Čtvrtek 8. prosince 2022, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

Brod opraví kvůli obchvatu Kyjovskou ulici, na Havlíčkovu už se nedostane

  8:42
Kompletní rekonstrukce Kyjovské ulice a její nové napojení na severozápadní obchvat. To bude stěžejní úkol pro radnici v Havlíčkově Brodě na příští rok. S předstihem tuto investici za 31 milionů korun zastupitelé zařadili mezi největší priority. Učinili tak kvůli stavbě další části obchvatu.

Kyjovská ulice slouží jako jedna z hlavních příjezdových tras k severovýchodnímu obchvatu. Už mnoho let je ale ve velmi špatném stavu. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Vedení Havlíčkova Brodu má v současné době připravené tři velké projekty na rekonstrukci městských ulic, má na ně dokonce stavební povolení. Jenže nejistota kolem finančních příjmů při nynější koronavirové krizi nutí vybírat si.

Připravena je jak rekonstrukce Kyjovské ulice, tak na dvě etapy rozdělená kompletní obnova ulice Havlíčkovy - s její opravou se počítá od křižovatky s Masarykovou ulicí až po nové sídliště Rozkoš.

Momentálně se opravuje sousední Jahodova ulice, takže by práce v příštím roce navázaly. Havlíčkova ulice navíc patří k nejvytíženějším v Brodě, využívají ji i páteřní linky městské hromadné dopravy.

„Všechny tři opravy by dle projektových nákladů přišly na 94 milionů korun. To není v dnešní nejisté době částka, kterou bychom si mohli dovolit investovat. Proto jsme na příští rok vybrali jen jednu z nich,“ vysvětlil místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Potřebná bude úprava napojení ulice na obchvat

Radnice na příští rok vybrala Kyjovskou ulici. Ta leží na východním okraji města a spojuje menší průmyslovou zónu za obchvatem s Žižkovou ulicí. Opravovat se bude přibližně půl kilometru dlouhý úsek mezi Žižkovou ulicí a obchvatem.

„Je to strategická ulice napojená na severovýchodní obchvat. Její význam ještě stoupne v době, až bude zprovozněn i obchvat jihovýchodní a po půlkruhu bude jezdit veškerá tranzitní doprava. Chceme, aby v době jeho otevření byla Kyjovská ulice opravena,“ konstatoval Honzárek. Se zprovozněním obchvatu se počítá koncem roku 2022.

Je totiž možné, že právě do severovýchodního obchvatu se bude muset při opravě Kyjovské ulice zasáhnout. Město chce kvůli vyšší očekávané intenzitě dopravy křižovatky na obchvatu poupravit. Rádo by umožnilo snazší odbočení a přemýšlí o doplnění křižovatek s Kyjovskou ulicí na Břevnici i na Chotěboř o světelnou signalizaci.

Podobu severozápadní části obchvatu a množství křižovatek už před časem kritizovala ředitelka jihlavské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová

„Ta stavba je od počátku jedno velké neštěstí. Teď musíme hasit to, co se v minulosti udělalo špatně. Tenkrát se vůbec nepřemýšlelo o budoucnosti,“ prohlásila.

Že rekonstrukci Kyjovské ulice vedení města zařadilo mezi priority na příští rok už nyní, není nikterak předčasné. „Své sítě budou opravovat Vodovody a kanalizace, ČEZ i plynaři. Je proto nutné s nimi už dlouho dopředu projednat a sladit termíny,“ podotkl místostarosta.

Ve velmi špatném stavu jsou i autobusové zastávky

Na Havlíčkovu ulici, která rovněž patří k městským komunikacím, jež jsou v katastrofálním stavu, se dostane až v příštích letech. Její oprava je rozdělena do dvou etap. Jedna by se měla týkat úseku od Masarykovy po Nerudovu ulici, druhá úseku od Nerudovy ulice po Rozkoš.

„Stálo by za to ji nyní alespoň provizorně opravit, a to včetně autobusových zastávek. Ty jsou ve velmi špatném stavu. Minulý týden tam žena na vozíku vypadla při vystupování z autobusu,“ upozornil opoziční zastupitel Pavel Duben (SPD).

Problémem Havlíčkovy ulice, kromě výmolů, výtluků a všudypřítomných nerovných záplat, je i výška vozovky. Ta je desítky centimetrů nad chodníkem, k němuž okraj vozovky prudce klesá. A to je pro cestující vystupující z autobusů nebezpečné. Navíc zastávky v Havlíčkově ulici slouží zejména pro lidi jedoucí do nemocnice.

„Zvážíme jejich provizorní úpravu. Pravděpodobně tam zřídíme zvýšenou hranu pro snazší vystupování, případně položíme panel,“ přislíbil místostarosta Zbyněk Stejskal, v jehož gesci technické služby provozující MHD v Brodě jsou.

Kdy se na kompletní rekonstrukci Havlíčkovy ulice dostane, ale nikdo z vedení města přesně nesdělil. Je možné, že to bude v roce 2022. Vyloučit ale nelze ani to, že na ni dojde kvůli nejrůznějším důvodům ještě později.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

Děti na prodej. Za tři stovky. Jak bují dětská prostituce v Česku

Premium Prostituce je v Předlicích naprosto běžná. Jenže i ta dětská. Obyvatelé místního ghetta popisují, jak se děti prodávají...

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

RECENZE: Vzal to Radegast. Největší dar přináší konečně zase pohádku

Premium Ani světácky se tvářící fantasy jako Princezna zakletá v čase 2, ani rozjímání o smrti jako Princ Mamánek. Příběh...

Jihlava opět připraví běžkařům trať přímo ve městě, čeká se jen na mráz

Milovníci běžeckého lyžování v Jihlavě se letos v zimě opět dočkají až kilometr dlouhého upraveného okruhu s technickým...

Při rekonstrukci silnice na Žďársku ujel svah, opravy se protáhnou o rok

Uzavírka skončila, na silnici mezi Dalečínem a Jimramovem na Bystřicku se však pracuje dál. Dělníci na silnici II/357...

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Hotel Přibyslav končí, městem se šíří obavy z proměny v dělnickou ubytovnu

Hotel Přibyslav, největší ubytovací zařízení ve stejnojmenném městě na Havlíčkobrodsku, končí. Nájemce se dohodl s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...