Ke kolejím, které nikam nevedou, přibyla deska. Připomíná tramvaje

  14:40aktualizováno  14:40
Ty koleje nikam nevedou. Jsou dlouhé přes 40 metrů a mezi nimi je nová pamětní deska. To vše upomíná na dobu, kdy v Jihlavě jezdily tramvaje, tedy na první polovinu minulého století. Pamětní deska i koleje jsou na mostě U Jánů. Symbolicky. Most byl totiž speciálně kvůli tramvajím postaven.

Na tramvajovou dopravu v Jihlavě nově upomíná i pamětní deska. Vsazena byla mezi koleje na historickém mostě U Jánů. | foto: Magistrát Města Jihlavy

Tramvaje v Jihlavě jezdily mezi roky 1909 a 1947. Městem vedla jen jedna linka, a to z dnešního Masarykova náměstí na vlakové nádraží. Koleje byly položené právě přes most U Jánů.

„Most se začal stavět v roce 1908 a nahradil původní dřevěný most, který nebyl vhodný pro provoz těžkých tramvají,“ uvedl mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Tento způsob dopravy v Jihlavě od roku 2012 připomíná kolej na mostě. Tramvajové žlábky mají rozchod 1 000 milimetrů. Nyní mezi ně nově přibyla i devadesáticentimetrová pamětní deska. Text připomíná, že po tomto mostě vedla v minulosti jediná tramvajová trať, doplňuje ho logo města a jihlavského ježka.

Tři kilometry trati a deset výhybek za 300 tisíc korun

Poprvé cestující svezly v Jihlavě tramvaje 26. srpna roku 1909. Klíčové rozhodnutí o položení kolejí a vybudování tratě přišlo o tři roky dříve. Stavba měla stát 300 tisíc tehdejších korun, na půl milionu měla přijít městská elektrárna, která by pro tramvaje vyráběla proud.

Fotogalerie

Celkově bylo v Jihlavě tehdy položeno
3 102 metrů kolejí plus deset výhybek. Na trati bylo osm zastávek, vznikl jeden nový most. Za necelá čtyři desetiletí tramvaje převezly mnoho milionů cestujících.

Jenže během druhé světové války přišly horší časy. Podle publikace, kterou vydalo Dopravní vydavatelství Wolf, bylo v roce 1944 po dráze přepraveno 3,6 milionu osob. Vozový park byl přetěžován a zcela se zastavila údržba i opravy trasy. Do toho podnik Škoda nedodal nové objednané vozy a s tramvajemi byl v Jihlavě konec (více o historii tramvajové dopravy v Jihlavě se dočtete zde).

Po válce nahradily tramvaje trolejbusy. Vedení stálo 13 milionů

V polovině prosince 1945 jihlavští radní myšlenku na další rozvoj tramvajové sítě definitivně opustili a dali přednost trolejbusům, které po městě jezdí dodnes. Na vybudování trolejových linek uvolnili necelých 13 milionů korun. Poslední tramvajová souprava k hlavnímu nádraží přijela 14. července 1947.

Díky tramvajím se však Jihlava může chlubit vzácným secesním mostem U Jánů. Autorem původního projektu mostu byl profesor Josef Melan, který působil na vysokých školách v Praze a ve Vídni. Most je dlouhý 43 a široký 10 metrů.

Na svou dobu byl velice moderní. „Jednalo se o jeden z prvních železobetonových mostů u nás,“ konstatoval Tulis. Dopravě sloužil od roku 1908. Po ukončení provozu tramvají po něm vedla trolejbusová linka.

Jezdilo se po něm do roku 1981. Pak v jeho sousedství vyrostl most nový, větší. Od té doby sloužil starý most pouze pro pěší a cyklisty. Jeho technický stav se postupně zhoršoval, až musel být v roce 2008 uzavřen. „V témže roce byl most prohlášen ministerstvem kultury kulturní památkou,“ připomněl mluvčí.

Z historické tramvaje je památka, to její renovaci zkomplikovalo

Po provizorní opravě byl most v průběhu roku 2008 znovu otevřen. Ale bylo jasné, že se neobejde bez kompletní rekonstrukce. Té se dočkal v létě roku 2012 (o opravě mostu jsme psali například zde).

V budoucnu by se na most mohla vrátit i historická tramvaj, která v roce 1909 zahajovala v Jihlavě provoz. Nadšenci ji objevili na Opavsku, kde sloužila jako seník na jedné ze zahrad (o tramvaji se dočtete zde). Magistrát jí zakoupil a má v plánu ji zrenovovat a vystavit.

Na obnovu však stroj stále čeká. Zkomplikovalo ji ministerstvo kultury, které tramvaj prohlásilo za památku (více čtěte zde). Její renovace se tak citelně prodraží. A je otázka, zda k ní vůbec dojde. Radnice totiž uvažuje, zda kvůli tristnímu stavu originálu nenechá vyrobit pouze věrnou kopii tramvaje.

Nejčtenější

Dokažte, že remízek je remízek, tlačí finanční úřady na vlastníky půdy

Jedna z nově založených tůněk. Napřesrok jen málokdo pozná, že zde není...

Mnozí majitelé pozemků zažili v lednu nepříjemné překvapení. Museli dokazovat, že jejich příkopy či remízky nejsou...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Netrefili jsme se, přiznává magistrát a ustupuje obyvatelům údolí řeky

Parkovací plochy u soukromého parku jsou nedostatečné a tak řidiči improvizují....

Nový ostrůvek v řece - možná ne. Přeložení silnice blíž k rodinným domům - uvidíme. Vedení jihlavského magistrátu...

Budiž hala, ale kam s ní? Aneb věčné téma rychlobruslařský ovál

Martina Sáblíková si jede pro rychlobruslařské zlato z trati 5000 metrů.

Už jde tak trochu o český sportovní folklor. Postavme rychlobruslařskou halu pro Martinu Sáblíkovou, ozývá se od roku...

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

Populace tloustne, vidí nemocnice. S obézními pacienty pomáhají i hasiči

Hasiči jeřábem zvedli k oknu přípojný vozík za auto. Pacienta přeložili na...

Obézních přibývá a problémy s nimi zažívají i nemocnice na Vysočině. Nejenže je s takovými lidmi obtížná manipulace,...

Na přejezdu úzkokolejky v Kamenici nad Lipou vykolejil vlak

V Kamenici nad Lipou vykolejila vlaková souprava. Při nehodě nebyl nikdo...

Na úzkokolejce v Kamenici nad Lipou ráno vykolejil osobní vlak jedoucí do Jindřichova Hradce. Na místě zasahovala...

Muž shodil ženu ze schodů a zranil ji lahví, policii volal jako svědek

Ilustrační snímek

Čtyřiadvacetiletý útočník podle policie v pátek v Jihlavě napadl ženu a vážně ji zranil. Když ale volal záchranáře,...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz