Zámecký park ve Světlé se stává galerií studentů. Vedle čerta usedl anděl

  8:39aktualizováno  8:39
V zámeckém parku ve Světlé se usadil anděl. Místo si našel, kde také jinde, u Andělského mostku. Je to nedaleko místa, kde si už nějaký čas na procházející ukazuje kamenný čert. Pohádkové výtvory studentů světelské Uměleckoprůmyslové akademie mají park oživit.

U Andělského mostku ve světelském zámeckém parku stojí anděl. Kovová plastika je výtvorem studenta zdejší Uměleckoprůmyslové akademie. | foto: Archiv KyTICe - Kulturní zařízení Světlá nad Sázavou

Kovový anděl stojící na podstavci u Andělského mostku je dílem studenta uměleckého kovářství Václava Trpišovského. Pracoval na něm spolu s profesory a pomáhali mu i spolužáci. Podobu zhruba dva metry vysokého výtvoru vybrali v anketě obyvatelé města.

Anděl je druhou postavou, která v zámeckém parku přibyla. Už asi dva roky je jen kousek odtud, u Čertovského mostku, pískovcová plastika čerta. I v tomto případě jde o výtvor studentů umělecké školy.

„Navázali jsme báječnou spolupráci. Studenti najdou místo pro své maturitní a ročníkové práce. Nedělají jen tak něco virtuálního, ale skutečné dílo, které pak může být vystaveno. A ve městě se tím podaří vylepšovat nejrůznější zákoutí,“ pochvaluje si světelský místostarosta Josef Hnik.

Konkrétně v zámeckém parku studenti vytvoří ještě minimálně jedno dílo, o němž už je v současné době jasno. Vznikne zvláštní lavička, která bude umístěna přímo pod křídly anděla. Návštěvníci si na ní budou moci posedět, odpočinout a nabrat trochu energie.

„Protože čert je z pískovce a anděl z kovu, bude lavička dřevěná. Ale ne tak obyčejná. Měla by v sobě kombinovat dřevo i s kovem a sklem,“ nastínil místostarosta.

Naučná stezka povede kolem vzácných dřevin i uměleckých děl

Město připravuje naučnou stezku, která parkem turisty provede. Měla by být dokončena a otevřena v příštím roce. Bude na ní několik zastavení a umělecká díla studentů by k nim měla patřit.

Fotogalerie

„Oslovili jsme odborníky, zda by nám se stezkou nepomohli. Chtěli bychom, aby byla pro všechny věkové skupiny a opravdu profesionálně vyvedená,“ zmínil Hnik.

Součástí stezky bude koutek, kde nechá radnice vybudovat zhruba deset až patnáct betonových soklíků, které by byly připraveny na výstavu nejrůznějších studentských výtvorů. Měla by tím vzniknout galerie pod širým nebem.

„O toto místo by se starala přímo škola. Umisťovala by tam nejlepší výtvory a po čase výstavu obměňovala,“ představuje si Josef Hnik.

Mělo by jít o plochu poblíž cest, ale schovanou tak, aby nepřekážela při letním Sázavafestu.

Snahou vedení Světlé je zámecký park zatraktivnit a přitáhnout do něj více lidí. Ačkoliv přiléhá k soukromému zámku, jeho majitelem je město. Podle nedávného průzkumu se jedná o cenné území. Z dendrologického posudku vyplývá, že se v něm nachází 39 druhů různých dřevin, z nichž patnáct je poměrně vzácných.

Vedle toho je na ploše o rozloze asi 16 hektarů mnoho rybníčků, mostků a romantických zákoutí. Nachází se zde například ostrůvek s Rajským altánkem, Dívčí kámen nebo Alpinum a spousta dalších laviček, altánků či skalek.

Současná úprava parku pochází z let 1869 až 1873, kdy nechal zámek i park přestavět František Josef ze Salm-Reifferscheidtu.

Radnice by spolupráci s Uměleckoprůmyslovou akademií chtěla rozvíjet i na jiných místech. Studenti by se mohli podílet i na tvorbě mobiliáře náměstí Trčků z Lípy, jehož rekonstrukce se připravuje. Škola vyzdobila už třeba i autobusovou zastávku v Sázavské ulici.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Autoškoly končí s výukou jízdy na motorkách, stala se pro ně rizikem

Žák po zvládnutí techniky jízdy na cvičišti jezdí v provozu sám. Instruktor na...

Získat řidičský průkaz na motocykl je v poslední době výrazně složitější a dražší. Některé autoškoly už dokonce tuto...

Po poruše tahače blokovali D1 odpočívající řidiči, kolona měla 30 kilometrů

Porucha kamionu ucpala dálnici D1 ve směru na Brno.

Porouchaný kamion ráno blokoval dálnici D1 v zúžení na 141. kilometru u Velkého Meziříčí ve směru na Brno. Jeden pruh...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Těžké stroje lesníků poničily zbytky středověkého hornického náhonu

Vedoucí archeologického oddělení Muzea Vysočiny David Zimola u Rantířova, na...

Důsledkem kůrovcové kalamity nejsou jen zdecimované smrkové porosty, ale také zničená středověká technická památka u...

Další z rubriky

Světový pohár bikerů v Novém Městě začíná. Kulhavý chybí, ambice má Cink

Někteří bikeři na světový pohár v Novém Městě na Moravě trénují už od počátku...

Největší sportovní svátek, který v roce 2019 bude hostit Vysočina Arena, je tu. V Novém Městě začíná UCI Světový pohár...

Třebíči chybí další výpadovka na jih, potvrzuje se při opravě mostu

Projet Třebíčí od jižního okraje města do centra či naopak je v současné době...

Výpadovka z Třebíče na jih je i za běžného provozu silně zatíženou dopravní tepnou. Od uzavírky mostu na Hrotovické...

Motorsport se mění, říká muž z Třebíče, jenž bdí nad vozy lamborghini

Se svým profesionálním týmem Emil Frey začal Pavel Nahodil letos na jaře další...

Vozy lamborghini, tým Emil Frey a burácení silných motorů na těch nejslavnějších okruzích po celé Evropě. To je nyní...

Najdete na iDNES.cz