Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Jemnice zve turisty pod novou střechu zámku, láká je na 3D model i rádia

  8:48
Vedení čtyřtisícové Jemnice na Třebíčsku už přestalo spoléhat na možného investora, který by opravil tamní zámek za soukromé peníze. S obnovou památky začalo postupně samo, momentálně se pracuje na opravě střechy. Už na letošní rok město připravilo pro návštěvníky nová lákadla.
Město památku získalo v 90. letech, kdy ji opustila armáda. Jemničtí se pustili...

Město památku získalo v 90. letech, kdy ji opustila armáda. Jemničtí se pustili do postupné obnovy sami. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Zámek v Jemnici, unikátní stavba nacházející se v městské památkové zóně, bude brzy pod novou střechou. Právě několik let trvající výměna střešní krytiny je totiž další fází postupné rekonstrukce objektu, na níž intenzivně pracují lidé z tamní radnice. Zámek je teď kvůli pracím částečně obklopen lešením.

„Oprava střechy by měla být v horizontu několika měsíců již kompletně dokončena, včetně výměny krovů, okapů, komínů, vikýřů i střešní krytiny,“ popsal starosta Jemnice Pavel Nevrkla s tím, že město pro letošek na její rekonstrukci vyhradilo kolem osmi milionů korun.

Do obnovy zámku už ale Jemničtí vložili milionů několik desítek; přes dvacet jich ostatně padlo jenom na samotnou střechu. Jelikož jde o menší, zhruba čtyřtisícové město, musejí tam do proměny památky investovat postupně.

„Vlastníkovi se daří využívat i dotace z Programu záchrany architektonického dědictví od ministerstva kultury,“ popsala za krajské pracoviště Národního památkového ústavu jeho mluvčí Ilona Ampapová. Doplnila také, že spolupráci s Jemnicí hodnotí památkáři velmi pozitivně. „Jde o příkladnou obnovu,“ uvedla Ampapová.

Turisty má nalákat hlavně 3D model města

Turistickými lákadly pro letošní rok budou rovněž nové expozice v interiéru zámku. Dokončen již byl rozměrný historický 3D model města, který zachycuje jeho podobu v době před velkým požárem. Ten v roce 1832 zasáhl město i osadu Podolí.

Dílo v hodnotě kolem 1,5 milionu korun, jehož autorkou je etnoložka Jana Lochmanová a výtvarník Petr Szyroki, si při své nedávné návštěvě Jemnice prohlédl i prezident Petr Pavel s manželkou Evou. Model bude nyní hlavním turistickým lákadlem zámku.

„Ještě je ale třeba dokončit jeho úplné zasklení, které jej ochrání například před prachem a usnadní také jeho budoucí údržbu,“ přiblížil starosta.

Úctyhodných devět metrů dlouhý 3D model budou moci návštěvníci vidět při prohlídce interiéru zámku v jedné ze zrekonstruovaných místností, která dříve sloužila jako vojenská jídelna.

Na řadu přijde obnova loveckého salonku

V další na ně bude čekat druhá letošní novinka - expozice starých rádií ze soukromé sbírky. Během letní sezony jsou návštěvníkům přístupné jen některé prostory v památce, její převážná část na opravu zatím čeká.

„Byl vypracován i záměr k restaurování takzvaného loveckého salonku, který bude podkladem pro obnovu této místnosti s množstvím hodnotných uměleckořemeslných prvků,“ nastínila Ilona Ampapová. Také podle jemnického starosty je třeba se k otázce proměny salonku vrátit, byť jeho rekonstrukce pravděpodobně přinese další nemalé náklady.

„Asi už nemá cenu čekat na spasitele, který stejně nepřijde. Musíme se do toho pustit sami. Zatím tedy nevíme, kolik by to stálo a kde na to vezmeme, ale myslím si, že lidé jsou pro, aby se s tou místností něco udělalo,“ řekl Nevrkla.

Pole jeho slov je třeba zahájit diskusi o tom, jaké by měl mít lovecký salonek po obnově využití. V minulosti se hovořilo například o možnosti konání nejrůznějších obřadů, třeba svateb nebo vítání občánků.

„V areálu zámku se nachází rovněž velké množství hodnotných sochařských děl a dalších prvků výzdoby z mušlového vápence, které si v budoucnu také zaslouží restaurátorský zásah,“ uvedla dále Ampapová.

Vodohospodáři chtěli kvůli pivovaru čističku

Město zvažovalo rovněž obnovu zámeckého parostrojního pivovaru. „Do tohoto záměru nám bohužel tak trochu hodili vidle vodohospodáři. Ti po nás chtěli čističku vody, kterou my tam ale nejsme schopni udělat. Změnily se také dotační podmínky, kdy se značně snížil možný podíl dotace,“ konstatoval Nevrkla s tím, že tím pádem zatím vzkříšení pivovaru reálně nevidí.

I když prací na obnově zámku bude podle něj ještě hodně a kvůli omezeným finančním možnostem musejí probíhat postupně, už dnes je památka oblíbeným a hojně navštěvovaným místem. Konají se tam kulturní i společenské akce. Častým cílem procházek, odpočinku i setkávání místních je rovněž přilehlý zámecký park s množstvím zeleně a vodními prvky.

Město zámek získalo v devadesátých letech, když jej opustila armáda. Snažilo se pak najít partnera, jenž by zdevastovanou, ale ceněnou stavbu oživil. Úspěšné však nebylo. V roce 2012 si zámek na padesát let pronajal například řád Křižovníků s červeným srdcem - cyriaků, vedený tehdejším generálním převorem a také hercem Jiřím Stanislavem (1946 - 2020).

Velkolepé plány na vybudování sanatoria pro válečné veterány byly však tehdy nad možnosti cyriaků, kteří tak po několika letech dostali od radnice ze zámku výpověď.

26. května 2023

  • Nejčtenější

Češi zřídili na Ukrajině podvodné call centrum, z lidí vylákali miliony eur

Soud poslal do vazby pět lidí předaných v pondělí do Česka z Ukrajiny kvůli trestnímu stíhání. Podle informací...

Nezaprodal jsem se, vzpomíná osmdesátník Vala, který musel skončit v televizi

Premium Zazářil na televizních obrazovkách, jenže pak kvůli proříznuté puse mohl za komunistů leda tak montovat haly. Jan Vala,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

VIDEO: Cizinec se na D1 prohnal kolem policejní hlídky více než dvoustovkou

Více než dvoustovkou prosvištěl řidič kolem policejní hlídky na D1 poblíž Velké Bíteše na Žďársku. Radar ukázal 209...

Devatenáctiletá dívka z Jihlavy se vrátila do psychiatrické nemocnice

Policie ukončila pátrání po devatenáctileté dívce, která se v sobotu večer nevrátila z vycházky do Psychiatrické...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šrámy na duši po tornádu zůstaly, řekl Pavel v Hruškách. Proletěl se vrtulníkem

Armáda není primárně vybavena pro živelní pohromy typu tornáda, jako bylo to na Břeclavsku, které větrný vír před dvěma...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Vojenské letiště v Náměšti se na tři týdny stává azylem gripenů z Čáslavi

Více letecké techniky i personálu má od pondělka 22. základna vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou na...

Pár týdnů hájení, pak tvrdé postihy. Brod spustil revoluci v parkování

Přibližně dva až tři týdny hájení a pak důslednější kontroly a tvrdé postihy za porušení pravidel. Tak chce...

Infekční pavilon čeká obří rekonstrukce, z budovy zůstanou jen zdi a část střechy

Na podzim má začít velká rekonstrukce infekčního pavilonu nemocnice v Havlíčkově Brodě. Zahájení investice za téměř 300...

Dokončí instalaci svodidel. A pak už se dálniční přivaděč u Jihlavy plně otevře

Do finále spěje oprava dálničního přivaděče u Jihlavy. Zbývá osadit přibližně 1,5 kilometru svodidel a upravit plochu...

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Další celebrita na OnlyFans. Dělám to kvůli rodině, říká herečka

Drea de Matteová (51) je americká herečka známá například díky rolím Angie v Zoufalých manželkách, Wendy v Zákonu gangu...