Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Cesty, trávníky, lavičky i červený asfalt. Brodský park se razantně mění

  12:08
K závěru se nachýlila revitalizace druhé části parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. Lidem se otevřel prostor mezi kostelem Nanebevzetí Panny Marie a rybníkem Hastrman. Spousta lidí nad novou podobou žasne. Jak už to ale bývá, najdou se i ti, kteří výsledek úprav spíše kritizují.
Nová síť cest v nově upraveném havlíčkobrodském parku se dvěma „kruháky“...

Nová síť cest v nově upraveném havlíčkobrodském parku se dvěma „kruháky“ vynikne hlavně z nadhledu. A ještě lépe bude vypadat, až se na jaře zazelenají tráva i veškeré dřeviny. Takto vypadá pohled na nově upravenou část od sochy Karla Havlíčka Borovského. | foto: Luboš Vácha

Celý prostor mezi farou, kostelem, AZ Centrem a rybníkem Hastrman je nejfrekventovanější částí parku. Těmito místy prochází každý, kdo do parku z centra města vstupuje, míří do sportovního areálu v Kotlině nebo třeba na největší brodské sídliště Žižkov.

Během rekonstrukce, trvající od léta, tu vedení města nechalo pozměnit síť cest, prořezat zeleň, instalovat nový mobiliář i poměrně razantně změnit povrchy. Přibyl barevný asfalt i mlat z červeného písku, využity byly staré obrubníky, dlažba i klasické žulové kostky, na rybníku přibylo nové molo, vedle něj neobvyklé pítko.

„Mně se to velmi líbí. Park je teď trochu jiný, příliš se nedrží zavedených parkových stereotypů. Tato část slouží více jako pěší zóna. Architekt využil historické dispozice, ale zároveň prostor osvěžil novým duchem,“ pochvaluje si místostarosta Libor Honzárek.

Úpravy vychází z návrhu jednoho z nejoceňovanějších českých zahradních architektů Zdeňka Sendlera. Ten rámec celé své myšlenky představil v Brodě už před deseti lety. Park rozdělil do několika zón podle toho, k jakému účelu by nejvíc měly sloužit. V centru města hlavně pro obyvatele, směrem dál se má víc a víc měnit spíše v lesopark či les.

Velká většina reakcí obyvatel je kladných

„Park Budoucnost byl založen v roce 1889 ne úplně odborně. Tvořil prakticky jednu linii, po celé ploše byl velice podobný a za všechny ty roky od té doby se nijak nevyvíjel. Pouze se rozrůstaly dřeviny a keře,“ konstatoval Honzárek. Právě to se nyní mělo změnit.

Nově upravenou část před pár dny město otevřelo a na sociálních sítích zveřejnilo sérii fotografií. Prakticky okamžitě se pod nimi objevilo mnoho desítek reakcí. Na první pohled je většina z nich pozitivních.

„Vypadá to moc hezky a uvědomuji si, že už jsem tam dlouho nebyla, nejvyšší čas na procházku,“ napsala například Jana Petrová.

„Mně se to líbí. Je to nové, dejme tomu čas a šanci. Málokdo z nás to zatím prošel, já ještě čas neměla,“ přidala se Jana Kudlová.

„Ačkoli jsem původně byla k červenému asfaltu trochu skeptická, po procházce nově upraveným územím musím říct, že se mi to celkem líbí,“ vzkázala Magda Venzhöferová.

Klasické lavičky i sedáky teprve přivezou

Najdou se ale i kritici. „Park je o zeleni a přírodě, louce, v některých částech klidně džungle a schovka pro drobná zvířátka. Zašívárna lidí před spěchem a ruchem města. Místo klidu ke čtení a relaxaci. A toto otevřené prostranství tak rozhodně nepůsobí,“ napsala Hanka Rákosníková.

Trávníky zatím opravdu zelené nejsou. Tráva je nicméně zasetá, objevit by se měla na jaře. „Také vykvetou nově zasázené květiny. To bude hned park vypadat jinak,“ připomíná Honzárek.

Další lidé pak mají připomínky k jednotlivým detailům. Někomu se třeba nezamlouvají lavice z masivních dubových trámů bez opěradla. „Jsou stále nacucané vodou, takže jsou mokré, i když je sucho, a nedá se na nich sedět, natož se opřít, aby si člověk v parku odpočinul,“ podotkla Marie Teclová.

„Samozřejmě myslíme i na seniory. Patnáct laviček s opěradly ještě není osazeno, v nejbližší době se tak stane. Jsou situovány více do stínu. Centrální část je vzdušnější, více otevřená třeba pro dovádění dětí,“ odpověděl jí starosta Zbyněk Stejskal, který se rovněž zapojil do diskusí.

Podle Libora Honzárka budou lavičky dodány do dvou týdnů. Podél cest už jsou pro ně připravené a vydlážděné zálivy. Navíc bude dřevěnými sedáky osazena i betonová zídka zpevňující svah nad rybníkem Hastrman. Míst pro odpočinek ve stínu bude podle něj dost.

Revitalizace bude pokračovat strání u Havlíčka

Výtky lidé mají i k použitým materiálům. Do očí bije například červený povrch pod kostelem Nanebevzetí Panny Marie, před vstupem do AZ Centra. Mnozí ho považují za antuku. Objevily se dokonce vtipy, že je možné si tam nalajnovat hřiště a pinknout tenis či volejbal.

„Jedná se o mlat ze speciálního červeného písku. Dovezen byl z lomu nedaleko Brna. Architekt ho využil kvůli sladění vzhledu s červeným asfaltem. Ten byl zase položen na páteřních cestách,“ vysvětluje místostarosta.

Veškeré úpravy této části brodského parku zaplatilo město ze svých peněz. Úpravy přišly na zhruba 26 milionů korun. Proměna parku jimi ještě ani zdaleka nekončí. V plánu je pokračování prací.

„Už máme naplánovanou třetí a čtvrtou etapu. Ty se budou týkat prostoru ohraničeného rybníkem Hastrman, sídlištěm Žižkov, Základní školou V Sadech a altánkem. Tato stráň bude už koncipována více jako lesopark, upraveno bude okolí sochy Karla Havlíčka Borovského,“ přiblížil místostarosta Honzárek.

Tyto dvě etapy by finančně měly vyjít v součtu na sumu okolo padesáti milionů korun. Radnice by tentokrát ráda využila dotaci. Práce by mohly začít nejspíš v roce 2024.

Druhé kolo  vyhrál a novým prezidentem České republiky se stane Petr Pavel, porazil Andreje Babiše

Nově zvolený prezident složí slib do rukou předsedy Senátu na Hradě 9. března

  • Nejčtenější

Policisté zachraňovali děti z nabouraného auta, překvapili je bezohlední řidiči

Bezohlednost některých řidičů překvapila jihlavské kriminalisty, kteří loni po Vánocích cestou z práce pomáhali zraněné...

Růže mezi trny. Kluci jsou na mě hodní, říká první česká servismanka

Premium Jen dvě bulharské servismanky se pravidelně objevují ve Světovém poháru biatlonistů. Teď je napodobila teprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

Vědci otestují, zda by obnově lesů pomohly cizokrajné stromy. Vysadí i sekvoje

Stovky druhově pestrých nepůvodních stromů porostou v následujících dvou letech na Jihlavsku. Vědci z Mendelovy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stavba nové arény v Jihlavě začne v létě, chybějící půlmiliardu doplatí město

Historicky největší jednorázová investice v dějinách Jihlavy, jakou je výstavba nové Horácké multifunkční arény (HMA)...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Když doma měli všichni to samé... Výstava ukáže hračky ze 70. a 80. let

Stavebnice, hry, skládačky, auta, postavičky, panenky a mnohé další hračky potěší návštěvníky všech věkových kategorií....

Řidiče v Jihlavě čeká i letos řada omezení, úmorné jako loni to ale nebude

Desítky milionů korun bude letos Jihlava investovat do oprav silnic, ulic a chodníků. Jen rekonstrukce jedné z...

Jihlavské Březinky se mění, prestižní restauraci nahradí výšková bytovka

Okna už nemají výplně, na zemi leží vybourané zdivo, hlučí bourací kladiva a na kusu drátu se houpá kdysi podsvětlená...

Nová pelhřimovská cyklostezka za 25 milionů korun obkrouží rybník Stráž

Více možností pro sportování a procházky v přírodě má nabídnout nová cyklistická stezka kolem rybníka Stráž na...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...