Renesanční zámek v Telči se chystá na rozsáhlou rekonstrukci. V rámci...

Renesanční zámek v Telči se chystá na rozsáhlou rekonstrukci. V rámci archeologického průzkumu odborníci zjistili, že pod jeho částí se skrývají pozůstatky gotického hradu. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Z dálnice na památku. Telčský zámek opraví Geosan, může začít už v únoru

  • 1
Pokud vše půjde dobře, už začátkem února by mohly být zahájeny dlouho očekávané stavební práce na obnově státního zámku Telč. Národní památkový ústav oznámil vítěze výběrového řízení na dodavatele stavby. Stane se jím česká společnost Geosan Group.

Do soutěže na dodavatele se přihlásilo celkem pět firem. Po posouzení jednotlivých nabídek vybrala územní památková správa Národního památkového ústavu (NPÚ) v Českých Budějovicích cenově nejvýhodnější nabídku.

„Nabídku s nejnižší nabídkovou cenou podala firma Geosan Group ve výši 167 milionu korun včetně DPH. Nabídka splňuje veškeré požadavky stanovené v zadávacích podmínkách,“ prozradil ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích Petr Pavelec.

„Nyní poběží lhůta 15 dnů na podání námitek, poté bude možno uzavřít smlouvu s dodavatelem. Pokud půjde vše ideální cestou a nebudeme muset řešit námitky, pracovat by se mohlo začít už začátkem února,“ dodal.

Cílem rekonstrukce prohlídkových tras renesančního zámku je umožnit celoroční provoz, což dosud nebylo možné. Návštěvníci se po obnově památky, která je na seznamu UNESCO, dostanou i do míst, kam dosud nemohli vstoupit. Jedná se především o bývalou zámeckou kuchyni a pivovar.

Jako první by měl přijít na řadu bývalý pivovar

„Stavební obnova se zaměří na vybrané objekty areálu zámku, které zahrnují část starého gotického hradu, jižní křídlo a kapli Všech svatých, část renesančního křídla, sklepy starého hradu a hospodářskou budovu bývalého zámeckého pivovaru, vše včetně interiérů,“ popsala mluvčí územní správy NPÚ Markéta Slabová.

Součástí obnovy je i zámecká zahrada, páteřní rozvody technických sítí, plochy nádvoří a fasády.

„V rámci stavební obnovy bude řešena také rekonstrukce interiérů v prohlídkových trasách starého hradu a jižního paláce, vybudování nového návštěvnického centra včetně sociálního zařízení, úprava stávající pokladny a zámeckého depozitáře v budově pivovaru,“ doplnila mluvčí.

Na chystanou revitalizaci se zámek připravoval už v předchozích dvou letech. Z areálu zámku se musela kvůli rekonstrukci nadobro vystěhovat telčská pobočka Muzea Vysočiny v Jihlavě a také zde byl zahájen archeologický průzkum.

Podle kastelána Bohuslava Norka zaměří stavaři svou pozornost nejprve na budovy bývalého pivovaru a někdejšího muzea, které jsou již vyklizené. A právě v pivovaru vznikne po stavebních úpravách otevřené pracoviště historiků a restaurátorů. Instalovaný depozitář s názvem Poklady za oponou umožní návštěvníkům sledovat restaurátory přímo při práci.

Geosan úspěšně stavěl školy, ale také hrubě pohořel na dálnici

V druhém patře jižního paláce, které využívalo Muzeum Vysočiny, bude zase umístěna nová expozice zámeckého muzea. Tam turisté najdou informace o historii města a zámku. Prohlídka bude končit pohledem z výšky, z oratoře kaple Všech svatých, na hrobku Zachariáše z Hradce.

Obnova zámku získala podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Předpokládaná cena za stavební obnovu byla vyčíslena na 142 milionů korun bez DPH. Nabídka podaná firmou Geosan Group byla podle ředitele Pavelce ve výši 138 milionů korun bez DPH, tedy 167 milionů včetně daně.

Národní památkový ústav získal na rekonstrukci telčského zámku evropskou dotaci, která bude z 85 procent hradit veškeré náklady. Práce by měly být hotové do konce roku 2022.

Společnost Geosan Group stála v minulosti za přístavbou ZŠ Velim, pracovala na dostavbě posluchárny Lékařské fakulty v Plzni či se podílela na rekonstrukci historického Trčkova paláce v Praze.

Geosan patřil také do sdružení firem tvořeného dále italskou firmou Toto Costruzioni Generali a kazašskou SP Sine Midas Stroy, které získaly zakázku za 1,75 miliardy korun na opravu dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Kvůli průtahům v pracích měl původní dodavatel přijít o smlouvu, ještě dřív od ní sám odstoupil.