V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

  8:32aktualizováno  8:32
Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v měřítku 1:50. Brněnský modelář a výtvarník Zdeněk Brachtl již pracuje na další stavbě.

„V současné době buduji základový betonový sokl pro budoucí model Pernštejna,“ sdělil stavitel s tím, že hotovo má být zhruba do konce letních prázdnin.

Oba zmiňované hrady, jež patří, mimo jiné i díky svým velkým rozměrům, mezi nejatraktivnější exponáty areálu, doplní pětici miniatur dokončenou už v minulém roce.

Park, jenž se nachází na okraji bystřické Pohádkové aleje vedoucí od zimního stadionu k Centru Eden, tak nyní nabízí k prohlídce kromě Zubštejna ještě hrady Čepička, Loučka či komplex hradu s kostelem v Černvíru. K vidění je rovněž Lomnice a model kláštera Porta Coeli v Předklášteří u Tišnova. Ještě letos by měly park zkrášlit další tři přírůstky - hrady Dalečín, Osiky a Louka.

Fotogalerie

Modely památek z okolí toku řeky Svratky budou přibývat i v dalších letech - celkem by jich mělo být kolem dvou desítek. Ročně se počítá se vznikem zhruba pěti modelů.

„Pro tento rok máme na park miniatur vyhrazeno v rozpočtu 400 tisíc korun, loni stály terénní úpravy zhruba 250 tisíc, každý model pak vyjde na částku kolem 60 tisíc,“ informoval starosta Karel Pačiska.

Ačkoliv park miniatur, které Zdeněk Brachtl buduje v měřítku 1:50, ještě není dokončen, už nyní se stal cílem mnoha návštěvníků.

„Lidé se samozřejmě zastavují, a to jak místní, tak turisté. Chodí sem děti ze škol, rodiny, senioři… Jejich reakce jsou zatím jenom pozitivní, což mě pochopitelně moc těší. Líbí se jim, že modely nejsou jen vyskládané vedle sebe, ale začleněné do terénu,“ vyjádřil se Brachtl.

Některé výtvory možná pro návštěvníky nebudou na první pohled „čitelné“ a hned poznatelné, modelář je totiž buduje v podobě, jakou měly v dobách svého největšího rozmachu, obvykle kolem 15. století. Z mnohých hradů toho totiž v současné době už moc nezbylo.

Návštěvníci v parku také již mohou využít nedávno instalované lavičky nebo si budoucí finální podobu areálu prohlédnout na panelu s mapou.

Nejčtenější

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Afghánský migrant cestoval po D1 na rezervních kolech návěsu kamionu

Dvacetiletý Afghánec byl ukrytý na rezervních kolech návěsu.

Při běžné kontrole kamionu na jednom z parkovišť u dálnice D1 našli celníci z Vysočiny nelegálního migranta ukrytého na...

Opilý řidič u Třeště srazil dva chodce. Ti na místě podlehli svým zraněním

Mezi obcemi Čenkov a Třešť srazilo auto dva chodce, kteří na místě zemřeli (18....

V neděli nad ránem mezi obcemi Čenkov a Třešť srazil muž v autě dva chodce. Přestože na místo ihned vyjela záchranná...

Čekatelé V+V. Zůstanou nadějní brankáři trpěliví a prorazí do NHL?

Brankář Dan Vladař patří Bostonu, na zápas v NHL však stále čeká. Zatím chytá v...

Jejich příjmení začíná na stejné písmeno. Oba jsou to brankáři. Oba už před čtyřmi lety odešli do zámoří, aby se...

Piloti si stěžují na nekvalitní opravy vrtulníků, premiér slíbil nápravu

Předseda vlády Andrej Babiš na náměšťské letecké základně slyšel kritiku práce...

Piloti z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku si postěžovali premiérovi Andreji Babišovi na nekvalitní...

Další z rubriky

Retardéry ani třicítka nestačí, u škol ve Žďáru bude nově jednosměrka

V části Komenského ulice ve Žďáře nad Sázavou, kde jsou dvě školy, bude nově...

Vedení žďárské radnice hodlá zlepšit dopravu u základních škol, a tak u „dvojky“ a „trojky“, které stojí kousek od sebe...

Husice egyptská žije hlavně v Africe, ovšem oblíbila si i Žďár

Husice egyptská žije především na celém území Afriky, poslední roky se ale...

Husice egyptská, někdy nazývána také nilská, není na českých rybnících zrovna typickým vodním ptákem. Ve Žďáře nad...

Na zahradě si postavili venkovní kuchyni. Svépomocí a za tři měsíce

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a...

Anna a Marek si na zahradě v obci Krásné na Vysočině postavili za tři měsíce a svépomocí krásnou dřevostavbu. Vysněnou...

Najdete na iDNES.cz