Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 11. prosince 2023 Dana

Plány na parkoviště v Brodě se odkládají, zájem o místo mají fotbalisté

  11:22
Sliby, že se Havlíčkův Brod letos dočká centrálního parkoviště pro 200 vozidel, zůstaly nesplněné. Teď se objevil i nápad, že by plochu mezi areálem Na Losích a Billou mohli zabrat fotbalisté.
Téměř ve středu Havlíčkova Brodu, na takzvaném cirkusplace u Masarykovy ulice,...

Téměř ve středu Havlíčkova Brodu, na takzvaném cirkusplace u Masarykovy ulice, mělo vyrůst nové centrální parkoviště. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Nové centrální parkoviště mělo vyrůst téměř ve středu Havlíčkova Brodu, na takzvaném cirkusplace. Volná plocha se nachází na břehu Sázavy vedle frekventované Masarykovy ulice mezi fotbalovým areálem Na Losích a obchodním domem Billa. Svůj lidový název dostala podle toho, že tu při návštěvě Brodu rozbalují šapitó cirkusy.

Vedení města tu s parkovištěm pro 200 aut počítalo ještě v prvním pololetí letošního roku. Radnice tím chtěla vyřešit kritický nedostatek parkovacích míst. Hlasy pro umožnění stání na cirkusplace ještě zesílily poté, co bylo loni v létě kvůli stavbě krajské knihovny zrušeno velké parkoviště v Žižkově ulici.

„Lidem, kteří hledají v Brodě místo na zaparkování, by to přineslo velkou úlevu. Tato plocha je v docházkové vzdálenosti od centra, na náměstí je to necelých deset minut chůze,“ vysvětloval před rokem místostarosta Libor Hoznárek.

Parkoviště mělo být otevřeno už na jaře. Počítalo se s tím, že v první fázi bude jen provizorní na nezpevněné ploše. A že pro vjezd a výjezd bude sloužit současná nájezdová rampa do Masarykovy ulice. Tam mělo být umožněno pouze odbočení vpravo – tedy na parkoviště od Kolína a z parkoviště na Jihlavu. Teprve později, podle zájmu a chování řidičů, měly přijít na řadu stavební úpravy.

Šanci má desetina investic

Dnes to vypadá, že je celý záměr v nedohlednu. „Byla to taková naše vize, ale ukázalo se, že je to komplikovanější, než jsme si mysleli. Příslušné instituce a orgány to tak jednoduše neviděly,“ konstatoval nyní Honzárek.

„Bez výraznějších investic do přístupové cesty k parkovišti a odbočovacích pruhů na Masarykově ulici bychom se neobešli. A v poslední době byly důležitější investice do dopravy,“ doplnil brodský místostarosta. 

Momentálně vrcholí příprava rozpočtu na příští rok. Zda se v návrzích s centrálním parkovištěm počítá, Honzárek jednoznačně neodpověděl.

„Sečetli jsme veškeré investice, které bychom ve městě chtěli udělat, a dostali jsme se vysoko nad miliardu korun. Dovolit si můžeme desetinu z toho. Bude záležet na zastupitelích, pro co se rozhodnou,“ poznamenal neurčitě.

Mnohé řidiče vývoj situace překvapil a zklamal. „Je to velká škoda. Bylo to prezentováno jako skoro hotová věc, a nakonec z toho není nic. Dvě stovky parkovacích míst prakticky v centru města by dopravě hodně pomohly,“ reagoval Roman, jeden z místních šoférů.

Protože to s parkovištěm na cirkusplace nebude tak snadné a rychlé, začíná část vedení města uvažovat i o jiných variantách. Jednou je třeba vybudovat na pozemcích patrový parkovací dům. Příjezd k němu by mohl být z míst, kde nyní stojí bývalý statek U Vojtěcha. Ten město před pár měsíci odkoupilo a plánuje jeho demolici.

Objevil se však i nápad, který s centrálním parkovištěm vůbec nepočítá. Na cirkusplac navrhuje rozšířit sportovní areál a vybudovat tam další hřiště s umělou trávou. Fotbalistům je totiž areál Na Losích malý, kapacitně nestačí zájmu a další takové hřiště ve městě chybí.

„Nemohu mluvit za ostatní, ale za sebe bych tuto lokalitu nechal v rezervě pro dopravní využití. Další hřiště se sem pravděpodobně nevejde, navíc je stále zhruba polovina pozemků v soukromých rukou. Pokud by se je nepodařilo vykoupit, parkoviště by se dalo vybudovat i na polovině plochy,“ vyjádřil se Honzárek.

Komplikace při oblíbené akci

Jisté však je, že město nesplní sliby, které dalo před rokem návštěvníkům podzimního Trhu řemesel. Na tradiční akci, která se v Brodě koná vždy 17. listopadu, zavítaly tisíce lidí. Mnozí z nich marně hledali místa k parkování a auta odstavovala, kde se dalo. Městská policie jen během tohoto dne rozdala desítky pokut, což se nelíbilo opozici a záležitost se dostala i na jednání zastupitelstva. 

Starosta města Jan Tecl tehdy přislíbil, že před dalšími trhy otevře diskusi o vyčlenění stání pro návštěvníky akce. Počítalo se s tím, že bude funkční právě parkoviště na cirkusplace u Masarykovy ulice. Ovšem stejně jako není parkoviště, nekonala se ani žádná diskuse.

„Návštěvníci trhů mohou využít nové parkovací kapacity v ulici P. F. Ledvinky a v ulici Nad Sady. Možné je zaparkovat i na nově vybudovaném parkovišti u Nového hřbitova,“ poradila mluvčí radnice Alena Doležalová. Od hřbitova ležícího na samém severním okraji města to ovšem do centra města jsou dva kilometry.

Zlepšení situace město slibuje od příštího roku, kdy bude sloužit parkovací dům u nové krajské knihovny v Žižkově ulici.

„S dalšími parkovacími kapacitami počítáme v budoucnu v lokalitě pod budoucí krajskou knihovnou a Kulturním domem Ostrov směrem k řece, kde jsme již odkoupili pozemky a plánujeme tady výstavbu dalšího městského parkoviště,“ podotkla Doležalová.

  • Nejčtenější

Pohádková chalupa byla domem hrůzy. Majitelé z naivity rychle vystřízlivěli

4. prosince 2023

Seriál Naše původní představa, oslavit Vánoce 2022 na chalupě, se ukázala jako nereálná. Plán „rychlé...

Transport lávky skončil nehodou na D1, pětitunový náklad narazil do mostu

8. prosince 2023  16:13

V pátek ráno měla být ve Žďáře nad Sázavou, na jedno z ramen řeky Sázavy pod Bránským rybníkem,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Modelář nabízí pětimetrové kolejiště za pět milionů. A k němu dům jako bonus

4. prosince 2023

Premium „Prodám kolejiště s rodinným domkem.“ Takový inzerát si před pár dny podal jeden z nejznámějších...

Plameny zachvátily sklad sena na Pelhřimovsku, škoda šplhá k 25 milionům

4. prosince 2023  8:36

Rozsáhlý požár po celou noc zaměstnával hasiče na Pelhřimovsku. V Těšenově, místní části Horní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vítkovicím pomohla hvězda z první ligy. Snad to kluky nakopne, hlásil Dočekal

3. prosince 2023  21:49

V sobotu bojoval v dresu Třebíče proti Vsetínu a u výhry 5:4 si připsal dvě asistence. V neděli...

Přechytračil by Vševěd i Messnera? Ví o krutém přeměřování horských vrcholů

Premium Guinnessova kniha letos odebrala jeden ze známých rekordů Reinholdu Messnerovi. Slavný horolezec už není považován za...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

„Neostříhám vás, jste Židovka.“ Noví antisemité: migranti a jejich malý džihád

Premium Yaël v jedenatřiceti zjistila, že jít teď ke kadeřníkovi, kam chodila roky, není jen tak, protože je Židovka. Když se...

Nebezpečná křižovatka na dálničním přivaděči v Pávově se změní. Nově bude okružní

11. prosince 2023  8:52

Jedna z nejnebezpečnějších silničních křižovatek na Vysočině, na níž již došlo k řadě tragických...

Provazochodec a akrobatka vzdali hold Santinimu, nezalekli se ani mrazu

10. prosince 2023  10:31

Dechberoucí podívanou mohli v sobotu večer sledovat lidé na náměstí ve Žďáře nad Sázavou. V...

Opravený zámek v Třešti se pomalu stává novým kulturním centrem města

10. prosince 2023  9:08

Dalším bodem na kulturní mapě se pomalu stává třešťský zámek. Areál, který nedávno prošel...

Serváce postřelili na severu Moravy. Sokol pochází z hnízda z Dukovan

9. prosince 2023  15:07

Zřejmě už nikdy nebude ve volné přírodě létat a lovit mladý sokol stěhovavý z dukovanské...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...

Tatra má novou tvář. Vytvořil ji český designér lokomotiv a hodinek

Tatra vstupuje na trh s třetí generací těžkých nákladních vozidel Tatra Force. Zcela nová řada vozidel dostala tvary a...