policie ukázala záběry hříšníků z D1

V souvislosti se startem letních prázdnin nachystali policisté na Vysočině dvoudenní dopravně bezpečnostní akci. Zkontrolovali při ní bezmála dva tisíce aut na frekventovaných silnicích prvních tříd,...

9. července 2024  15:19

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Díky, táto, že jsi mi ji plácnul. Jubilant Jiří Holík o hokeji, Rusech i politice

Premium

Svoje osmdesátiny nijak zvlášť neprožívá, vlastně by je nejraději vůbec neslavil. „V mém věku už je jedno, jestli je člověku sedmdesát devět, nebo osmdesát,“ říká havlíčkobrodský rodák a legendární...

9. července 2024

Humpolec opravuje tribuny na fotbalovém stadionu, připravuje tam i nové zázemí

Na necelých šest milionů korun vyšla rekonstrukce tribun na humpoleckém fotbalovém stadionu, přesněji jejich části umístěné za jižní bránou. Město však touto opravou, která byla podle radnice již...

16. července 2024  12:38

Se sdílenými koly Brod vyčkává, na šlapání do pedálů je město kopcovité

Sdílená kola už na Vysočině využívají obyvatelé Jihlavy, Třebíče, Pelhřimova i Žďáru nad Sázavou. Jsou lidmi hodně využívaná, pochvalují si zástupci zmíněných měst. V Havlíčkově Brodě ale zatím tato...

16. července 2024  8:56

Musíme přijít na to, kde děláme chybu, drbe si hlavu jihlavský matador Lacko

Pět sezon – všechny ve druhé fotbalové lize – zatím strávil v dresu FC Vysočina slovenský záložník Matúš Lacko. Sedmatřicetiletý odchovanec ŠK Malacky, který v barvách Znojma a Brna za tři ročníky v...

16. července 2024  8:49

Šlapadla čeří vodu rybníka Hastrman kousek od havlíčkobrodského náměstí

Jízda na šlapadlech není na městských rybnících v kraji Vysočina příliš rozšířená. Od letošního července však mají takovou možnost nově například návštěvníci a obyvatelé Havlíčkova Brodu.

15. července 2024  15:19

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...