ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Koronavirus komplikuje výrobu na Vysočině, některé firmy zastavují provoz

  • 2
Pandemie koronaviru omezuje i fungování firem na Vysočině. Nejvíce aktuálně postihuje především společnosti vázané na automobilový průmysl. Některé zastavují provoz, jiné jej omezují, další dál vyrábějí v běžném režimu.

Do první skupiny se zařadí jihlavský výrobce osvětlovací techniky pro automobilový průmysl Marelli Automotive Lighting. Vyrábět přestane v pondělí, prozatím na 14 dní.

„Bude odstavena komplet celá fabrika, zaměstnanci už byli informováni. Primárně se vybírá loňská dovolená, dál budou zaměstnanci doma na 60 procentech platu,“ řekl šéf podnikových odborů Petr Fous.

Firma bude podle něj dál reagovat na vývoj podle situace u automobilek. Maurizio Scrignari, mluvčí korporátu Marelli se sídlem v Milánu, MF DNES napsal, že společné evropské oficiální prohlášení k situaci společnost teprve připravuje.

Provoz od příštího týdne na stejnou dobu omezí i firma Fraenkische v Okříškách, která ve výrobě komponentů pro automobilový průmysl zaměstnává tisíc lidí.

„Zaměstnanci obdrží náhradu mzdy ve výši dohodnuté s odbory. Mohou také po dobu omezení provozu čerpat dovolenou,“ upřesnil situaci personální ředitel Martin Klusáček.

Futaba dá 75 procent platu

Výrobu už ve čtvrtek – rovněž na 14 dní – zastavil jeden z největších zaměstnavatelů v Havlíčkově Brodě, společnost Futaba. Firma vyrábí a dodává autodíly pro automobilky. „Reagujeme na odstávku výroby u zákazníků,“ informoval manažer závodu Petr Charvát.

Doma zůstane asi 800 pracovníků, což je osmdesát procent všech zaměstnanců společnosti. „Týká se to prakticky celé výroby a většiny údržbářů,“ upřesnil Charvát.

V práci, případně na home office, zůstávají jen lidé z kanceláří, aby zajistili administrativní chod firmy. Kdo ze zaměstnanců zůstává doma, přednostně si vybírá zbytek loňské dovolené. Kdo už ho nemá, bude dostávat po dohodě vedení firmy s odbory 75 procent platu.

Ve strojírenské a metalurgické firmě Žďas ve Ždáru nad Sázavou je od úterý z preventivních důvodů část pracovníků na dovolené, část pracuje z domova.

„Výroba omezena nebyla, pracovníci nezbytní pro její zajištění chodí normálně do práce,“ citovala ČTK generálního ředitele společnosti Pavla Cesneka.

Podnik zaměstnává skoro dvě tisícovky lidí.

Roušky mají povinné už týden

Přibyslavský závod ACO Industries, dodávající odvodňovací systémy, omezuje přesčasy i spolupráci s externisty. „Zakázky na nejbližší dny máme a pak se uvidí. Připravujeme různé scénáře. Ale nepropouštíme a výrobu nezastavujeme,“ ujistil ředitel Petr Mátl s tím, že podnik také čeká na to, s jakou pomocí a jak rychle přijde česká vláda.

Na šíření koronaviru se firma snažila připravit už během uplynulého měsíce. „Dezinfekci používáme dva týdny, roušky jsou povinné týden. A u koho to šlo, ten pracuje z domu,“ popsal Mátl dosavadní opatření.

Významná stavební společnost PKS se sídlem ve Žďáru nad Sázavou zase ošetřuje vybraná místa ozonem, dezinfikuje prostory.

„U některých projektů jednáme s investory o omezení stavebních prací,“ informovala Jana Pokorná, mluvčí společnosti. „Všichni zaměstnanci od nás dostali dvě šité látkové roušky,“ doplnila.

V humpoleckém závodu Valeo, kde se vyrábějí především kompresory pro klimatizační jednotky osobních automobilů, pozastavení činnosti nyní neplánují.

„Aktuálně produkujeme menší množství výrobků než obvykle, ale výroba běží,“ uvedl mluvčí firmy Gábor Iffland. Firma má 1 150 zaměstnanců.

Potíže kvůli Rakousku

Naplno pokračuje výroba také v Motorpalu, který vyrábí vstřikovací systémy pro dieselové motory a má centrálu v Jihlavě s pobočkami v Batelově a v Jemnici.

„Zatím nás nikdo z dodavatelů neohrozil, jedeme dál, máme naopak hodně práce. Personální problémy řešíme operativně: některé lidi máme v karanténě, nemocné či na home office,“ řekla personální šéfka Pavla Janoušová.

Firma s 1 100 zaměstnanci má potíže jen v Jemnici. „Rodinní příslušníci některých našich zaměstnanců jezdí do Rakouska, tak jsme je museli nechat v domácí karanténě. Ale pořád je to v únosné míře,“ podotkla Janoušová.

Podobně je na tom také největší zaměstnavatel v kraji – společnost Bosch Diesel, která v Jihlavě zaměstnává čtyři tisíce lidí.

„Zřídily se krizové týmy, které trvale monitorují dění. K dnešnímu dni nebyl žádný zaměstnanec Bosch v Česku pozitivně testován na onemocnění COVID-19. Máme ale připraveny postupy, jak reagovat, pokud by takový případ nastal,“ sdělil mluvčí jihlavské pobočky Bosch Diesel Mojmír Kolář.

Pleas šije tisíce roušek pro nemocnici a město

Havlíčkobrodská firma Pleas, producent spodního prádla, triček, pyžam nebo tepláků, zatím výrobu výrazněji omezovat nebo přerušovat nehodlá.
„V práci máme momentálně 87 procent zaměstnanců. Drobný výkyv to sice je, hlavně kvůli ošetřování členů rodiny, ale není to nic dramatického,“ konstatoval ředitel podniku Petr Nobst.
Co ovšem Pleas změnil, je skladba výrobního programu. Část svých sil vrhl na šití textilních roušek, které zdarma vyrábí pro brodskou nemocnici a město.
„Denně jich vyprodukujeme kolem čtyř tisíc,“ upřesnil Nobst. (vok)