Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. března 2023 Soňa

Aby ušetřil za skládkování, doveze Žďár část odpadů do brněnské spalovny

  8:42
Část odpadů, které jinak končí na skládce, chce Žďár nad Sázavou vozit do spalovny v Brně. Podle vedení města je to nejen ekologičtější, ale i finančně výhodnější. Jde o jeden z mnoha chystaných kroků, jež mají vést ke snížení množství skládkovaného komunálního odpadu.
Brněnská spalovna společnosti Sako zpracovává obsah z tisíců brněnských

Brněnská spalovna společnosti Sako zpracovává obsah z tisíců brněnských popelnic, ale i odpadky z Vysočiny nebo Olomouckého kraje. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Důvodem těchto úvah je nový zákon o odpadech. Radnice v té souvislosti chystá i další novinky. Na řadu by mělo přijít - podle doporučení strategie, kterou si radnice nechala zpracovat - i třeba zřízení dalšího sběrného dvora, překladiště odpadů, větší podpora třídění či centrum s věcmi sloužícími k opětovnému využití.

Nový zákon o odpadech od letoška postupně prodražuje skládkování směsného komunálního odpadu tak, aby se stal tento způsob nejméně výhodným řešením, jak s ním nakládat. Od roku 2030 bude už jeho skládkování zakázáno.

„My se na to samozřejmě připravujeme - část komunálního odpadu budeme energeticky využívat. Oslovili jsme spalovnu SAKO Brno, která je aktuálně jedinou dostupnou pro Žďársko. V rámci zkušebního svozu jsme tam odvezli 19 tun směsného komunálního odpadu,“ popsala místostarostka Ludmila Řezníčková s tím, že náklady jsou o něco nižší než skládkování. Na jednom svozu město ušetří zhruba čtyři a půl tisíce korun.

Do spalovny by měl zatím putovat hlavně takzvaný nadměrný odpad, tedy množství nad stanovený limit, které je podle nové legislativy zatíženo mnohem vyšším poplatkem za skládkování. Limit letos činí 200 kilo komunálního odpadu na obyvatele - tolik lze ročně uložit na skládku za nižší sazbu. Postupně ale bude hranice ještě klesat a třeba v roce 2029 má činit 120 kilogramů na osobu.

V Brně staví další kotel a navyšují kapacitu

S firmou SAKO mají Žďárští předjednáno možné energetické využití zhruba tisíce tun komunálního odpadu ročně, což podle slov mluvčího radnice Matěje Papáčka odpovídá přibližně čtvrtině celkové produkce tohoto typu odpadu ve městě.

Na jednoho obyvatele připadá produkce v přepočtu necelých 200 kilo komunálního odpadu za rok. „Když k tomu ale přičteme i velkoobjemový odpad, je toto číslo ještě o něco vyšší,“ zdůraznila Řezníčková.

Spalovna v Brně - Líšni

Spalování odpadu, které má pro letošek město domluvené, je ale jen jednorázovou objednávkou. Výběrové řízení na firmu, jež bude pro Žďár zajišťovat likvidaci směsného komunálního odpadu v dalších letech, teprve probíhá.

V brněnské firmě SAKO potvrzují, že zájem o energetické využití zbytkových komunálních odpadů roste, a to i z okolních krajů včetně Vysočiny. Většinou jde o zjišťování možností a vyjednávání o nich.

„Intenzivně pracujeme na zvýšení kapacity našeho zařízení na energetické využívání odpadu, a to dostavbou třetího kotle a dalších souvisejících stavebních úprav, abychom byli schopni zvýšenou poptávku uspokojit,“ sdělila Iveta Jurenová, obchodní náměstkyně firmy.

Uvažuje se o budování dalších sběrných dvorů

Na radnici ale chtějí zapracovat i na dalších slabinách, jež město má v oblasti nakládání s odpady, na základě zpracované strategie. „Jedním z našich zásadních cílů je nárůst poměru tříděného vůči směsnému komunálnímu odpadu,“ uvedl mluvčí Papáček.

Ač 92 procent obyvatel Žďáru má barevné „třídicí“ kontejnery v rozumné docházkové vzdálenosti do 200 metrů (v průměru cca 156 metrů - pozn. red.), stále se vyskytují místa, kde je třeba síť ještě zahustit. Pokračovat se má také ve čtrnáctidenním svozu směsných odpadů ve vybraných lokalitách s rodinnými domy.

„Měli bychom uvažovat o zřízení ještě jednoho i více menších sběrných dvorů pro dotřídění zejména objemných odpadů na ty, které lze ještě využít, a ty, co bychom zákonným způsobem zlikvidovali,“ nastínila Řezníčková.

Dodala, že společně se sběrným dvorem by se nabízel i vznik re-use centra. Tam lidé odkládají funkční, ale nevyužívané věci, které si někdo jiný může zase zdarma vzít.

Odpadovou strategii proberou zastupitelé

Nabízí se i zbudování překládací stanice a celkově zlepšení přepravy komunálního odpadu k dalšímu využití. „To je jedna z hlavních slabin města. Nemáme vlastní infrastrukturu k nakládání s odpady. Vlastníme jen nádoby na tříděný sběr odpadů,“ řekla místostarostka.

Sběrný dvůr ve Žďáře provozuje společnost AVE, jež se stará i o svoz odpadu. S firmou plánuje město i nadále spolupracovat, ve hře je ale i větší zapojení městských technických služeb či vznik zcela nové organizace.

Zastupitelé budou návrhovou část odpadové strategie schvalovat v listopadu.

„Termín 2030, kdy se kromě zbytkových odpadů už nebude moci skládkovat, se hrozivě blíží. Příští rok by tedy mohla probíhat příprava, diskuse s občany či vytipování lokalit a realizaci bych pak viděla snad na roky 2023 či 2024,“ dodala Řezníčková.

  • Nejčtenější

Sníh brzdí dopravu. Na D1 bouralo přes třicet aut, směr na Prahu stojí

Sněžení výrazně komplikuje dopravu v Česku. Nejhorší je situace na dálnici D1 na Vysočině, kde při dvou nehodách...

Další rána pro České dráhy. Linku do Brna přes Vysočinu jim vyfoukl RegioJet

Železniční spojení mezi Prahou a Brnem přes Havlíčkův Brod bude provozovat RegioJet. Ve výběrovém řízení, kam se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohřeb jako sraz veteránů. Známý sběratel odešel do tatrováckého nebe

Stovky smutečních hostů a mezi nimi několik desítek veteránistů i se svými nablýskanými skvosty se sjely na sobotní...

V bílé tmě na D1 bouralo 231 aut, od největší nehody v Česku uplynulo 15 let

Vraky aut, na dvacet tisíc lidí uvězněných v kolonách a několik hodin neprůjezdná dálnice D1. Tak před patnácti lety...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Vysočina přehodnotí odmítavý postoj k větrníkům, zájemců o stavbu jsou desítky

Kraj Vysočina do konce léta přehodnotí svůj dosud odmítavý postoj k větrným elektrárnám. Jakýsi stop stav v kraji platí...

Dvojice nabídla ženě, že dá zabít jejího manžela. Přiznali se a chtějí podmínku

Krajský soud v Brně se začal zabývat případem dvojice, která podle obžaloby nabídla ženě ze Žďárska, že za úplatu...

Arboristé dva dny šplhali po památné žďárské lípě, zpevnili ji lany

Výrazných zásahů se na konci vegetačního klidu dočkala lípa u Tokozu, která je považovaná za nejstarší strom na území...

Pouť má zmizet z náměstí natrvalo, radnice ji chce v zámeckém parku

Letošní Svatováclavská pouť ve Světlé nad Sázavou se znovu bude konat v zámeckém parku. A to i přesto, že proti tomuto...

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Horníci leželi na pokojích na břichu. Skrývali erekci. A zrodila se viagra

Modrá pilulka slaví pětadvacet let. Spustila svého druhu kulturní i farmaceutickou revoluci, preformátovala vnímání...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...

Paltrowová si po srážce na lyžích myslela, že jde o sexuální útok

Herečka Gwyneth Paltrowová (50) v pátek opět vypovídala před soudem v případu údajného neposkytnutí první pomoci...