Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 1. července 2022 Jaroslava

Trávu na Zelené hoře spásají berani, skvěle nahradí lidské síly

  16:13
Již třetí sezonu spásá stádo ovcí trávu kolem žďárského poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Svah směrem ke Konventskému rybníku obsadilo sedmadvacet zvířat, která opět pocházejí z farmy Milana Daďourka z Počítek na Žďársku. Zvířata při údržbě zeleně dobře nahradí lidskou sílu.

O travnaté plochy na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou se už pár let starají výhradně zvířata. Letos by to mělo být sedmadvacet beranů, jejich počet se však může během roku ještě změnit. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Využití „živých sekaček“ na údržbu hůře přístupného terénu u památky UNESCO se v minulých letech osvědčilo. Město v něm proto chce ve spolupráci s farmou pokračovat i nadále.

„Některé změny pozorují už i laici. Lze si například všimnout, že zmizela snaha dřevin neustále se tlačit nahoru. Černý bez, ostružina nebo krušina ze svahu prakticky vymizely. Postupně se také zahušťují trsy trávy, takže vše probíhá podle představ,“ shrnul Milan Daďourek.

Ohrada letos znovu zaujímá plochu zhruba 2,1 hektaru. Asi půl hektaru ale zatím zůstalo za elektrickou sítí, aby se tam ovce nedostaly.

„Tuto část plochy jsme nyní nechali mimo pastvu, abychom zvířata přiměli věnovat se tomu, co jim chutná o něco méně. Pokud se bude zdát, že jim práce moc neodsýpá, tak ten půlhektar nejdříve posečeme a teprve poté tam stádo pustíme. Stále je co se učit a zlepšovat,“ podotkl farmář.

Bečení ovcí a jehňat by rušilo pietu na hřbitově

K pastvě byli, stejně jako v předešlé sezony, zvoleni berani. Mimo jiné i kvůli nedalekému hřbitovu, kde by bečení ovcí s jehňaty, jež jsou oproti samcům hlučnější, mohlo rušit pietu. Samice a mláďata navíc potřebují podle chovatele více klidu a průchozí ohrady s častým pohybem lidí by pro ně mohly být stresující.

„Obecně jsme ale závažné problémy s průchozími ohradami dosud neměli. Lidé naštěstí celkem respektovali soukromí zvířat, jen párkrát bylo třeba někoho upozornit, že by neměl mít v ohradě psa na volno. Pro ovce je to pak zbytečný stres,“ dodal Daďourek.

Počet beranů v ohradě se podle jeho slov může během nadcházejících měsíců ještě změnit. Když bude třeba vlivem sucha trávy méně, některá zvířata lze odvézt. Pokud naopak nebude stávající stádo na svoji práci stačit, přiveze mu farmář další čtyřnohé pomocníky.

V rámci pastvy na Zelené hoře probíhá také odborné sledování jejího vlivu na rostlinná společenstva.

„Tento výzkum je veden Přírodovědeckou fakultou Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V průběhu let by měl prokázat skutečný dopad pastvy na louky v okolí kostela,“ informovala Dagmar Kafková ze zapojeného Sdružení Krajina, které se zabývá především péčí o podmáčené louky na Vysočině.

Spásání trávy pomáhá druhé rozmanitosti

Tyto luční porosty jsou obhospodařovány převážně sečí; ovšem lidé, kteří jsou ochotni vykonávat náročnou fyzickou práci v terénu, se stali podle zástupců sdružení postupem let nedostatkovým zbožím. I proto jejich práci na některých přírodně cenných lokalitách přebírají zvířata.

„Pastva navíc na rozdíl od seče působí v delším časovém rozpětí, porost je spásán různorodě a zvířata také zanechávají na pastvině trus. Ten využijí mnozí brouci a další hmyz, který pak následně slouží jako potrava pro ptáky, jejichž zvýšený výskyt je na pastvinách patrný. Příznivý vliv má i místní rozrušování drnu, což umožní vyrůst rostlinám, které by se jinak v hustém porostu neprosadily,“ vysvětlila Kafková. To vše podle ní přispívá ke zvýšení druhové rozmanitosti.

Kromě již zmíněných ovcí se pro pastvu na Vysočině začínají nasazovat i koně, respektive poníci.

„Kombinace společné pastvy koňmi i ovcemi se nám zatím osvědčila. Každé z těchto zvířat totiž preferuje jiné rostliny a vegetace je pak opravdu důkladně spasená. Tento způsob je zvláště vhodný do podmáčených luk, kde bývá tráva dost ostrá a právě koně si s ní dobře poradí,“ přiblížila Kafková s tím, že k pastvě se využívají koně plemene shetlandský pony farmáře Daďourka.

Ovce a poníci putují po Žďárských vrších

Tito poníci byli společně s ovcemi k vidění už loni - na asi tříhektarové podmáčené louce pod rybníkem Velký Babín poblíž obce Budeč na Žďársku. Stejnou lokalitu mají zvířata obsadit i letos koncem května.

„Lidé, kteří by si je chtěli prohlédnout třeba v rámci nějakého výletu, se mohou vydat od žďárského podniku Žďas po Naučné stezce Babín, která je dovede přímo na místo,“ řekla Kafková.

Stádo složené z ovcí i poníků, mezi nimiž nemá chybět ani klisna s hříbětem, bude spásat rovněž mokřiny v blízkosti Žďáru za přehradou Staviště. Lokalitu nedaleko osady Plíčky začne zvířecí pracovní četa obhospodařovat nejspíš v červnu.

„Ovečky i koně se pak budou v průběhu léta přesouvat po různých místech Žďárských vrchů. Svůj díl práce odvedou například i na Pastviskách u Odrance nebo v přírodní rezervaci Meandry Svratky u Milov,“ vyjmenovala Kafková.

  • Nejčtenější

Policista nechal služebního psa zavřeného v autě, čtyřletý Axel uhynul

Inspekce vyšetřuje policistu z Vysočiny kvůli úhynu služebního psa ve Žďáru nad Sázavou. Minimálně desítky minut nechal...

Zemřel závodník, který utrpěl zranění při závodu horských kol v Jihlavě

Těžce zraněný účastník víkendového vytrvalostního závodu horských kol v Jihlavě dnes zemřel. Sdělili to organizátoři...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze škol zmizí losos či hovězí, jídelny musí zdražit a vypustit řadu pokrmů

Skokové zdražování potravin pociťují nejenom lidé při nákupech, ale s napjatým rozpočtem se potýkají i ve školních...

Hledanou patnáctiletou dívku s dcerou policie vypátrala na Lounsku

Policie vypátrala hledanou patnáctiletou dívku, která se i s dcerou v pátek nevrátila z vycházky zpět do střediska...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Výjimečný trest 25 let za dvojnásobnou vraždu kvůli vile platí, rozhodl soud

Na 25 let do vězení poslal pražský vrchní soud Tomáše Fialu, který zabil podle obžaloby majitelku vily v pražské...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Lipnice platí daň za příliv turistů, musí zřídit více parkovacích ploch

Pro Lipnici nad Sázavou to byla loni rekordní turistická sezona. Do nejmenšího města na Vysočině přijelo nejvíc turistů...

Jihlava kvůli příspěvku nevstoupí do destinační kanceláře Srdce Vysočiny

Zastupitelé v krajském městě o jediný hlas neodsouhlasili účast Jihlavy v nově vznikající destinační kanceláři Srdce...

V Meziříčí končí éra výstavby rodinných domů, místo toho přibude 180 bytů

Velké Meziříčí čeká velká bytová revoluce. V Čechových sadech bude soukromý investor postupně budovat celkem dvanáct...

Robotický lovec dronů chytá protivníky do sítě, hodil by se třeba věznicím

Bezpečně dokáže v hlídaném perimetru rozlišit mouchu, drobného ptáka, člověka, narušitelský dron i helikoptéru....

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Herečka Eva Josefíková se o víkendu tajně vdala

Herečka Eva Josefíková (32) se na Instagramu pochlubila šťastnou novinkou. Během romantického obřadu řekla své ano...