Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Pejskař z Třebíče kritizoval radnici. Vrátilo se mi to v práci, tvrdí

  9:04
Petr Podstránský z Třebíče ještě nedávno pracoval ve zdejší Oblastní charitě. Teď podal výpověď - ze zdravotních důvodů i proto, že se podle svých slov cítil být pod tlakem kvůli svým soukromým záležitostem. Dostal se do křížku s radnicí kvůli svému psovi.

Starosta Třebíče Pavel Heřman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radnice dává Oblastní charitě tučné roční příspěvky. Starosta Pavel Heřman nátlak popírá a ředitel Charity Petr Jašek rovněž tak. Jašek tvrdí, že Podstránský jeho slova překroutil. Petr Podstránský ale trvá na svém.

Na začátku příběhu byly psí exkrementy. "Mojí snahou bylo, aby se na pejskaře ve městě přestalo pohlížet jako na škůdce, kvůli kterým je město poseté psími výkaly. A tak jsem chtěl po radnici pár změn, které by celé věci prospěly k oboustranné spokojenosti," říká Podstránský.

Prosil například, aby bylo ve městě osazeno více košů na exkrementy po cestě do psích výběhů.

V Charitě, pro kterou pracoval, mu naznačili, že by mohl dostat výpověď za výpady vůči vedení města. Starosta Heřman jakýkoli nátlak ze své strany na Petra Podstránského odmítá.

"Jednalo se taky o vyhovujícím pozemku pro třebíčský kynologický klub. A rovněž jsem bojoval za to, aby radnice na každého zaregistrovaného psa poskytovala i nějaké ty sáčky na exkrementy. Po několika jednáních s panem starostou Heřmanem mi bylo slíbeno, že přibudou koše na exkrementy, a já spokojeně odešel," vypráví Podstránský.

Za tři čtvrtě roku však podle jeho zjištění prý koše nikdo neosadil, a proto rozeslal e-mail zastupitelstvu radnice, kde si stěžoval na nečinnost starosty.

"Jaké bylo moje velké překvapení, když mi zhruba po týdnu volal ředitel Oblastní charity Třebíč. Nemám se prý dále angažovat, jinak by se mnou musel mít velmi vážný rozhovor. S tím, že jej oslovili představitelé radnice, aby mě jako problém vyřešil. Na přímou otázku, kdo na něj tlačí, uvedl jmenovitě starostu Pavla Heřmana a místostarostku Marii Černou. Nepřímo mi tím vyhrožoval výpovědí pouze za to, že jsem chtěl jako pejskař čistější město," uvedl Petr Podstránský, který považuje za nepřijatelné, aby se představitelé radnice jakýmkoliv způsobem, a zejména tímto, snažili umlčovat své oponenty.

"Jejich jednání považuji za osobní a politické selhání. Při přímé konfrontaci starosta Heřman zapřel i to, že jsme se někdy viděli," říká Podstránský. A dodává, že mu taky nikdo z radnice nebyl schopen věrohodně doložit, kam konkrétně putují peníze vybrané z poplatků za psy.

Za prvního psa v bytě se tu platí 800 korun, v rodinném domě 500 korun ročně.

Je to tvrzení proti tvrzení, říká starosta

Starosta Třebíče Pavel Heřman ovšem důrazně popírá, že by někdy vyvíjel nějaký nátlak na to, aby Jašek "umravnil" Podstránského.

"Tato kauza je pro mě krajně nepříjemná, protože jde o tvrzení proti tvrzení. Pokud vím, pan Podstránský nemá v ruce nic, čím by mohl doložit, že jsme na Jaška s Marií Černou tlačili. Kdo zná mě nebo Černou, která je pověstná svým hlubokým sociálním cítěním, ten ví, že bychom nikdy neusilovali o to, aby šlo někomu o pozici v práci, protože je náš oponent," reagoval Heřman s tím, že je to čistě Podstránského fabulace.

Přiznává, že si jednou na chodbě radnice na tvář Podstránského nevzpomněl, protože si nepamatuje obličeje všech tisíců Třebíčanů. "On se mi ale hlasitě připomenul, takže jsem ho hned poznal," řekl Heřman.

Ředitel Oblastní charity Petr Jašek v dopisu starostovi a místostarostce uvedl, že Podstránský jeho slova překroutil. Doslova v něm píše:

"Mluvil jsem s vámi na jedné pracovní akci o chování pana Podstránského vůči vám na téma psi. Přesněji o jeho nátlakovém stylu, dám vás do novin a televize. Následně jsem panu Podstránskému řekl, že ho sice nechci omezovat v jeho občanské angažovanosti, ale že je také pracovník charity a aby zvážil, zda vyhrožování televizí není přehnané. Dále jsem uvedl, že se takto k městu nechovám a že máme slušné vztahy. O žádné sankci, natož výpovědi jsem nemluvil."

Proč Petr Podstránský neventiloval svou nespokojenost veřejně na schůzi zastupitelstva?

"Už jsem tam několikrát byl. Sedl jsem si dozadu a poslouchal. Ovšem viděl jsem jen aroganci starosty, který nekompromisně bere po třech minutách slovo občanům, co tam hodiny čekají, až se zastupitelé vypovídají. Bylo mi jasné, že tudy cesta nevede, za pouhé tři minuty nemám šanci dobře vysvětlit, co mi vadí," upozornil Podstránský.

Na to starosta reagoval, že schůze zastupitelů má svá jasná schválená pravidla, kterých je třeba se držet. Občan má slovo na tři minuty. "Není to beseda s občany," řekl Heřman.

  • Nejčtenější

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Referendum o velkochovu prasat a drůbeže v Jemnici být musí, rozhodl soud

V Jemnici na Třebíčsku se v září spolu s komunálními volbami uskuteční místní referendum, přestože zastupitelé návrh na...

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Když je mlha, cítím průšvih, říká oceněná operátorka záchranné služby

Premium Když člověk v krizové situaci musí volat záchranku na čísle 155, může se stát, že mu telefon zvedne operátorka Martina...

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Sex máme, říká Honza Dědek a jeho přítelkyně. Promluvili o svatbě i dětech

Moderátor a hudební publicista Honza Dědek (50) přizval k rozhovoru pro iDNES.cz i svou partnerku Terezu, se kterou se...