Zchátralá synagoga už má původní vchod. Jak ji využít, spolek stále dumá

  12:13aktualizováno  12:13
Spolek Tikkun pracuje na záchraně židovské modlitebny v Pacově na Pelhřimovsku, kterou před časem zakoupil. Synagoga je zchátralá, desítky let sloužila jako výrobní hala nebo zemědělský sklad. Spolku se podařilo obnovit původní vchod. Jak dále objekt využít a opravit, však dosud není zcela jisté.

Starý vchod do synagogy byl donedávna zazděný. Při prohlídce vyšlo najevo, že ani tento vstup však zřejmě nemusel být tím původním. | foto: Marie Orlando

„Probourali jsme původní zazděný vchod a vsadili do něj provizorní dřevotřískové dveře, které v budoucnu nahradíme vhodnějšími,“ přiblížila Daniela Orlando, předsedkyně pacovského spolku Tikkun, který zchátralou synagogu loni v prosinci koupil a nyní pracuje na její záchraně.

Zároveň ale upozornila na jednu zvláštnost. „Je zajímavé, že ani tento vstup do synagogy není zcela původní, protože jeho portál je z betonu, se kterým se například v době přestavby synagogy po požáru v roce 1864 ještě nestavělo,“ podotkla.

Zazděný vchod dosud ztěžoval přístup do synagogy, který byl donedávna možný pouze novodobým vchodem z oploceného pozemku sousední soukromé firmy, případně podobnou cestou přes půdu sousedního domu.

Dobrovolníci ze spolku vyklidili spodní část synagogy. „Teď je na řadě zajištění odvětrávání a odvodu vlhkosti. Potom se začneme soustředit na přípravu opravy střechy,“ popsala Orlando.

Jako památka by synagoga dosáhla na fondy k opravě střechy

Spolek Tikkun chce letos požádat o zařazení synagogy na seznam státem chráněných nemovitých kulturních památek. „Kdyby se to podařilo, věřím, že bude možné sehnat peníze například na opravu střechy synagogy přes fondy na opravy památek,“ řekla Orlando.

Fotogalerie

Majitel synagogy už také začíná shánět peníze na vypracování projektu obnovy této židovské modlitebny. „Předpokládáme, že budeme muset sehnat hodně přes sto tisíc korun,“ odhaduje Orlando.

Členové spolku Tikkun nyní vyhodnocují poznatky, které vyplynuly z veřejné diskuse „Nápady pro synagogu“, která se uskutečnila na začátku srpna na pacovském zámku.

Cílem debaty bylo pomoci najít podobu a náplň, jakou by synagoga po rekonstrukci měla mít - čili funkci muzea a vzdělávacího centra, připomínajícího památku pacovských Židů.

Inspirací je majitelům obnovení stavby v německém Marburgu

Jednu z inspirací představuje podle Orlando způsob, jakým byla obnovena Landsynagoge-Roth v německém Marburgu.

„Pojedeme se tam podívat v listopadu. V tomto pojetí nejde o snahu stavbu úplně zhistorizovat, tedy v našem případě zrekonstruovat do její klasicistní nebo novorománské podoby, ale přiznat nebo naznačit celý její vývoj. V případě pacovské synagogy tedy i vývoj za komunistického režimu a po revoluci, protože i to k té budově patří. Svým způsobem i díky tomuto využití ta budova přetrvala - leckde jinde byly synagogy zbourané,“ řekla Orlando.

Po druhé světové válce synagogu získala židovská obec v Táboře, která ji pak v roce 1952 prodala národnímu podniku Středočeské lihovary a drožďárny Kolín.

Od roku 1956 pak v budově byla zřízena výrobní hala a sklad zemědělského družstva. Podobné využití měla synagoga i po roce 1989, kdy se několikrát změnili její vlastníci. V posledních letech před prodejem spolku Tikkun byla prakticky nevyužívána.

Zájem o židovské dědictví v Pacově existuje, těší spolek

„V případě synagogy v Marburgu je to vyřešeno tak, že je tam například obrysem naznačeno, kde bývala schránka na Tóru Aron ha-kodeš, ale není třeba tam tuto schránku kompletně rekonstruovat,“ naznačila Orlando.

„My taky zatím nevíme, zda zachováme například bývalou nákladní rampu, po které se vcházelo k výtahu, nebo ji odstraníme a naznačíme ji tam jenom vizuálně. O tom teď vedeme debatu,“ dodala Orlando.

V polovině srpna se spolek Tikkun s pacovskou synagogou a dalšími zdejšími židovskými památkami připojil do Dne židovských památek, pořádaného Židovskou náboženskou obcí Praha.

„Navštívit tyto památky přišlo nečekaně hodně lidí. Z toho jsme viděli, že zájem o židovské dědictví v Pacově existuje. Povzbudilo nás to,“ zhodnotila Daniela Orlando.

Pacovská synagoga byla postavena po roce 1911 podle plánů zdejšího stavitele Tomáše Polívky.

Na půdě synagogy našli nadšenci hebrejské texty i plášť:

  • Nejčtenější

Mladý řidič v „nadupaném“ autě zabil dva lidi, může dostat až deset let

Až na deset let může jít do vězení mladý řidič, který na konci března způsobil tragickou dopravní nehodu u Vílance na...

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

První liga: Budějovice protáhly vítěznou sérii, Kadaň šokovala Jihlavu

Hokejisté Českých Budějovic protáhli vítěznou sérii v první lize na šest zápasů. Na ledě Třebíče vyhráli 5:1. V 16....

V obci trpící tisíci aut na objížďce zkoušejí řidiče brzdit maketou radaru

Některým obyvatelům Račína na Žďársku došla trpělivost s příliš rychlými řidiči. Vzhledem k dopravní situaci v malé...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Motorkáři symbolicky zavřeli silnice Žďárska, nechyběla historická Sahara

Několik stovek motorkářů o víkendu společnou vyjížďkou symbolicky uzavřelo silnice na Žďársku. Při svém srazu zcela...

Čínský vlastník plánuje ve Žďasu stavbu nového závodu za osm miliard

V areálu jedné z největších firem na Vysočině by měl vyrůst nový závod. Uvnitř strojírenského a slévárenského podniku...

Řidiči v Brodě si neoddychnou. Jedny uzavírky končí, začínají však jiné

V Havlíčkově Brodě začíná další uzavírka. Zahájeny budou práce na úpravě ulic Zahradnického a Wolkerova. Když si toto...

Premium

Pád z koně i facka. Malý Bobeš se po 60 letech vrátil na místo natáčení

Po necelých šedesáti letech od natáčení se vrátil do Slavkovic Jiří Lukeš, který tam jako dítě vytvořil hlavní roli ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 38 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz