Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Parkoviště u pivovaru koupil podnikatel, Jihlava za něj platit nechtěla

  11:47aktualizováno  11:47
Obyvatelům jihlavského sídliště poblíž pivovaru zmizelo několik parkovacích stání. Od státu je koupil podnikatel, který na jejich použití začal okamžitě vydávat povolenky. O parkování v lokalitě je při tom velká nouze. Magistrát o pozemek zájem neměl a dražby se neúčastnil.

Tuto plochu si od státu koupil podnikatel Miroslav Holler. Město o ni mělo zájem jen zadarmo. | foto: Jaroslav Paclík, MF DNES

Podnikatel Miroslav Holler provozuje hned vedle pivovarského areálu na rohu ulic Mahlerova a Vrchlického večerku, masážní studio a realitní kancelář.

Aby nemusel dlouho kroužit a hledat volné místo k parkování, využil s kamarádem a tichým společníkem možnost získat pozemek od státu. Ten se nachází nedaleko od Hollerovy provozovny - vedle hřiště domova mládeže.

Fotogalerie

Plácek široký asi patnáct metrů dosud sloužil k parkování zdarma a bez omezení vesměs obyvatelům domů na Štefánikově náměstí. Teď je u něj ale již značka povolující pouze stání s parkovacím lístkem od majitele.

„Ta koupě byla motivovaná problémy s parkováním, co tady jsou. Zjistil jsem, že ten pozemek je v majetku Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), a inicioval možnost jeho prodeje. Loni na podzim byla dražba,“ popsal Holler.

O parcelu byl velký zájem. Místo vyvolávací ceny 62 tisíc korun musel nový majitel zaplatit až téměř čtyřnásobek. „Kupní cena po devíti příhozech dosáhla konečné částky 235 tisíc korun, která se stala příjmem státního rozpočtu,“ konstatoval mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Radnice o dražbě věděla, kvůli vysoké ceně se ale neúčastnila

Město se do aukce nezapojilo. „Současný zákon o majetku státu nestanovuje žádnou preferenci například obcí či krajů. Naopak ukládá složkám státu usilovat o co nejvyšší výnos. Obce se mohou přihlásit do výběrového řízení. To město Jihlava neučinilo, mělo zájem pouze o bezúplatný převod,“ poznamenal Ležatka.

Zmíněným pozemkem u hřiště domova mládeže se na magistrátu zabývala majetková komise. Ke koupi parkovacích stání se ale město neodhodlalo.

„Nedá se říct, že by pozemek byl pro Jihlavu strategický, ale pochopitelně to byla místa pro parkování obyvatel města. Nicméně cena byla příliš vysoká,“ vysvětluje postoj Jihlavy mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Na pozemku je přibližně pět parkovacích stání. O ně přišli zejména lidé ze sousedního panelového domu, který stojí hned vedle hřiště. „Je to bordel,“ okomentoval ztrátu parkovacích stání jeden z nich.

S parkovacími místy nacházejícími se téměř pod jejich balkony disponuje nyní podnikatel Holler, který vydává vlastní povolenky.

„Pozemek jsem kupoval s kamarádem. Parkovací karty jsem poskytl jemu a nejbližším přátelům. Zatím jich moc vydaných není,“ uvedl muž, který podniká v lokalitě mezi Horáckým zimním stadionem, autobusovým nádražím a krajským úřadem. Tam je - stejně jako v památkové rezervaci - velká nouze o parkovací místa zdarma.

Ono se není čemu divit, protože součástí tohoto území jsou rovněž sídliště s paneláky U Pivovaru i řady bytových domů na Štefánikově náměstí a v Mahlerově ulici.

Radní zvažují rozšířit zónu rezidentních stání do Mahlerovy ulice

Placená rezidentní parkovací stání pro obyvatele, vytvořená městem, se zde nacházejí zatím jen na sídlišti U Pivovaru. Nyní radní zvažují, jestli zónu se stáními za úhradu rozšířit i o sousední Mahlerovu ulici.

Tento nápad má mezi obyvateli své příznivce, ale také odpůrce. Zastánci upozorňují třeba na to, že při hokejových zápasech a koncertech na zimním stadionu místní lidé stěží před domem zaparkují.

A je tu ještě i jiný faktor. „Ne všichni lidé ze sídliště U Pivovaru mají rezidentní kartu. Aby ušetřili 800 korun za rok, využijí k parkování Mahlerovu ulici vedle. Tím se to zahustí,“ poukazuje Miroslav Holler.

Proti rozšíření zóny je například provozovatelka fitcentra v Mahlerově ulici Lenka Urbánková. „Městskou rezidentní kartu si zaplatí pár lidí, kteří na to budou mít peníze. A budou přeplněné ulice vedle,“ předpokládá. „Když to tu jednou dvakrát objedete, tak teď vždy místo k parkování najdete,“ míní Urbánková.

„Podnikatelé tady v ulici se stanou otroky stíracích lístků, které budou muset pořizovat pro své klienty, aby v lokalitě jednorázově zaparkovali,“ doplnila Květoslava Davidová, lektorka angličtiny.

Stírací lístky jsou krátkodobou alternativou k dlouhodobým rezidentním kartám. Platí buď dvě, nebo čtyřiadvacet hodin a stojí 20, respektive 50 korun.

42:32. Tak hlasovali lidé z Mahlerovy ulice

V Mahlerově ulici bývají stání pro auta dost obsazená.

V Mahlerově ulici bývají stání pro auta dost obsazená.

Město udělalo anketu mezi obyvateli Mahlerovy ulice, zda stojí o rozšíření rezidentní parkovací zóny, nebo jsou proti.

Z 230 rozdaných lístků se jich na radnici vrátilo 81, z toho sedm neplatných. „Lehká většina hlasů byla pro zavedení zóny,“ sdělil mluvčí magistrátu Radek Tulis. Poměr byl 42:32. Se zjištěnými informacemi budou radní dál pracovat.

„Zpočátku byli občané z rezidentních zón trošku naštvaní, ale teďka cítíme, že je o to větší a větší zájem. Protože lidé mají větší jistotu parkování večer, když přijedou z práce. Že tam nikoho jiného nenajdou,“ pravil náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD).

„Je na zastupitelstvu, zda například i Štefánikovo náměstí včetně Malátovy ulice zařadit do rezidentní zóny. A třeba ještě i ulici U Hliniště,“ řekl Výborný.

Problémy s parkováním jsou kromě širšího centra města také na řadě sídlišť. „Pokud bude Jihlava mít záchytná parkoviště P+R, tak může radikálně sáhnout k zavádění zón, rozšířit je. To ale musí jít ruku v ruce,“ poukázal lidovec Petr Piáček, člen dopravních komisí na radnici i krajském úřadě.

Větší parkoviště se 110 stáními město letos vybuduje u ústředního hřbitova. Další by mělo být u budoucího moderního dopravního terminálu Jihlava-město.

Podle Piáčka mají rezidentní zóny svá pozitiva i negativa pro občany. „Zpoplatnění u prvního vozu není zas až takový problém, ale když máte dvě nebo tři auta, tak se poplatek zvedá,“ upozornil.

Opoziční zastupitel Stanislav Doležal (KSČM) není příznivcem zón. A má pro to i tento důvod: „Že se prodává nepoměrně větší počet parkovacích karet, než je k dispozici stání. Nejsem sice právník, ale myslím, že je to hodně na hraně. Vlastně se tak jedná o loterii.“ 

  • Nejčtenější

Chceme upozornit na čechizaci Moravy, říká muž, který maloval hranice

Vlnu diskusí vzbudili značkaři, kteří před měsícem na šesti místech namalovali na silnice historické zemské hranice...

Uprostřed sídliště je louka jako Central Park, lidé odmítají její zastavění

V Chotěboři na Havlíčkobrodsku opět planou emoce. Důvodem je návrh na výstavbu nových bytových domů na Koubku. Tak je...

Stát překvapil zájmem rozšířit těžbu u Přibyslavi, pod zemí je wolfram a indium

Stát má na Havlíčkobrodsku zájem o další nerostné bohatství. Ložisko Brzkov by chtěl rozšířit na obří plochu mnoha...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kůrovec odkryl historické opevnění, které střežilo cestu z Jihlavy

Kůrovcové kácení nedávno u Vyskytné nad Jihlavou zcela odhalilo opevnění z roku 1843, jež kdysi vybudovali během...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Kvůli stavbě malého dopravního terminálu ve Žďáře zavřou důležitou ulici

Pokácením borovic a frézováním vozovky začala ve Žďáře nad Sázavou stavba malého přestupního terminálu pro městskou...

Stavba nového obchvatu Beranova odřízla majitele lesů od jejich stromů

Historicky největší dopravní stavba Kraje Vysočina, kterou je obchvat Velkého Beranova, znepříjemňuje život majitelům...

Na Vysočině léčí pacienta s koronavirem, kterého už měsíc měli za vyléčeného

Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, kterého měli za již vyléčeného z covidu-19, ovšem on byl po čase opět...

Mezi tisíci kubíky dřeva. Turisté poprvé projdou krov kostela v Jihlavě

Vzhůru k výšinám za tajemstvím mistrů tesařů a pokrývačů. Tam se mohou nově vydat turisté a příznivci historie v...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?

Najdete na iDNES.cz