Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Ochráncům přírody v Brodě vadí ohňostroje, radnice zvažuje jejich zákaz

  12:03
Novoroční ohňostroj v Praze nebude a podobné téma nyní řeší i vedení radnice Havlíčkova Brodu. Bude se zabývat regulací pyrotechniky a ohňostrojů. Ve hře je i vydání nové vyhlášky, jež by tyto efekty zakazovala. Pokud by se tak stalo, Brod by byl jedním z prvních měst na Vysočině, která pyrotechniku omezila.

Radnice v Praze i dalších městech postupně zakazují odpalování ohňostrojů. Problematikou, která může vyústit v podobný zákaz, se nyní budou zabývat i v Havlíčkově Brodě. | foto: Yan Renelt, MAFRA

Návrh na regulaci ohňostrojů a pyrotechnických, hlukových či světelný efektů vypracoval výbor pro životní prostředí. „Používání zábavní pyrotechniky je čím dál častější. Přitom je prokázán její negativní vliv na živé tvory,“ vysvětlil předseda výboru, zastupitel a ochránce přírody Václav Hlaváč (Společně pro Brod - Strana zelených).

Podle něj při ohňostrojích trpí zejména zvířata, například psi nebo ptáci. „Navíc už víme, že velké ohňostroje ovlivňují i kvalitu ovzduší. Měřicí stanice ve městě je dokážou zaznamenat,“ doplnil.

Jakým způsobem a zda odpalování ohňostrojů město v budoucnu skutečně omezí, zatím není jisté. „Sám nevím, jak přesně to řešit. Spíše dáváme podnět, aby se tím vedení města zabývalo a našlo vhodnou formu,“ dodal Hlaváč.

Jak nastínil, jednou z možností by bylo vydat novou městskou vyhlášku. Ta by v tom nejpřísnějším znění plošně zakázala jakoukoliv pyrotechniku v ulicích města. V mírnějších verzích by ale mohla stanovit určité výjimky.

Komunisté s vyhláškou nesouhlasí, pochyby má i starosta

Ihned po zveřejnění záměru na pondělním brodském zastupitelstvu se proti nové vyhlášce postavili opoziční komunisté. „Chtělo by to znát počet lidí, kteří si proti ohňostrojům oficiálně stěžovali, jaké množství žádá jejich zákaz. Určitě nejsem pro další regulující vyhlášku. Máme městskou policii. Pokud někoho ohňostroj obtěžuje, ať se obrátí na ni,“ reagoval zastupitel Zdeněk Dobrý (KSČM).

Jak postupovat, zatím neví ani samotné vedení města. „Přemýšlím, zda je vhodné vydávat novou vyhlášku. Mám pochyby o její vymahatelnosti,“ poznamenal starosta města Jan Tecl (ODS).

I přes výhrady zastupitelé v pondělí pověřili radu města, aby se touto problematikou dále zabývala. „Svoláme pracovní seminář, na který pozveme odborníky i představitele měst, kde už ohňostroje zakázali, abychom se o případné formě pobavili,“ nastínil starosta.

Pokud by se ukázalo, že jediným možným opatřením je nová vyhláška, nebylo by její uvedení v platnost nikterak rychlé. „Nejsem si jist, zda bychom ji stihli schválit do konce roku,“ zapochyboval Tecl.

Největší ohňostroj se každoročně koná k výstavě Zahrada

V Havlíčkově Brodě má dlouhou tradici pouze jeden velký ohňostroj. Ten se každoročně koná jako součást dubnové výstavy Zahrada. Vždy v sobotu po setmění ozáří nábřeží řeky Sázavy u hotelu Slunce, sledují ho tisíce lidí.

V uplynulých letech se konal menší i těsně před Vánoci u příležitosti ukončení adventních trhů. Ty ale změnily pořadatele a není tedy jisté, že se ohňostroj uskuteční znovu. Radnice žádnou takovou akci nepořádá. Rachejtle několikrát do roka odpálí sami občané při soukromých oslavách, firemních akcích či svatbách.

Podle dostupných informací je dosud jediným městem na Vysočině s plošným zákazem ohňostrojů Nové Město na Moravě. Pyrotechniku tam zakázali v roce 2013.

„Do památkové zóny nepatří. Ten poslední k biatlonu (k MS konaném v Novém Městě na Moravě v únoru 2013, pozn. red.) byl už dost nebezpečný,“ tvrdil starosta Michal Šmarda.

Místo velkého ohňostroje Praha promítne videomapping

V celé republice už je ale takových měst a obcí několik. Letos v dubnu například používání zábavní pyrotechniky zakázali v Doksech u Máchova jezera. „Čas dozrál. Jezdí k nám hodně turistů, bouchá to tu v zimě, v létě. Už toho bylo moc,“ vysvětlovala starostka Eva Burešová.

K sídlům se zákazem letos přibyly například i Liberec nebo Znojmo. „Bylo to na základě podnětů od občanů. Každá druhá svatba nebo oslava narozenin je dnes doprovázena pyrotechnikou,“ zdůvodnila mluvčí městského úřadu ve Znojmě Zuzana Pastrňáková. Tam ale dostaly výjimku oslavy konce roku a vinobraní.

S výjimkami platí zákaz i v Praze. Tam dokonce na začátku letošního roku začali lidé podepisovat petici za rozšíření zákazu i na Silvestr a Nový rok. I na tomto základě se vedení hlavního města rozhodlo zrušit tradiční novoroční ohňostroj v centru Prahy a místo něho uspořádat videomapping.

  • Nejčtenější

Padělatel zfalšoval lístky na mistrovství za 600 tisíc. Podvedl i překupníka

16. května 2024  12:24,  aktualizováno  12:41

Policisté zadrželi muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jihlavsku spadlo malé letadlo. Pilot na místě zahynul, škoda činí dva miliony

13. května 2024  16:34,  aktualizováno  14.5 8:58

V katastru obce Luka nad Jihlavou došlo v pondělí před půl čtvrtou odpoledne k pádu dvoumístného...

Je to Ještěd Vysočiny, hovoří o Medlově majitelé. Z hotelu dělají památku

12. května 2024  10:06

Hotel Medlov umístěný uprostřed Žďárských vrchů letos slaví dvě velká výročí. Jako honosné zařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Žďáru přijela druhá největší pouť v republice, atrakcí je přes stovku

15. května 2024  12:09

Dvacetitisícový Žďár se výrazně zalidní. Tento týden tam začala tradiční svatojánská pouť, která...

Kruhový objezd v Novém Městě vyřeší hned několik rizikových míst najednou

18. května 2024  9:10

Doprava v Novém Městě na Moravě bude o něco plynulejší, přehlednější a bezpečnější. Radnice s...

Dětský domov v Budkově bude za pár let končit. Přesto mu kraj opravil zámek

17. května 2024  16:56

Zámek v Budkově na Třebíčsku už přes 70 let slouží pro dětský domov. Přestože se tato jeho etapa...

František Harrach vezme návštěvníky muzea strojem času za majiteli zámku

17. května 2024  12:03

Nahlédnout do historie zámku, zjistit víc o osobnosti Františka Harracha nebo o regionu,...

Přestavba infekčního pavilonu se komplikuje. Cena roste, termíny zůstávají

17. května 2024  8:49

S nečekanými potížemi se potýkají stavebníci, kteří v areálu havlíčkobrodské nemocnice budují nový...

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...