Středa 23. června 2021, svátek má Zdeňka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 23. června 2021 Zdeňka

Proti trase jihozápadního obchvatu Brodu stojí dvě protichůdné petice

  12:02
Na přípravu to měla být nejsnadnější část obchvatu Havlíčkova Brodu, plánování jihozápadní části se však potýká s problémy už při stanovení trasy. Loni lidé podepisovali petici proti původní variantě, další pak v uplynulých týdnech proti trase náhradní. Obě petice přitom jdou proti sobě.

Po silnici 34 skrz Šmolovy u Havlíčkova Brodu projedou denně tisíce aut. U hlavní silnice je autobusová zastávka a děti zde musí rušnou dopravní tepnu přecházet. I proto se velká část místních obyvatel nechce smířit s tím, že by obchvat osadu neobkroužil. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Jihozápadní obchvat Havlíčkova Brodu má spojit výpadovky na Jihlavu a na Humpolec, silnice číslo 38 a 34. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s jeho stavbou chtělo začít po dokončení v současnosti budované jihovýchodní části. Nová silnice měla být dlouhá čtyři a půl kilometru a stát necelých 850 milionů korun.

Jenže když loni začali brodští zastupitelé kvůli zanesení trasy do map měnit územní plán, ozvali se někteří obyvatelé sídliště Na Lipce. To je přilepené k brodské místní části Šmolovy, je však za silnicí 34 na Humpolec a správně patří pod dva kilometry vzdálené Poděbaby. Části z obyvatel se nelíbilo, že by je měla druhá část obchvatu ze severu a západu poměrně těsně obkroužit.

Obchvat měl totiž překřížit silnici na Humpolec a znovu se na ni od severu napojit až za Šmolovy. Obyvatelé přišli s nesouhlasnou peticí, kterou podepsalo přes 600 lidí.

„Před patnácti až sedmnácti lety jsme tu koupili pozemky s tím, že to bude klidná lokalita. Někteří z nás přikoupili i polnosti a okolí upravili. V té době se o žádném obchvatu nemluvilo, nebyl v plánech. Teď bychom tu měli být jako uprostřed kruhového objezdu,“ zlobil se už před rokem na zasedání zastupitelstva Zbyněk Špinar, jeden z obyvatel Lipky.

Druhá varianta by nechala auta ve Šmolovech

Na radnici se proto více začalo mluvit o kratší a úspornější variantě, která by obkroužení Lipek vypustila. Znamenalo by to však, že by byl obchvat o třetinu zkrácen a končil by kruhovým objezdem na silnici 34 naproti Občinám. A dál by se jezdilo přes Šmolovy.

To se zase nelíbí dalším obyvatelům místní části, ale i mnohým rezidentům sídliště Na Lipce. Rovněž sepsali petici, kterou podepsalo také přes 600 lidí. Autoři však tvrdí, že je mezi nimi mnohem větší podíl obyvatel Šmolov a Lipky než v případě první petice.

„Je naprosto nepřípustné z hlediska hlučnosti dopravy i bezpečnosti chodců a cyklistů, aby plánovaný obchvat ulevil dopravě pouze přímo v Havlíčkově Brodě a ve Šmolovech - v příměstské části Havlíčkova Brodu - aby doprava dále pokračovala zastavěnou oblastí v bezprostřední vzdálenosti od rodinných domů,“ píše v průvodním dopise k petici Richard Polák, jeden z jejích iniciátorů.

S druhou peticí se brodští radní i představitelé ŘSD seznámili v uplynulých dnech. „Obě petice jdou prakticky proti sobě. Ta druhá však takřka plně obhajuje naše původní řešení,“ naznala ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Hledá se řešení, které bude bolet nejméně

Nad protichůdnými peticemi havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek kroutí hlavou. „Neexistuje v tom případě žádné ideální řešení, každé bude někoho bolet. Jde o to, najít to, které bude bolet nejméně,“ konstatoval.

Vedení města se zdá být mezi dvěma mlýnskými kameny zcela bezradné.

„Jediné, co bychom tak mohli udělat, je vzkázat na ministerstvo dopravy, že žádný obchvat nepotřebujeme, ať veškeré přípravy stopnou. Dopravní situace by se ve Šmolovech a Na Lipce nikomu nezhoršila. Ale zároveň také nezlepšila,“ podotkl místostarosta.

Na žádost krajského úřadu se nyní posuzuje vliv stavby na životní prostředí ve variantním řešení, takzvaná SEA. Tento posudek podle Tesařové i Honzárka bude pro další směřování rozhodující. Porovnává se několik podobných možných vedení trasy.

Limitem je katastr města, za něj už ŘSD nechce

Vymyká se jim varianta vést jihozápadní obchvat jižně od Šmolov a na silnici 34 na Humpolec ho napojit až u Michalovic. Vyřešil by se tím obchvat Brodu i Šmolov a nezasáhl by ani pozemky za Lipkou. Jenže tato varianta je takřka nereálná.

„Jestli má mít jihozápadní obchvat naději na úspěch, musí celý zůstat v katastru města. V tomto případě by ho přesáhl, což by narazilo na zásady územního rozvoje Kraje Vysočina. Stavba by byla neproveditelná,“ vysvětlovala počátkem března Tesařová. Teď už mluví trochu smířlivěji, nicméně ne příliš nadějně. „Pokud by SEA navrhla tuto variantu, budou to roky a roky zdržení.

Stavba by kvůli terénu byla náročnější a dražší a bylo by nutné ji znovu ekonomicky prověřit. Ale hlavně by to vyžadovalo překopat celou územně plánovací dokumentaci kraje,“ tvrdí nyní.

Tesařová řekla, že to může být varianta problematická i pro samotné město. To se totiž stále nevzdalo myšlenky na budoucí kompletní obkroužení Brodu, tedy i na severozápadní obchvat. Zvolení michalovické varianty jihozápadního obchvatu by však úvahy nad možným pokračováním silnice severozápadním směrem definitivně utnulo.

Jezdit po obchvatu by se mělo v roce 2029

Vybraná by podle Honzárka mohla být trasa ve druhé polovině letošního roku. Podle zvolené varianty hodlá radnice, víceméně bez ohledu na petice, změnit územní plán. Teprve pak bude možné pokračovat v přípravách stavby.

Podle nového harmonogramu ŘSD by územní rozhodnutí mohlo být vydáno v roce 2023 a o rok později by investor měl mít stavební povolení. S výběrovým řízením na zhotovitele se počítá v roce 2026 a se zahájením stavby o další rok později. Uveden do provozu by měl být jihozápadní obchvat Brodu v roce 2029.

  • Nejčtenější

Na křižovatce u Havlíčkova Brodu zemřeli další lidé, místní požadují radary

Tři lidé zemřeli během pěti týdnů na silnici 38 z Havlíčkova Brodu na Jihlavu na křižovatce u Svatého Kříže. V úterý...

Tome, ten půlmaraton poběžíme spolu. Iva Součková o dětství svého syna

Premium Jsou to paradoxy. Už dvakrát si Tomáš Souček domů přivezl korunu pro krále fotbalového Česka, jenže co hraje v Anglii...

Chladno dalo včelám zabrat, med je lukrativním zbožím a jeho cena roste

Letošní studené jaro a start léta nesvědčily včelám medonosným. Ty do nezvykle chladného počasí vylétaly jen minimálně....

Pošta v Jihlavě chce odejít ze sídlišť do polí za městem, lidé protestují

Česká pošta v Jihlavě plánuje radikální změny. Státní podnik chce od listopadu uzavřít dvě pobočky v nejobydlenějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starosta Humpolce čelí další výzvě k rezignaci, na autory podá žalobu

Na radnici v Humpolci to vře. Starosta Karel Kratochvíl z ODS za poslední měsíce obdržel dvě výzvy k rezignaci a ustál...

Kdo staví dům, musí si připlatit. Kvůli prudkému nárůstu cen nestačí hypotéky

Premium Martin Hájek buduje v lokalitě Loukovec v Příhrazských skalách v Českém ráji dům, do kterého se nejspíš s rodinou nikdy...

Ralsko 30 let poté. „Český Černobyl“ je skanzenem sovětské okupace

Premium Zem je tu děravá jako ementál, naládovaná střelivem a nasáklá ropnými látkami. Co krok, to azbukou vyrytý nápis. Tu na...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

  • Další z rubriky

Historická divadelní opona už visí nad jevištěm, diváci ji spatří v září

Po mnoha desítkách let se havlíčkobrodská historická divadelní opona, která byla před pěti lety nalezena v depozitáři...

Na jihlavskou radnici se vrátily hodiny, mají zpět vzhled z roku 1786

Na věžičce budovy magistrátu v Jihlavě už opět ukazují přesný čas hodiny. Vypadají ale jinak, než byli obyvatelé...

Z pokut za rychlost těžila i firma. Starostu viní ze způsobení škody městu

Nečekaný vývoj nabralo policejní prošetřování úsekového měření rychlosti v chotěbořských místních částech Bílek a...

V Bystřici si připomenou návštěvu prezidenta T. G. Masaryka z roku 1928

Špalíry lidí lemovaly cestu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Horácku v červnu 1928. Deset let po vzniku...

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nabídka lokálních potravin za hranicemi vyrazí dech, v Česku rozhoduje cena

Je všední letní den v bavorském příhraničí na německé straně Šumavy. Česká rodina si právě nakoupila v supermarketové...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Václav Kopta se pochlubil dcerami. Obě jsou pescetariánky

Václav Kopta se coby pyšný tatínek pochlubil dcerami Františkou a Janou. Společně dorazili do primácké Show Jana...

Kdo vám dovolil fotit? A my, že jsme tady doma. Takhle odcházeli Sověti

Před třiceti lety odešli z bývalé ČSFR poslední sovětští vojáci. Jejich odchod zachytila ale jen hrstka dokumentaristů....