Astronomický ústav Akademie věd České republiky zveřejnil první fotografii nalezeného meteoritu, který na Vysočinu spadl 9. prosince. Mimozemský kámen má za sebou už první zkoumání.
„Nálezová hmotnost meteoritu byla 5,93 gramu. Jedná se o chondrit, typ L, předběžně vyšší stupeň 3. Je to 23. meteorit s rodokmenem na světě,“ uvedl Pavel Spurný z Astronomického ústavu.
Část meteoritu našel amatérský astronom Tomáš Holenda z Havlíčkova Brodu na poli nedaleko Nového Města na Moravě jen asi sto metrů od optimální dráhy letu, kterou vědci spočítali.
„Bylo to kousek od vesnice, na volném poli,“ řekl nálezce, který má astronomii jako koníček už od dětství, ale povoláním je administrativní pracovník ve státní správě (více o nálezu čtěte zde).
Vědci nyní potvrdili to, co už od nálezu tušili. Jedná se pouze o úlomek mnohem většího kusu. Pátrání po meteoritu tak i nadále pokračuje. Astronomové žádají o pomoc s jeho hledáním i veřejnost.
Čtyři kilometry široký pás od Vírské přehrady po Bohdalov
„Doporučujeme hledat nejprve na přehledných místech přibližně v pásu asi čtyři kilometry širokém mezi Vírskou přehradou a Bohdalovem, kde by se měly nacházet malé, řádově gramové až desetigramové meteority ve větším počtu,“ radí Pavel Spurný.
Jak dodává, v případě nálezu části meteoritu by mělo být jak místo nálezu, tak i vlastní meteorit sám dobře zdokumentován. „Měl by být vyfocen v původní poloze, místo zaměřeno pomocí GPS a jasně označeno,“ říká astronom.
Meteorit sám by pak měl být uložen nejlépe do nepoužité hliníkové folie či alobalu a poté do dalšího obalu, například plastového sáčku. Nebylo by vhodné na úlomek sahat holými prsty, aby ho lidská tkáň nekontaminovala. Nezbytné je pak o nálezu informovat, nejlépe na telefonním čísle 607 729 608.
Jasně svítící meteor, takzvaný bolid, se na obloze objevil v úterý 9. prosince večer a díky dlouhé světelné dráze ho zaznamenaly stovky lidí (více o jeho pádu zde).
Bolid vážil při vstupu do atmosféry asi 200 kilogramů a měl průměr půl metru. Jasně svítit začal ve výšce zhruba 100 kilometrů nad Opavou. Letěl směrem na jihozápad a postupně se rozpadal a brzdil.
Pád meteoritu, jak ho natočila hvězdárna ve Valašském Meziříčí: