Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. června 2022 Lubomír

Drahá obnova parku nabrala skluz, dělníci vyhřívali půdu pomocí stanů

  8:23
Na konci roku připomínal park Stromovka v Humpolci spíše stanové městečko než staveniště, kde se finišuje s revitalizací. V oploceném areálu totiž vyrostlo několik stanů a uvnitř i kolem nich se pohybovali dělníci v reflexních vestách. Firma nestihla termín a práce v parku dohání v zimě.

Středobodem zrevitalizovaného humpoleckého parku se stane prostor určený dětem. Jeho dominantou je multifunkční síťový tunel. | foto: OK PLAN Architects

„Stany stavěli proto, aby v nepříznivém počasí vysušili a prohřáli teplomety umístěnými ve stanech půdu. Na ni pak naváželi mlat, který následně hutnili, aby vytvořili mlatové cesty,“ popsal Vlastimil Brukner, první místostarosta Humpolce (KDU-ČSL).

Stavební firma, která revitalizaci parku ve výběrovém řízení vysoutěžila, se tak snaží i v nepříznivém počasí dohnat časový skluz, do něhož se dostala. Podle smlouvy měla být totiž obnova celého parku Stromovka dokončena už do 30. listopadu 2018. Dodavatelská firma však lhůtu nesplnila a město jí odmítlo prodloužit dodatkem ke smlouvě termín pro dokončení.

„Podepsáním dodatku bychom ztratili možnost uplatňovat sankce za neplnění smlouvy o dílo,“ vysvětlil Brukner s tím, že firmě momentálně naskakuje za nedodržení termínu penále v řádu desítek tisíc korun.

I přes současnou nepřízeň počasí se tak na místě stále pracuje. „Stany už zmizely, protože mlatové cesty dělníci dokončili. Nyní dodavatel stavby pracuje na dokončení altánu. Snahou firmy je dokončit a předat stavbu co nejdříve. Pracují opravdu pilně,“ poznamenal humpolecký místostarosta.

Pracovníci městského úřadu teď podle něj pokračování stavebních prací pravidelně monitorují na kontrolních dnech, ale i mimo ně.

Stavební firma si od místních obyvatel vysloužila posměšky

Od obyvatel Humpolce si však dodavatel stejně vysloužil spíš posměšky. „Asi to bude stejná firma jako na D1. Afghánsko-lotyšsko-estonská. Nebo eskymácká? Ti pracují v -30 °C,“ okomentovala to na sociálních sítích například Dana Zítková.

Takhle vypadal vítězný návrh na přeměnu Stromovky. Návštěvníkům se má park otevřít od dubna.

To Libor Paclík zase navrhoval park převzít a nechat oplocený napořád. „Pro výstrahu, co všechno je tady možné,“ dodal.

Ve Stromovce už jsou nyní dokončené cesty, komplet hotové je i netradiční dětské hřiště, prořezávky dřevin i úvaziště pro psy.

„Předpokládám, že 15. ledna by se mohla stavba začít předávat. Víme, že tam budou nějaké drobné vady a nedodělky, ale to už bude v režimu reklamací. Otázka je, kolik nedodělků zjistíme, až sejde sníh,“ poznamenal místostarosta Brukner. „Ale věřím, že park se pro veřejnost naplno otevře 1. dubna,“ podotkl.

Středobodem obnoveného parku je nové dětské hřiště i altán

Park Stromovka je jednou z nejvýznamnějších zelených ploch ve městě. Proto radnice před několika lety vypsala veřejnou architektonickou soutěž na jeho revitalizaci. Z dvanácti návrhů nakonec vyhrála studie pocházející z dílny humpolecké kanceláře OK PLAN Architects.

„Hlavním cílem naší studie bylo, aby lidé, kteří do parku přijdou, tam rádi trávili svůj volný čas a aby měli důvod tam zůstávat. Proto je zde možnost kulturního vyžití, dětské hřiště, altán, kavárna i toalety,“ vysvětlovala před časem architektka Marcela Susedíková z ateliéru OK PLAN Architects.

Středobodem parku je dětské hřiště pro různé věkové skupiny. Jeho dominantou je multifunkční síťový tunel, který je vytvořený jako upomínka na zatrubněný potok.

Na hřiště navazuje zahradní altán s kavárnou a toaletami i venkovním sezením pod stromy. Napojen je na další část parku, kterou je otevřený pobytový trávník. Místo by mělo být využíváno pro hry a společenské aktivity, jako jsou koncerty pod širým nebem, venkovní dílny, vernisáže či pikniky.

„S proměnou místa jsem zatím velmi spokojený. Pro Humpolec to bude nadstandardní záležitost. Park se prosvětlil, ubylo křovisek, kam lidé odhazovali odpadky a kde se zdržovali nepřizpůsobiví občané. Věřím, že tím, jak se prostor prosvětlil, už sem nebudou chodit. A že bude naopak hojně navštěvovaný maminkami s dětmi. Přes léto zde navíc plánujeme pořádání různých kulturních akcí,“ doplnil humpolecký místostarosta.

Cena vyvolala pochybnosti, přesáhla 37 milionů korun

Celá úprava areálu humpolecké Stromovky má dvě části. Tou první je rekonstrukce ulice Jana Zábrany za 14,8 milionu korun včetně DPH, která byla v listopadu předána k předběžnému užívání.

Druhá část pak zahrnuje obnovu a stavební úpravy parku za 37,02 milionu korun včetně DPH.

„Projekt je hrazen z rozpočtu města. Pouze částku 1,9 milionu korun činí dotace ze Státního fondu životního prostředí, která je určena na revitalizaci zeleně,“ uvedla mluvčí humpolecké radnice Aneta Slavíková.

Obyvatelé Humpolce se v poslední době podivovali právě nad cenou za revitalizaci parku.

„Nutno říct, že to je cena včetně DPH. Ta částka vzešla z výběrového řízení. Přihlásily se do něj čtyři firmy a vybrána byla nejlevnější nabídka. Celý proces byl naprosto standardní. Studie i projekt byly veřejné. Lidé měli možnost se k němu vyjadřovat a vznášet připomínky,“ odmítl pochybnosti Brukner.

  • Nejčtenější

Těžký pád ukončil maraton v Jihlavě. Chuť závodit se vytratila

Skoro jako by jubilejní 10. ročník tradičního vytrvalostního závodu horských kol Jihlavská 24 MTB někdo zaklel. Nejprve...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

Sousedem Zemana za 13 milionů korun. Prodává se mlýn u „jezevce z Vysočiny“

V Novém Veselí na Žďársku je na prodej bývalý mlýn v sousedství někdejší tvrze, v níž má byt prezident Miloš Zeman....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Další obchvat Brodu v ohrožení. Ze čtyř variant se lidé neshodli na žádné

Zastupitelé Havlíčkova Brodu se neshodli na nejvhodnější trase jihozápadního obchvatu. Nová silnice by měla spojit...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Soud zbavil obvinění dozorce ze světelské věznice, odsouzenou nemučili

Okresní soud v Havlíčkově Brodě zprostil sedm dozorců ze světelské ženské věznice obžaloby z mučení a jiného nelidského...

Komplikovaný průjezd Přibyslaví se ještě zhoršil, náměstí uzavřela pouť

Řidiči projíždějící Přibyslaví se v těchto dnech musejí obrnit zvláštní dávkou trpělivosti. Čekají na ně hned dvě...

Řidič slyšel podezřelé bouchání, v návěsu na nábytku vezl pět migrantů

Pět migrantů bez jakýchkoliv dokladů dopadli na parkovišti na D1 na Vysočině policisté. Tři Indové, jeden Pákistánec a...

Světlá pouť přece jen uspořádá, proti jejímu konání v parku stojí petice

Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou, jedna z největších v republice, letos bude. Oproti původním předpokladům se...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...