Pátek 26. února 2021, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 26. února 2021 Dorota

Jihlava chce mít psy ve vlastním registru, podle lidí to neřekla včas

  12:13
Pořádný frmol teď zažívají úředníci jihlavské radnice. Ve středu byl oficiálně poslední úřední den, ve kterém mohli majitelé psů řádně nahlásit svého čipovaného psa do městského registru. Zatím tak učinilo jenom 45 procent jihlavských pejskařů. Lidé si stěžují, že radnice o této povinnosti nedala vědět dřív.

V Jihlavě musí lidé nahlásit čipované psy do evidence, povinnost by podle místní vyhlášky měli splnit dodneška. Ve městě je vedeno 3 650 psů, na magistrátu se tak tvoří fronty. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Řada lidí se o existenci registru dozvěděla na poslední chvíli, a tak se na ekonomickém odboru města tvořily v posledních dnech dlouhé fronty. Podle vedoucího odboru Jana Jaroše úředníci v těchto dnech odbavili denně až 300 klientů a přibližně stejný počet telefonických dotazů na toto téma.

Řada lidí tuto praxi považuje za zbytečnou byrokracii.

„Jednou mám psa přihlášeného, platím za něj, mám ho řádně očkovaného a s čipem, který jsem nahlásila do jednoho z nabízených registrů. Tudíž nechápu, proč musím ještě absolvovat nějaké další evidování na úřadě,“ kroutí hlavou Eva Frantová z Jihlavy.

Jak se nakonec dozvěděla po vyčkání fronty, psa už má v daném registru zaevidovaného od loňska, kdy své štěně na magistrátu přihlašovala.

„Jenže to mi nikdo neřekl. Takže jsem nakonec vyčkala frontu zbytečně. Když jsem se ptala, proč mi to tehdy neřekli, tak odpověď paní úřednice byla: No protože to ještě nebylo povinné,“ posteskla si.

Registrů existuje celá řada, ten centrální ovšem nikoliv

Povinnost čipovat psa stanovuje novela veterinárního zákona, ovšem ta už dále nehovoří o nutnosti registrace čipu. Navíc neexistuje žádný jednotný centrální registr čipovaných psů. Těchto registrů je celá řada.

V Jihlavě musí lidé nahlásit čipované psy do evidence, povinnost by podle...

V Jihlavě musí lidé nahlásit čipované psy do evidence, povinnost by podle místní vyhlášky měli splnit dodneška. Ve městě je vedeno 3 650 psů, na magistrátu se tak tvoří fronty.

V polovině prosince magistrát schválil místní vyhlášku, která stanovuje, že čipovaný pes musí být registrován v městské evidenci do 30. ledna. Nenahlášení je vnímáno jako přestupek, za který hrozí sankce od napomenutí až po maximální částku sto tisíc korun. Tato hrozba se nyní týká pětapadesáti procent jihlavských pejskařů, kteří čipovaného psa ještě neevidovali.

„Vůči těm, kteří to v daném termínu nestihli, budeme shovívaví. Nebudeme ihned uplatňovat sankce. Počítáme s tím, že ještě na jaře budeme běžně evidovat,“ uvedl vedoucí ekonomického odboru Jan Jaroš.

Podle vedoucí oddělení poplatků Renáty Kubištové Havlínové bude úřad poplatníky, kteří čip nenahlásili, vyzývat nejprve neformálně pomocí SMS zpráv. „Poté je obešleme i písemně. Sankce jsou až to poslední řešení,“ řekla.

Město novou povinnost dostatečně neohlásilo, stěžují si lidé

Lidé, se kterými MF DNES hovořila, si nejvíc stěžovali na to, že se o povinnosti nedověděli s předstihem.

„Přišel jsem na to náhodou z jednoho článku na internetu, a to až 25. ledna - tedy pět dní před vypršením termínu. Psa jsem si už dříve zaregistroval do Národního registru a o tomhle jsem vůbec nevěděl. Dali na to hodně šibeniční čas,“ postěžoval si včera David Dvořáček.

Hůř jsou na tom lidé, kteří internet nemají. „Kdyby mi o tom neřekla sousedka, tak nic nevím. Koukám jen v televizi na zprávy a tam nic takového nebylo. Ty sociální sítě nemám, na to už jsem stará,“ uvedla osmdesátiletá žena.

Informace o nové povinnosti magistrát začal intenzivně šířit až v lednu, a to formou tiskových zpráv a informací na sociálních sítích. Zpráva se do té doby neobjevila ani v městském zpravodaji, který je radnicí zdarma distribuován do schránek.

„Nemyslím, že to bylo pozdě. Prvotní informaci jsme veřejnosti dávali už na podzim. Ale lidé to nechali na poslední chvíli,“ říká šéf ekonomického odboru Jaroš.

Na vyřizování této agendy u psů má magistrát vyhrazenu jednu úřednici plus její zástupkyni. S vyřizováním žádostí nyní ještě pomáhají další tři pracovnice, které jinak řeší poplatky za komunální odpad. Do přijímání formulářů se zapojila i vedoucí oddělení poplatků Renáta Kubištová Havlínová.

Z evidence mohou profitovat i ti, kteří psa nevlastní, tvrdí mluvčí

V Jihlavě je 3 650 psů, za něž by měli majitelé platit poplatek. V prosinci bylo v městském registru pouze sedm procent psů s čipem, předevčírem bylo evidováno 45 procent.

K zaregistrování stačí vyplnit formulář, který je ke stažení na webu města nebo je na přepážkách. Podání je možné na oddělení poplatků nebo na podatelně. Lidé, kteří mají elektronický podpis, případně datovou schránku, mohou formulář poslat i elektronicky.

Podle mluvčího radnice Radovana Daňka má díky městskému registru evidované zvíře, které se zaběhne či je odcizeno, větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli. Navíc mnohem rychleji.

„Z evidence psů mohou profitovat i ti, kteří psa nevlastní, neboť v případě škody způsobené psem bude možné snadněji prokázat jeho vlastnictví a tím i zodpovědnost za způsobenou škodu nebo protiprávní jednání,“ uvedl.

Magistrát je nyní v kontaktu s městskou policií a útulkem a domlouvá způsob sdílení dat tak, aby byl registr funkční.

Jarní prázdniny

Týdenní jsou na základních a středních školách rozloženy v termínech od 1. února do 14. března. Přinášíme úplný přehled prázdninových termínů podle okresů.

  • Nejčtenější

Zrušeno, zrušeno, zrušeno. Lyžaři se vzdávají velkých závodů a žehrají na stát

V Česku se neuskuteční ani Světový pohár v Novém Městě na Moravě, který mohl být v náhradním termínu 20. a 21. března,...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

Hudebkám odešla část žáků. Nevyhovuje jim distanční výuka a plné školné

Premium Základním uměleckým školám na Vysočině začali v pololetí ubývat žáci. Důvodem je distanční výuka, která ne každému...

Z dírek v ledu na rybníce tahali rybáři žravé pstruhy a siveny

Vojtův rybník ve Víru na Bystřicku je jednou z několika mála vodních ploch na Vysočině, kde lze v zimě provozovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Počet dětí bez jízdenky v Jihlavě rostl, revizoři ale rodiče neinformovali

V loňském roce po propuknutí pandemie koronaviru přibylo v Jihlavě dětí do patnácti let, které revizoři zjistili v MHD...

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

  • Další z rubriky

Žďár nechce platit miliony za čističku, tak ji převede do svazu vodovodů

Modernizace i navýšení kapacity a účinnosti žďárské čistírny odpadních vod za čtvrt miliardy korun začne letos a potrvá...

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného...

O farmářské trhy se v Brodě nikdo nepřihlásil. Budou, věří pořadatelka

Bez odezvy zůstala na radnici v Havlíčkově Brodě nabídka grantu na pořádání farmářských trhů Koudelův talíř. Do prvního...

K nové zimní údržbě míří pochvaly, i když se služba výrazně prodražila

Žďár nad Sázavou se postupně vrací ke svým vlastním technickým službám. Kvůli tomu vznikla ve společnosti Satt nová...

Gabriela Koukalová: Exmanžel mě podváděl a myslím, že utrácel mé peníze

Bývalá světová šampionka v biatlonu, dnes moderátorka televizního pořadu Showtime, Gabriela Koukalová přiznává v...

Bondgirl Rosamund Pike žije v Česku. Překvapili ji opilí rafťáci v Krumlově

Britská herečka Rosamund Pike (42), známá například z bondovky Dnes neumírej, se kvůli natáčení s celou rodinou...

VIDEO: 5 triků, jak v obchodě otevřete mikrotenový sáček. Rychle a bez nervů

Suché ruce a mikrotenové sáčky - často náš největší nepřítel v obchodech. Někdy je to v oddělení pečiva či ovoce a...

Chci kratší pracovní týden a pět týdnů dovolené, říká Maláčová

Válka o kurzarbeit dospěla do fáze podepisování podmínek mírové dohody. Alespoň to tak působí z úst ministryně práce a...

Zemřel český DJ Thomas Coastline. Bylo mu 35 let

Zemřel známý český DJ Thomas Coastline, vlastním jménem Tomáš Malina. V minulosti prodělal rakovinu tlustého střeva. O...