Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Pejskař z Třebíče kritizoval radnici. Vrátilo se mi to v práci, tvrdí

  9:04aktualizováno  9:04
Petr Podstránský z Třebíče ještě nedávno pracoval ve zdejší Oblastní charitě. Teď podal výpověď - ze zdravotních důvodů i proto, že se podle svých slov cítil být pod tlakem kvůli svým soukromým záležitostem. Dostal se do křížku s radnicí kvůli svému psovi.

Starosta Třebíče Pavel Heřman | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Radnice dává Oblastní charitě tučné roční příspěvky. Starosta Pavel Heřman nátlak popírá a ředitel Charity Petr Jašek rovněž tak. Jašek tvrdí, že Podstránský jeho slova překroutil. Petr Podstránský ale trvá na svém.

Na začátku příběhu byly psí exkrementy. "Mojí snahou bylo, aby se na pejskaře ve městě přestalo pohlížet jako na škůdce, kvůli kterým je město poseté psími výkaly. A tak jsem chtěl po radnici pár změn, které by celé věci prospěly k oboustranné spokojenosti," říká Podstránský.

Prosil například, aby bylo ve městě osazeno více košů na exkrementy po cestě do psích výběhů.

V Charitě, pro kterou pracoval, mu naznačili, že by mohl dostat výpověď za výpady vůči vedení města. Starosta Heřman jakýkoli nátlak ze své strany na Petra Podstránského odmítá.

"Jednalo se taky o vyhovujícím pozemku pro třebíčský kynologický klub. A rovněž jsem bojoval za to, aby radnice na každého zaregistrovaného psa poskytovala i nějaké ty sáčky na exkrementy. Po několika jednáních s panem starostou Heřmanem mi bylo slíbeno, že přibudou koše na exkrementy, a já spokojeně odešel," vypráví Podstránský.

Za tři čtvrtě roku však podle jeho zjištění prý koše nikdo neosadil, a proto rozeslal e-mail zastupitelstvu radnice, kde si stěžoval na nečinnost starosty.

"Jaké bylo moje velké překvapení, když mi zhruba po týdnu volal ředitel Oblastní charity Třebíč. Nemám se prý dále angažovat, jinak by se mnou musel mít velmi vážný rozhovor. S tím, že jej oslovili představitelé radnice, aby mě jako problém vyřešil. Na přímou otázku, kdo na něj tlačí, uvedl jmenovitě starostu Pavla Heřmana a místostarostku Marii Černou. Nepřímo mi tím vyhrožoval výpovědí pouze za to, že jsem chtěl jako pejskař čistější město," uvedl Petr Podstránský, který považuje za nepřijatelné, aby se představitelé radnice jakýmkoliv způsobem, a zejména tímto, snažili umlčovat své oponenty.

"Jejich jednání považuji za osobní a politické selhání. Při přímé konfrontaci starosta Heřman zapřel i to, že jsme se někdy viděli," říká Podstránský. A dodává, že mu taky nikdo z radnice nebyl schopen věrohodně doložit, kam konkrétně putují peníze vybrané z poplatků za psy.

Za prvního psa v bytě se tu platí 800 korun, v rodinném domě 500 korun ročně.

Je to tvrzení proti tvrzení, říká starosta

Starosta Třebíče Pavel Heřman ovšem důrazně popírá, že by někdy vyvíjel nějaký nátlak na to, aby Jašek "umravnil" Podstránského.

"Tato kauza je pro mě krajně nepříjemná, protože jde o tvrzení proti tvrzení. Pokud vím, pan Podstránský nemá v ruce nic, čím by mohl doložit, že jsme na Jaška s Marií Černou tlačili. Kdo zná mě nebo Černou, která je pověstná svým hlubokým sociálním cítěním, ten ví, že bychom nikdy neusilovali o to, aby šlo někomu o pozici v práci, protože je náš oponent," reagoval Heřman s tím, že je to čistě Podstránského fabulace.

Přiznává, že si jednou na chodbě radnice na tvář Podstránského nevzpomněl, protože si nepamatuje obličeje všech tisíců Třebíčanů. "On se mi ale hlasitě připomenul, takže jsem ho hned poznal," řekl Heřman.

Ředitel Oblastní charity Petr Jašek v dopisu starostovi a místostarostce uvedl, že Podstránský jeho slova překroutil. Doslova v něm píše:

"Mluvil jsem s vámi na jedné pracovní akci o chování pana Podstránského vůči vám na téma psi. Přesněji o jeho nátlakovém stylu, dám vás do novin a televize. Následně jsem panu Podstránskému řekl, že ho sice nechci omezovat v jeho občanské angažovanosti, ale že je také pracovník charity a aby zvážil, zda vyhrožování televizí není přehnané. Dále jsem uvedl, že se takto k městu nechovám a že máme slušné vztahy. O žádné sankci, natož výpovědi jsem nemluvil."

Proč Petr Podstránský neventiloval svou nespokojenost veřejně na schůzi zastupitelstva?

"Už jsem tam několikrát byl. Sedl jsem si dozadu a poslouchal. Ovšem viděl jsem jen aroganci starosty, který nekompromisně bere po třech minutách slovo občanům, co tam hodiny čekají, až se zastupitelé vypovídají. Bylo mi jasné, že tudy cesta nevede, za pouhé tři minuty nemám šanci dobře vysvětlit, co mi vadí," upozornil Podstránský.

Na to starosta reagoval, že schůze zastupitelů má svá jasná schválená pravidla, kterých je třeba se držet. Občan má slovo na tři minuty. "Není to beseda s občany," řekl Heřman.

  • Nejčtenější

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem mu škaredou užoulanou kytku, líčí dívka ze slavné fotky s vojákem

Stovky snímků vytvořil na konci války žďárský fotograf Vilém Frendl. Zachytil třeba vlak vykolejený partyzány, sovětské...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

V zemině na stavbě obchvatu Brodu je arzen, zřejmě ze středověké těžby

Na stavbě obchvatu Havlíčkova Brodu vyvstal nový problém. Jak velký nakonec bude a jak stavbu ovlivní, se teprve ukáže....

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Vzácný jeřáb popelavý poprvé zahnízdil na Vysočině, ochránci jásají

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny zaznamenali první prokazatelné zahnízdění páru kriticky ohrožených jeřábů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...