Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 21. května 2022 Monika

Sdružení kritizuje hospodaření kraje. Studie je pochybná, tvrdí hejtman

  6:38
Hejtmanství na Vysočině špatně hospodařilo s volnými penězi a rozdalo nejvíc dotací na jednoho obyvatele mezi kraji. Říká to analýza vypracovaná napříč regiony sdružením Oživení, která odhalila pochybení v hospodaření všech krajů. Hejtmanství ale pochybení odmítá a analýzu zpochybňuje.

Hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (uprostřed) tvrdí, že analýza sdružení Oživení nebyla kvalitně zpracovaná. | foto: MAFRA

Každou pátou veřejnou zakázku zadanou kraji podle analýzy vypracované sdružením nelze dohledat. U téměř každé třetí zakázky chybí smlouvy  a samosprávy podle studie taktéž nehospodárně pracují s volnými finančními prostředky.

Na co poukázalo sdružení Oživení?

  • V Kraji Vysočina organizace zřizované krajem v žádostech o dotace dosáhly téměř stoprocentní úspěšnosti. Jejich projekty a činnosti tak podle Oživení nebyly vystaveny žádné soutěži vůči ostatním subjektům. Dotační řízení bylo v takových případech spíše formalitou.
  • Celková finanční podpora vlastních organizací krajů dosahovala řádově jednotky procent, výjimkou byl však Kraj Vysočina, ve kterém do vlastních organizací kraje putovala více než polovina všech dotačních prostředků.
  • Rovněž v analýze zazněla výtka k ukládání volných finančních prostředků kraje: Vklad Vysočiny ve Sberbank s úročením 0,45 % nelze podle názoru sdružení považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun.

To jsou nejzásadnější zjištění průzkumu sdružení Oživení, jenž se zaměřil na zadávání zakázek, rozdělování dotací a nakládání s finančním majetkem.

"Výsledky v jednotlivých krajích se liší, nejzávažnější nedostatky jsme však objevili v oblasti veřejných zakázek, kde všechny samosprávy nějakým způsobem porušily povinnosti dané zákonem. Kraje také mnohdy nehospodárně ukládaly své volné finanční prostředky," uvedl předseda sdružení Oživení Martin Kameník.

Sběr údajů pro vypracování studie, kterou sdružení uveřejnilo nyní, probíhal od června do srpna 2012.

Bankovní vklad s nižším úrokem, ale také jiné výtky

A právě i hejtmanství Vysočiny podle něj v roce 2012 mělo nehospodárně uložené peníze. "Vklad kraje Vysočina s úročením 0,45 % nelze považovat za hospodárné nakládání s majetkem. Při velkých objemech majetku mohou být ztráty na úrokových výnosech v řádu až desítek milionů korun," stojí ve zprávě.

Hejtmanství s takovým hodnocení nesouhlasí. "Je třeba zohlednit například i to, že bance neplatíme žádné poplatky za vedení účtů – což v případě našich projektových účtů, kdy musíme mít pro každý projekt zvláštní účet, je nemalá úspora," reagoval hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

"Stejně tak máme velmi výhodné podmínky pro kontokorentní úvěr. Banka nám také zdarma poskytuje služby v oblasti transparentního účtu. Takže vždy je třeba to konkrétní číslo posuzovat z více hledisek a v kontextu dalších skutečností," uvedl první muž kraje.

A hejtman nesouhlasí ani s další výtkou studie vůči Vysočině, která se týkala dotací vlastním příspěvkovým organizacím. "Společnost Oživení počítala jablka s hruškami, protože nedokázali z našich údajů vyčlenit příspěvky na provoz krajským příspěvkovým organizacím. Z toho je patrné, s jakým stupněm odbornosti jsou data vyhodnocena," řekl Běhounek.

Oživení: Museli bychom být krajskými úředníky

Předseda sdružení Kameník po této reakci paradoxně sám přiznal, že se zde Oživení pohybovalo na tenkém ledě.

"V této oblasti jsme byli v hodnocení velmi, velmi nejistí," přiznal Kameník. "Není to naší neodborností. Abychom ale správně rozklíčovali dotace daného kraje, museli bychom být jeho úředníkem, jinak prakticky nemáme možnost z externích informací vyčíst, co je dotace a co příspěvek. Museli jsme se při vypracování dat přizpůsobit poměrům na daném kraji, a ne vždy to bylo úplně jasné," dodal Kameník.

Podle hejtmana Vysočiny byla celá studie odbytá. "Celá rádoby objektivní analýza je pro nás naprosto nevypovídající, zavádějící a bez ověření dat kraj poškozující. Ponechávám na každém, aby si o výsledcích těchto analýz udělal obrázek sám," dodal Jiří Běhounek.

Hejtmanství žádalo sdružení o pozdržení uveřejnění analýzy, Oživení ale tlačil termín. "Kdybychom měli všechna data verifikovat za Kraj Vysočina, tak by muselo dojít k prodloužení v řádu měsíců. Pak by nebylo možné projekt v daném termínu zrealizovat," uznal Kameník. Kraj ale podle něj prý poskytl data v takřka vynikající formě.

Sdružení Oživení je neziskovou nevládní organizací, která od roku 1997 prosazuje principy transparentní veřejné správy a udržitelného rozvoje. Průzkum vznikl za podpory Fondu Otakara Motejla a Velvyslanectví USA.

  • Nejčtenější

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Cizinci kradli z lesů kulatinu, rychle si přišli na tři čtvrtě milionu

Policistům na Vysočině se podařilo dopadnout organizovanou skupinu, která kradla a do zahraničí ke zpracování vozila...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žďárská pouť podražila, pár minut na atrakcích stojí i trojciferné částky

Labutě a řetízkový kolotoč za 70 korun, kyvadlo Extreme za stovku, stejně jako autodrom, centrifuga, vyhlídkové kolo...

Žďárský Tokoz vymyslel bezpečnostní zámek, jenž odolá zlodějům i hackerům

Žďárskou rodinnou firmu Tokoz má většina lidí spojenou s visacími zámky. Ty jsou stále nezbytnou součástí nabídky,...

Jsi frajer, slyšel fotbalista. Kvůli zranění soupeře zastavil gólovou akci

Nedělní zápas 22. kola I. A třídy skupiny B mezi Budišovem-Náramčí a béčkem FC Žďár přinesl kromě divokého výsledku 2:7...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Lidé se ke světským chovají jako k podřadným. Ale jsme slušní, říká kolotočářka

Premium Anna Dykovská jezdí s kolotoči od dětství. Do neděle byla na obří pouti ve Žďáře nad Sázavou. Když usedla k rozhovoru...

Spoj do Brna na Vysočině skončí, úřad zakázal vozit cestující jen po kraji

Spor mezi dopravní společností United Buses a krajskými úředníky na Vysočině pokračuje. Nyní jde o linku přes Dačice,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kavky obsadily sídliště, ochránci přírody prosí obyvatele o toleranci

Skutečně halasní sousedé se během května stávají z kavek obecných, které krmí a postupně vyvádějí svá mláďata. Tito...

Vysočina chce chránit cenné lokality, místo dlouhodobých pronájmů je vykoupí

Kraj Vysočina má plán, jak pečovat o zvláště chráněná území a přírodně cenné lokality, u kterých je péče ohrožená a...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR S AJ (33 - 42.0000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj, Kraj Vysočina
nabízený plat: 33 000 - 42 000 Kč

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté na místě zjišťují, že bydlí jinde

Premium Nešvar z devadesátých let se vrací. Turisté si zaplatí zájezd v zahraničí, přijedou do hotelu a teprve na jeho recepci...