Čtvrtek 9. dubna 2020, svátek má Dušan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. dubna 2020 Dušan

V Havlíčkově Brodě chtějí opravit utajený tyfový hřbitov, je jediný v Česku

  13:09aktualizováno  13:09
Radnice v Havlíčkově Brodě chce ve spolupráci s židovskou obcí a skauty upravit a více propagovat tamní židovský tyfový hřbitov. Je to unikátní památka, která není nikde jinde v Česku. Ví o ní přitom jen málokdo.

Židovský tyfový hřbitov se nachází v ostrůvku zeleně uprostřed pole nad severním cípem Havlíčkova Brodu. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Židovský tyfový hřbitov se nachází v lesíku uprostřed pole jen několik stovek metrů od severního okraje Havlíčkova Brodu, kousek za novým městským hřbitovem.

Fotogalerie

Založen byl v lednu roku 1917 a byly na něm pohřbeny zhruba čtyři stovky válečných židovských uprchlíků, převážně z Haliče a Bukoviny. Za první světové války přicházeli do místního vystěhovaleckého tábora, který byl zřízen v letech 1916 až 1918 na místě dnešní psychiatrické léčebny.

„V táboře, do něhož mohlo přijít až deset tisíc lidí, však brzy vypukla epidemie tyfu,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

Podle ředitele havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Michala Kampa při epidemii v táboře zemřelo kolem 640 uprchlíků.

„Mrtví byli pohřbíváni nejprve na židovském hřbitově v Ledečské ulici. Ten ale tak velkému počtu mrtvých kapacitně nestačil, a vznikl proto zvláštní hřbitov pro uprchlíky židovského vyznání na okraji města,“ vysvětlil.

Dochovalo se asi devadesát náhrobků s hebrejskými nápisy

I když židovská tradice v Brodě nebyla nikdy silná a její zbytky definitivně vymizely s druhou světovou válkou, svého druhu jedinečný hřbitov se dochoval do současnosti. Postupem let zarostl stromy a vegetací, zanikla i přístupová cesta. Právě to ho ale podle historiků zřejmě zachránilo od úplného zániku a dalšího rozkrádání nebo ničení náhrobků.

Na hřbitově se dochovalo kolem devadesáti náhrobků nebo jejich částí. Další mohou být ukryty pod nánosy hlíny. „Dochovány jsou většinou jednoduché stély s hebrejskými nápisy, u některých je latinkou napsáno jméno a místo původu. Mezi nimi je i pět větších náhrobků,“ vylíčil už dříve Michal Kamp.

Vedení havlíčkobrodské radnice by se nyní touto památkou rádo více pochlubilo. Začíná přemýšlet o úpravě hřbitova, na němž chybí jakékoliv pěšinky, i o obnovení rozorané přístupové cesty. Ta je dnes patrná pouze v katastrálních mapách.

Myšlenky na propagaci hřbitova přinesli nezávisle na sobě brodští skauti i výbor pro cestovní ruch. „Bylo by pěkné hřbitov veřejnosti lépe zpřístupnit, učinit ho turisticky atraktivnějším. Je jediný svého druhu v republice, zasloužil by si to,“ konstatoval předseda výboru pro cestovní ruch, média a kulturu Jan Schwarz.

Židovská obec je nadšená, chtěla by ale větší kontrolu pořádku

Stěžejní pro další postup bude dohoda s vlastníkem hřbitova. Tím je Židovská obec v Praze. A ta by to podle vyjádření svého předsedy Františka Bányaie jen přivítala.

„To slyším s velikou radostí. Tyfový hřbitov v Havlíčkově Brodě je historický unikát možná i evropského významu. Byli bychom velice rádi, aby se stal místní památkou,“ řekl.

Brodští zastupitelé rozhodli, že možnosti úpravy hřbitova a obnovení cesty prověří. „Zahájíme jednání s židovskou obcí i s nájemci polností okolo. Celé je to na samém počátku,“ vzkázal starosta města Jan Tecl s tím, že by ke hřbitovu mohla vést nejspíš nezpevněná a neosvětlená cesta, zejména pro pěší. A na hřbitově by mohla být prořezána zeleň.

Někteří z Teclových kolegů se ale obávají, že při větší propagaci a přístupnosti se cenný hřbitov stane obětí vandalů i třeba antisemitů. To, že se dochoval do současné doby prakticky bez poškození, přičítají odborníci právě tomu, že byl dosud tak dobře utajen.

„Obnova cesty k tomu hřbitovu byla vždy mým snem. Ale mám trochu obavy, aby to nebylo v konečném důsledku kontraproduktivní, aby pak nedocházelo k jeho poškození,“ vyjádřil se místostarosta Zbyněk Stejskal.

Podobné obavy naznačuje i Bányai. „Bude třeba zajistit častější kontrolu. Byla by škoda, kdyby měla taková památka nějak utrpět,“ podotkl.

Podle Jana Schwarze by lepší zpřístupnění hřbitova na škodu být nemuselo. „Zatím se tam žádný kámen neztratil, žádný nebyl poškozen. Snad se dá lidem věřit, že by to tak bylo i nadále,“ konstatoval.

  • Nejčtenější

Měl bych se víc hýbat, ale už chybí vůle, tvrdí legendární jihlavský bek

Koronavirus je sice strašákem i pro něj, ovšem daleko větší problémy má v současné době bývalý obránce hokejové Dukly...

Rouškovníkem se v Jihlavě stalo i zábradlí, lidé ho očesávají střídmě

Tak jako ve slavné pohádce Tři veteráni rostl kouzelný strom Frňákovník, objevil se předevčírem na zábradlí schodiště v...

Oblíbený pramen na vrchu Křemešníku s vodou, která se nekazí, opět teče

Studánka, která vyvěrá na vrchu Křemešník u Nového Rychnova na Pelhřimovsku, má opět dostatek vody. Pramen ji produkuje...

Kronospan chce další výjimku, Jihlava však požaduje hlučný provoz zastavit

Jihlavský magistrát se zasazuje o zastavení nebo alespoň omezení provozu dřevozpracující firmy Kronospan. Děje se tak...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

  • Další z rubriky

Lidé prchající před koronavirem do přírody plaší mláďata, varují myslivci

Omezení kvůli koronaviru přivádí do lesů i výletníky, kteří je běžně nenavštěvují. Myslivci a lesníci ale upozorňují,...

Výlov proběhl v rouškách a tichu, diváci poslechli starostu a zůstali doma

Po dlouhé době se u Tří Studní poblíž Nového Města na Moravě konal výlov rybníka Sykovec. Jarní termín souvisí se...

Ze žďárských ulic zmizí staré sloupy a cedule, město chystá velký úklid

Zbavit město starých, nefunkčních a nevyužívaných zábradlí, sloupů, cedulí či chátrajících stánků chtějí nyní ve Žďáře...

Na rekonstruované D1 se v pondělí začne měřit rychlost u Velkého Meziříčí

Na rekonstruované části D1 začne od pondělí 6. dubna měření rychlosti. Půjde o šestikilometrový úsek u Velkého...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly toustís od Penamu?

Dvacet testerek z řad čtenářek eMimina mělo možnost ochutnat jedinečné toustís od Penamu. Jak jim chutnaly, co si z nich připravily a jak je celkově zhodnotily?

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Bruce Willis je v karanténě s exmanželkou Demi Moore. Dceři oholil hlavu

Bruce Willis (65) a Demi Moore (57) se rozvedli před dvaceti lety. Vycházejí spolu ovšem tak dobře, že tráví karanténu...

Obchody zůstanou na pomlázku zavřené. Řetězce nevyužily stavu nouze

O Velikonočním pondělí zůstanou supermarkety zavřené a budou se tak držet zákona, který platí v běžných dobách. V...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...

Vznikne generace superšetřílků? Koronavirus možná změní návyky lidí

Pandemie COVID-19 by podle analytiků do budoucna mohla značně proměnit světovou ekonomiku. Lidé podle nich nejspíš...