Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 13. srpna 2022 Alena

ŘSD chystá stavbu další části obchvatu Žďáru, ustoupí mu prodejna koberců

  10:33
Necelých osm set metrů dlouhou propojku Jihlavské a Brněnské ulice ve Žďáře nad Sázavou, která má ulevit provozu v této lokalitě, začne Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavět pravděpodobně příští rok. Už letos však zmizí bývalá prodejna koberců, která této části obchvatu stojí v cestě.

První část obchvatu neboli propojka Brněnská - Novoměstská od průmyslové zóny po Mělkovice byla zprovozněna v roce 2015. Druhá část, jež propojí silnice II/353 a I/37, se začne stavět sedm let poté. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„V radě města jsme schválili prodej objektu, který se nachází v trase obchvatu. Je to plechová stavba prodejny koberců v Jihlavské ulici. Odkoupí ji od nás ŘSD a jako investor pak zajistí její odstranění,“ informoval žďárský starosta Martin Mrkos.

Prodej už úspěšně prošel i zastupitelstvem. Stát vykoupil nyní opuštěný areál od města za částku přes 4,8 milionu korun.

Otevření první části obchvatu v listopadu 2015

„Cena vychází ze znaleckého posudku z metodiky a praxe ŘSD. Původně to byl soukromý objekt, který jsme od majitele odkoupili, a pozemek jsme s ním směnili za jiný,“ přiblížil starosta, co předcházelo tomu, aby mělo město s investorem vyčištěný koridor pro plánovanou stavbu.

Podle Martina Mrkose je v trase obchvatu ještě skládka odpadu. „Z důvodu přípravy stavby obchvatu jsme dali odpadové firmě k 1. červenci výpověď a začíná běžet její šestiměsíční lhůta,“ doplnil starosta.

Nová silnice uleví hlavně křižovatce u Enpeky

První část obchvatu neboli propojka Brněnská - Novoměstská od průmyslové zóny po Mělkovice byla zprovozněna v roce 2015. Druhá část, jež propojí silnice II/353 a I/37, se začne stavět sedm let poté. Odlehčí se hlavně kruhové křižovatce u Enpeky, Brněnskou ulicí podle ŘSD jezdí denně přes 11 tisíc vozidel.

„Je to jistý milník, který zásadně ulehčí dopravní situaci ve městě,“ vyzdvihl na zastupitelstvu starosta a poděkoval všem, kdo se podíleli na výkupu pozemků v trase přeložky.

Podle Ředitelství silnic a dálnic by mělo dojít k demolici bývalé prodejny koberců ještě letos. „Na tyto práce budeme vybírat dodavatele, jakmile bude vydáno rozhodnutí o odstranění stavby - očekáváme jej do dvou měsíců,“ vyjádřila se mluvčí státní organizace Nina Ledvinová.

Další harmonogram je věcí obvyklého úředního kolotoče. „Pokud bude letos vydáno stavební povolení, bude stavba připravena k soutěži na dodavatele stavebních prací. Plánovaný termín zahájení výstavby přeložky (jaro 2022) závisí na tom, zda bude akce zařazena do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. To se dozvíme v závěru roku, kdy se rozpočet projednává a schvaluje v parlamentu,“ uvedla mluvčí ŘSD.

Objezd v Brněnské ulici se změní v elipsu

Oficiálně půjde o přeložku silnice I/37, do které stát investuje zhruba 100 milionů korun bez daně. Při výstavbě, která potrvá asi jeden a půl stavební sezony, se dají očekávat dopravní omezení hlavně v Jihlavské ulici v křižovatce s Chelčického ulicí, kudy se jezdí k autobusovému a vlakovému nádraží či Kauflandu. Tam vznikne kruhový objezd.

„Počátek stavby je umístěn do středu nové okružní křižovatky v Jihlavské ulici. Konec přeložky je uprostřed druhé okružní křižovatky na ulici Brněnská. V tomto místě již okružní křižovatka stojí, ovšem v plánu je její přestavba do takové podoby, aby měla tvar elipsy,“ píše se v informačním letáku ŘSD.

Prakticky při každé diskusi o dopravě ve městě pod Zelenou horou se řeč stočí na chybějící severozápadní obchvat města, tedy od firmy Tokoz v Santiniho ulici kolem Starého dvora až po nádraží.

Jeho absence je cítit prakticky při každém problému, který vznikne na frekventované silnici I/37, jež prochází i žďárským náměstím. A v jaké fázi je příprava obchvatu?

„Co se týká ‚velkého‘ obchvatu, tam probíhá zpracování dokumentace EIA (posouzení vlivu na životní prostředí - pozn. red.), která by měla být hotova na jaře příštího roku. Podle výsledku jejího projednání orgánem ochrany životního prostředí bude rozhodnuto o dalším postupu,“ reagovala na dotaz MF DNES mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Letos se řidiči musí každopádně připravit na pořádně horké léto. Právě dne začíná rekonstrukce průtahu městem od světelné křižovatky u sportbaru v Jungmannově ulici až po barokní most. Rekonstrukce silnice I/37 v této lokalitě bude rozdělena na čtyři úseky, jezdit se bude kyvadlově na semafory.

Autor:

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Miloš Vystrčil, Karolína Koubová, Jana Nagyová, Martin Mrkos, Pavel Pacal, Tomáš Nielsen

  • Nejčtenější

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

Ruské vlajky a nápis Smrt Ukrajině. Sporný pomník někdo počmáral

Neznámý vandal o víkendu poškodil pomník padlým v Přibyslavi. Křídou na něj nakreslil ruské vlajky a v azbuce vyvedl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Cena haly vyvolala v Jihlavě paniku. Vyhlašme referendum, žádá sdružení

Výstavba Horácké multifunkční arény v Jihlavě budí emoce a neutuchající diskuse nejenom mezi veřejností, ale stává se i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhá liga: Karviná v deseti otočila zápas s Vlašimí, Dukla prohrála v Opavě

Brzy šli do vedení, jenže zhruba po půlhodině hry přišlo vyloučení záložníka Málka a soupeř ještě před poločasem vývoj...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Humpolec staví novou školku, řeší tak letitý problém s malou kapacitou

S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto...

Hrady a zámky lákají nejmenší návštěvníky na speciální dětské prohlídky

Zámek ve Žďáře nad Sázavou opět cílí na nejmenší návštěvníky. I letos pro ně připravil speciální letní program. Zatímco...

Řešení havárie vodovodu v Jihlavě potrvá, musí se vyměnit 30 metrů potrubí

Oprava vodovodního potrubí v Žižkově ulici v Jihlavě se protáhne minimálně do konce příštího týdne. Havárii na...

Hlavním hostem pěvce Jakuba Pustiny na putovním festivalu je Daniel Hůlka

Letos již posedmnácté se na Vysočině uskuteční tradiční putovní festival, za jehož pořádáním stojí známý žďárský...

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...