Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Silvestrovský výstup na Javořici bude po letech jiný. Kvůli kůrovci

  18:48
Nový rok 2020 ve středu přivítají lidé na Vysočině tradičními ohňostroji, ale i na recesistických akcích. Na nejvyšším vrchu kraje však museli pořadatelé po dvaceti letech změnit pro tisíce turistů scénář.

Dvaadvacátý ročník výšlapu na Javořici čeká změna. | foto: ČTK

Nejen ohňostroji lze oslavit přelom roku na Vysočině. Velké množství lidí pravidelně vyráží na organizované pochody nebo lyžařské výjezdy do přírody. Jednou z akcí, jež patří k těm nejvíce navštěvovaným, je tradiční silvestrovský výstup na Javořici, nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny. Letos již dvaadvacátý ročník tohoto výšlapu, na nějž každoročně mířívá nejméně pět tisícovek lidí, ale čeká změna.

Kvůli likvidaci kůrovcové kalamity v lesích okolo vrcholu lesní správa tuto akci nakonec nepovolila. „Nemůžeme zaručit bezpečnost návštěvníků,“ vysvětlil Jiří Doležal z Lesní správy Telč. Turisté ale o setkání s přípitkem nepřijdou.

„Vše, co se děje běžně na vrcholu, proběhne jako obvykle, jenom na jiném místě. Sejdeme se na louce nad osadou Světlá pod Javořicí,“ popsal Vladimír Mazal z telčského Klubu českých turistů, který patří mezi pořadatele akce.

Jako vhodné místo pro začátek výšlapu se podle něj namísto Řásné nabízí třeba obec Studená, Bolíkov nebo Mrákotín.

„Odtud se dá jít po cestách, které vedou mimo lesy. Louku, na které se setkáme, nemohou lidé minout, půjdou-li od Bolíkova po zelené turistické značce. Nemůžeme ale samozřejmě zaručit, že někteří lidé budou neorganizovaně mířit jako obvykle přímo na vrchol Javořice,“ dodal Vladimír Mazal s tím, že novoroční přípitek proběhne na louce půl hodiny po poledni.

Provětrat se po silvestrovské noci na čerstvém vzduchu mohou i turisté z Třebíče. Prvního ledna se zájemci sejdou u tamní restaurace Alfa, odkud již podvaatřicáté vyrazí na Klučovskou horu. 

Strávit první den v novém roce na akci v přírodě je možné na mnoha dalších místech kraje. Například turisté z Jihlavska se setkají u torza rozhledny na vrcholu Rudný, zájemci z Pelhřimovska zase na zřícenině hradu Orlík, sestupovat do údolí řeky Doubravy se bude na Havlíčkobrodsku a lidé ze Žďárska se sejdou na vrcholu Peperek nad obcí Hamry nad Sázavou.

Jen pro zdatné turisty, kterým nedělá problém pochodovat i za tmy, je potom určen Novoroční výstup na Dědkovskou horu na Velkomeziříčsku. Ten se koná doslova na přelomu roku – lidé se totiž na vrcholku scházejí o Silvestru před půlnocí a vracejí se pak během novoroční noci.

Žďárský ohňostroj

Lidé na Vysočině mohou vybírat z mnoha možností jak strávit přelom roku. Klasikou je sledovaní ohňostrojů, přitom ale jen některá města na Vysočině je pořádají. Ta, jež podívanou na obloze pro veřejnost organizují, už ji v minulosti většinou posunula na podvečer prvního ledna.

„Jsem za to ráda. Přímo o Silvestru děti koukají jenom z okna na rachejtle, které sousedi vypouštějí před domem. Na Nový rok je tedy tradice, že vyrazíme v podvečer na kopec nad Žďárem – na Zelenou horu – a sledujeme odtud ohňostroj odpalovaný v centru. Je to krásná podívaná, kterou si užijí i děti, a potkáme se tam vždy se spoustou známých,“ popsala Jarmila Suchá ze Žďáru nad Sázavou. Autorem letošního novoročního žďárského ohňostroje, za který město zaplatí zhruba 28 tisíc korun, bude Pavel Jílek z Poličky.

„Požadovali jsme, aby byl proveden výběr těch nejtišších efektů. Míra hladiny hluku by měla dosahovat poloviční úrovně oproti běžně sestavovaným ohňostrojům,“ uvedl mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček. Vítání nového roku ve městě začíná v půl šesté večer na náměstí Republiky. Ohňostroj vypukne po vystoupení souboru Svatopluk.

Podívaná v Jihlavě za 65 tisíc korun

I ostatní města kraje jsou letos připravena zaplatit za světelné podívané několik desítek tisíc korun. Novoroční ohňostroj budou pořádat například v Třebíči, Moravských Budějovicích, Chotěboři a také v Jihlavě, kde vyjde na 65 tisíc korun. Odpálen bude v půl šesté večer. „Autorem ohňostroje bude známý ohňostrůjce Leo Válek, který jej pro město připravuje již deset let a letos končí,“ informovala za jihlavský magistrát Aneta Hrdličková.

Oficiální ohňostroj letos nepořádá Pelhřimov. Bez této zábavy se obejde také Havlíčkův Brod.

„U nás byla diskuse, zda přijmout vyhlášku o regulaci zábavní pyrotechniky. Nakonec tak město neučinilo. Občané tedy musí dodržovat pouze předpisy, které jim ukládá zákon. V této souvislosti ale starosta Jan Tecl upozornil, že prodejci zábavní pyrotechniky mohou letos očekávat zvýšenou kontrolu dodržování zákonů, nařízení a vyhlášek,“ řekla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Recese na lyžích

Věnovat poslední den roku lyžování nebo i jen zábavné podívané je možné například v Polničce na Žďársku. Letos již popadesáté se tam uskuteční recesistický Silvestrovský běh na historických lyžích. Akce, která se těšívá velkému zájmu diváků, začíná v deset hodin dopoledne u tamní restaurace. Vítáni jsou všichni závodníci na historických lyžích, ideálně i ve stylovém oblečení. V klání se utkají na klasických běžkách také děti.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

18. června 2024  10:14

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

20. června 2024

Premium Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

19. června 2024  7:18

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19...

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

19. června 2024  6:30,  aktualizováno  17:47

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

A pak mi bajonet projel krkem. Železný Zekon nejen o tom, proč tahá auta uchem

17. června 2024

Premium Už čtyři desetiletí baví publikum silák a rekordman Železný Zekon. Na pelhřimovském Festivalu...

Vysočina po patnácti letech posuzuje žádosti o stavbu větrných elektráren

24. června 2024  12:05

Kraj Vysočina má na stole první dvě žádosti o povolení výstavby větrných elektráren. Stalo se tak...

Nakloněná podlaha i facka Krampolovi. Herci vzpomínali na režiséra Lipského

24. června 2024  8:42

Filmový kaskadér skákající do papírových krabic ze střechy Komerční banky na pelhřimovském náměstí,...

Z přírody mizejí čejky ve velkém. Vzácné ptáky ohrožují i pobíhající psi

23. června 2024  12:02

Čejka chocholatá, jeden z nejrychleji ubývajících tuzemských ptačích druhů, se usídlil v těsné...

Žáby nejsou na mazlení, může jim ublížit, říká mladý chovatel exotických zvířat

22. června 2024  9:33

Když se řekne studentský pokoj, většina lidí si asi představí psací stůl, knihovnu, postel a nějaké...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRO ABSOLVENT (35 - 45 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Ostuda bratrů Bendigů v AZ-kvízu. Jan se vymlouval na trému z Mareše

Ve speciálním díle AZ-kvízu s názvem ČT art kvíz se proti sobě utkali bratři Jan a Marsell Bendigovi. V soutěži se jim...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Survivor 2024 má vítěze, ten si kromě titulu odnáší i výhru 2,5 milionu korun

Na platformě Voyo mohli diváci v úterý večer sledovat napínavé finále reality show Survivor Česko & Slovensko. Na Nově...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...