Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Zchátralá kovárna má staronovou střechu, vrátila se i unikátní zvonička

  8:53
Historická kovárna ve Věžnici na Havlíčkobrodsku už má zpět střechu, po opravě se na ni vrátila i unikátní zvonička. Do konce roku by do ní mohl přibýt též zvon, byť ten si na první zvonění zřejmě ještě chvíli počká. Obec by letos památkově chráněné stavbě ráda dala i nová okna.

Historická kovárna už má zpět střechu, do níž nezatéká. Na jejím hřebeni stojí i unikátní věžička. Do kompletní obnovy má však památkově chráněná budova ještě hodně daleko. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Položit novou střechu byl cíl první etapy rekonstrukce neobvyklé a značně zchátralé stavby. I když slovo novou není přesné. Část tašek se totiž po rozebrání konstrukce a doplnění trámů a latí, které nebyly v dobrém stavu, vrátila zpět.

„Střešní krytinu jsme sundali sami a důkladně očistili. Půlka tašek šla zpátky, druhou jsme museli doplnit. Nakonec jsme chybějící kusy sehnali v Náměšti nad Oslavou. Také jsou už použité. Ale je to vše v souladu s požadavky památkářů,“ popisuje věžnický starosta David Drahoš.

Nahoru se už vrátila i věžička, tedy to nejcennější, kvůli čemu byla kovárna prohlášena za památku. I tu místní snesli, opravili svépomocí a vrátili zpět. V té původní se nacházela časová schránka. Co přesně v ní bylo, však vedení obce dosud neví.

„Byly tam německy psané dokumenty. Ale byly v tak špatném stavu, že jsme je odeslali k odbornému posouzení, abychom je ještě víc neponičili. Expertka mezi tištěnými listinami objevila i jeden papír psaný ručně. Na nějakou zprávu ale ještě čekáme,“ přiblížil starosta.

Do nové schránky vloží mince a respirátor

V hlavě už spřádá plány na novou časovou schránku, určenou příštím generacím. Vložit by do ní chtěl současné mince i pár výtisků obecního zpravodaje. „Mince už mám připravené. Pečlivě jsem sháněl a schraňoval úplně nové, zářivě lesklé,“ směje se Drahoš. A nedávno mluvil i o respirátoru, který by připomněl prapodivnou dobu covidu.

Ve věžičce zbývá učinit pár posledních úprav a schránka se do ní může vložit. Podle starosty se tak ale zřejmě stane až při zavěšení zvonu. I k tomu by mohlo dojít během letošního roku. Zvon by se na kovárnu vrátil po pěti letech.

„Byl snesen v roce 2017 z důvodu havarijního stavu konstrukce zvoničky. Měli jsme ho na úřadě, teď je na očištění a údržbě. Určitě bychom ho chtěli ještě letos vrátit na kovárnu, nicméně zvonit ještě nebude,“ říká starosta Drahoš.

Vyzvánění chtějí Věžničtí automatické, jak to mají i jinde v obci. A k tomu je potřeba elektřina. Ta ovšem bude až v některé z dalších etap rekonstrukce památky.

Aby se dovnitř nedostal člověk ani voda

Hlavní cíl na letošní rok jsou venkovní okna. „Aby byla budova uzavřená ze všech stran, aby se tam nedostal žádný člověk, ale ani voda,“ podotkl David Drahoš. To už podle něj místní vlastními silami nezvládnou, to už bude chtít trochu odbornosti. A také to bude něco stát.

„Asi kolem dvou set tisíc korun. Bohužel letos stát z úsporných důvodů zrušil dotace na malé kulturní památky. Tak jsme zažádali o krajské peníze. Jsou o něco menší, ale aspoň něco, zafinancovali bychom zbytek ze svého,“ líčí starosta.

Vnitřní křídla oken by obec doplnila až později, až se začne pracovat v interiéru na nových omítkách. To by mohlo být v příštím či přespříštím roce.

Na ten letošní si vedení obce dalo ještě jeden cíl. Chtělo by nechat vypracovat důkladný vlhkostní průzkum. Tedy jinými slovy, chtělo by se na základě důsledného posouzení celého objektu dozvědět, co udělat, aby se podařilo snížit vlhkost ve zdech a v interiéru. „To nám napoví, co dál,“ poznamenal Drahoš.

K tomu by Věžnice ráda využila peníze, které se jí podařilo vybrat na transparentní účet věnovaný kovárně. „Peníze tam stále chodí. Občas na něco vybereme, občas tam někdo něco pošle. Našla se třeba paní, která podobným objektům fandí. Vymyslela kalendář, kde jsou i fotky kovárny. Fanoušci si to rozkupovali, výtěžek šel na účet,“ nechal se slyšet starosta s tím, že průzkum by měl vyjít na nižší desítky tisíc korun.

Záchrana na poslední chvíli

Zachránit starou kovárnu se podařilo doslova v hodině dvanácté. Původním záměrem obce bylo chátrající ruinu vedle obchodu v Dolní Věžnici zbourat. Zastupitelé se tak usnesli v roce 2017 a nedlouho poté byl dokonce vydán demoliční výměr.

Než však stačili energetici odpojit své sítě, hlasitě se ozvali členové Spolku za historickou Polnou, památkáři z Jihlavy i pracovníci Národního památkového ústavu (NPÚ) z Telče. Ti všichni upozornili vedení obce na to, jakou cennost tu mají.

„Historická, architektonická a památková hodnota kovárny spočívá v jejím stáří, autenticitě dochovaných prvků, původní dispozici, vícevrstevnatém stavebním vývoji a také ve spojení řemeslného provozu s funkcí venkovské zvonice,“ popsal Miloslav Záškoda z telčského pracoviště NPÚ. I jeho zásluhou bylo stavení na počátku loňského roku prohlášeno kulturní památkou.

Neobvyklá je právě věžička na střeše, která sloužila jako zvonice. Zdejší kovář nejenže se věnoval své práci, zároveň se staral i o vyzvánění v tehdy ještě samostatné Dolní Věžnici. Za velmi cennou památkáři označují i samotnou kovářskou dílnu, v níž se částečně zachovalo původní vybavení. Zůstala například zděná výheň s otvorem pro připojení měchu, nika s policemi na nářadí i masivní ponk.

Kovárna ve Věžnici během oprav střechy:

30. října 2021

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Ve sběrném dvoře uspějí lidé z Brodu jen s občankou, karty si půjčovali

Obyvatele Havlíčkova Brodu čekají další změny při nakládání s odpadem. Od července se na sběrný dvůr už nedostanou,...

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...