Obří outlet u D1 chce investor dostavět příští rok. Místní tomu nevěří

  14:00aktualizováno  14:00
Kolem rozestavěného outletového nákupního centra Exit 66 projedou denně desetitisíce řidičů. Opuštěný skelet přízemní budovy vedle sjezdu z dálnice D1 u Lokte už několik let zarůstá trávou. Manažer projektu slibuje, že centrum otevře již příští rok. Místní lidé tomu vůbec nevěří.

Vizualizace outletového nákupního centra Exit 66 u sjezdu z dálnice D1 u Lokte. | foto: Devo Group

Exit 66, jak se velkolepý projekt nazývá, už přes tři roky spí. Společnost Devo group zde začala stavět outletové nákupní centrum. Na 18 tisících metrech čtverečních mělo nabídnout především značkovou módu, prostor se ale měl najít i na zábavu, hotel a restaurace.

"Bude to nové outletové centrum, které nabídne nejen atraktivní a značkové zboží od renomovaných výrobců se stálou celoroční slevou v rozmezí 30 až 90 procent, ale i mnoho možností, jak strávit volný čas," říkala o něm před čtyřmi roky manažerka projektu Zdeňka Jakšič.

Co je to outlet

Outlet je druh obchodního centra, kde zákazník nakupuje značkové zboží výrazně levněji než v samostatných prodejnách.

Slevy na jednotlivé produkty začínají u 30 procent, ale mohou se vyšplhat až na 90 procent původní částky. Zboží ve značkových prodejnách tímto způsobem uvolňuje místo novým sezonním kolekcím.

Jenže se postavila pouze železobetonová kostra části budov. A projekt se pak zastavil. "V žádném případě není zrušen, jen na chvilku dříme," snažila se o vysvětlení projektová manažerka.

Stavět se začne na začátku příštího roku, slibuje manažer projektu

A nyní to vypadá, že by se mohl znovu probudit. "Zahájili jsme intenzivní jednání s dodavateli a partnery, jejímž cílem je úspěšné dokončení a otevření outletového centra," prohlásil současný manažer projektu Martin Tatíček.

Než developer stavební práce definitivně zastavil, stihl dokončit zhruba třetinu prací plánovaných v první etapě. "Ve spolupráci s příslušnými institucemi a orgány byla prodloužena platnost veškeré stavební a projektové dokumentace. Stavební činnost bude opět zahájena na počátku příštího roku. Outletové centrum pak plánujeme otevřít ke konci roku 2012," uvedl Tatíček.

Proč zrovna v Lokti

Principem outlet center není umístění ve velkých městech či v jejich okolí, kde je obrovská saturace trhu komerčních prostor, nýbrž v blízkosti významné dopravní tepny. V Česku je tímto dopravním tahem frekventovaná dálnice D1 z Prahy do Brna.

"Takových slibů už jsme slyšeli spoustu. Informace jsou neustále zcestné. Dokud neuvidím, že na pozemku skutečně někdo něco dělá, nezačnu věřit tomu, že se projekt někdy dokončí," nechal se slyšet starosta Lokte Vladimír Vacek.

Jeho úřad se nachází jen přes křižovatku od stavby. "Staveniště už roky zarůstá, jsou tam dvoumetrové kopřivy, nikdo se o to nestará. Dělá to naší obci akorát ostudu," nebere si servítky. "Strašně mě to zklamalo," dodává.

A nejen jeho. Naštvaný na investora je snad každý obyvatel obce. Ne Lokte samotného, ten od staveniště alespoň dělí dálnice, ale místní části Brzotice, která s ním bezprostředně sousedí a kde také sídlí loketský obecní úřad.

"Je to ohyzdné. Postavili nám kousek za barákem takovou hrůzu, na kterou tři roky nikdo nesáhl. Kdyby staveniště alespoň oplotili, aby to nebylo vidět," stěžuje si jeden ze starších obyvatel Brzotic. "Já to říkala hned, že nám to nic dobrého nepřinese," přidala se žena ze sousedství.

Ať to ani nedokončují, stačí když to odstraní, říkají místní

Další místní by byli pro to, aby se projekt ani nedokončoval, ale aby se staveniště zbouralo a vrátila se na místo louka. Případně aby se alespoň na malé části vybudovalo hřiště nebo sportoviště, které v Lokti chybí. "Když se to dostaví, budeme tu rázem mít tisíce aut a kdo ví jaké typy lidí to ještě přitáhne," obává se obyvatelka Lokte.

Podle Tatíčka se projekt podaří úspěšně dokončit. I když oznámil pokračování výstavby, není ještě nic definitivní. Tak trochu potvrzuje obavy loketského starosty. "Asi tak do měsíce by mohla dostavba být jistá. Finišujeme přípravy a dolaďujeme vstup partnera do projektu. Věříme, že Exit 66 znovu ožívá," pravil.

Letecký pohled na outletové nákupní centrum Exit 66 u sjezdu z dálnice D1 u Lokte.

Letecký pohled na outletové nákupní centrum Exit 66 u sjezdu z dálnice D1 u Lokte.

Na samotném projektu, pokud k jeho dokončení opravdu dojde, se oproti původním plánům nic nezmění. Zákazníci se stále mohou těšit na zhruba 110 obchodů, naprostou většinu s levnějším značkovým textilem i na unikátní podobu centra. Jednotlivé sektory outletu budou koncipované jako nejvýznamnější světové obchodní metropole.

Návštěvník tak může v jeden den okusit kouzlo extravagantního Londýna, elegantní Paříže, magické Prahy a romantického Říma či nasát atmosféru proslulé newyorské metropole. "Každé město je charakterizováno typickými architektonickými dominantami," tvrdí manažeři projektu.

Postupem času by mělo přibýt další křídlo nákupního centra, čerpací stanice, restaurace a dokonce i hotel. Součástí projektu má být i úprava komunikací a vytvoření více než tisícovky parkovacích míst.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Jihlava marně navrhovala opakovaní baráže. Neumožňuje to soutěžní řád

Jihlavští fotbalisté smutní, v baráži s Karvinou postup do nejvyšší soutěže...

Otevřenou výzvu fotbalové Jihlavy, která po baráži o první ligu žádala odstoupení Jozefa Chovance a Martina Wilczeka z...

Volič testoval komisi, objevil chybu a podal návrh na neplatnost voleb

Ilustrační snímek

Výsledky voleb do Evropského parlamentu rozporují dva voliči z Vysočiny. Podle nich pochybily při sčítání přednostních...

Softbalisté nadějný náskok neudrželi, s Japonskem na MS padli

Momentka ze zápasu světového šampionátu softbalistů Česko - Japonsko

Čeští softbalisté neudrželi ve třetím utkání na mistrovství světa s Japonskem nadějný náskok 3:0 a s favoritem v...

Jihlavský šéf: Jsou hranice, kde „diplomatická“ cesta není dostatečná

Nový výkonný ředitel Jihlavy Jan Staněk

Fotbalová Jihlava pokračuje po kontroverzní baráži o první ligu ve veřejné kritice, klub v dalším prohlášení navrhl,...

Další z rubriky

Letní festivaly budou bezhotovostní, lákají na stálice české pop-music

Zkouška hudební skupiny Kryštof na koncert k 25 letům od založení kapely, který...

Sice žádné zářivé zahraniční hvězdy, za to plno stálic české a slovenské populární hudby. Takové letos budou letní...

Milovník bonsají vytvořil z hromady kamení u domu japonskou oázu klidu

V zahradě Petra Havelky v Kněževsi je na každém kroku vidět patnáct let práce....

Kam ten soused pořád naváží tolik kamení, říkali si před pár lety lidé v Kněževsi na Žďársku. Teď už to vědí. Petr...

Pouť uzavře hlavní průtah. Odříznuté Přibyslavi to letos vadit nebude

Kvůli přestavbě křižovatky ulic Na Střelnici, Dobrovského a Studentská na...

Poslední červnový víkend čeká Přibyslav velká sláva. Městské slavnosti společně s poutí podstatně ovlivní život ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz