Neděle 9. května 2021, svátek má Ctibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. května 2021 Ctibor

Pod kopci brodského obchvatu přibudou semafory, stoupací pruhy nikoli

  12:03
Během příštího roku se začne měnit stávající severovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu. Úpravy, o nichž radnice jedná s Ředitelstvím silnic a dálnic, mají umožnit pojmout více aut po zprovoznění budované jihovýchodní části. Křižovatky pod kopci dostanou semafory, na tři pruhy se ale silnice nerozšíří.

„Scházejí se expertní skupiny, které řeší, jak bude situace vypadat po dokončení jihovýchodního obchvatu. V té době už musí být co nejdokonaleji připravena i část severovýchodní, která na nově budovaný obchvat navazuje a kde očekáváme zvýšení intenzity dopravy,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek.

S ŘSD představitelé radnice nejvíce probírají přeměnu stávajících křižovatek na obchvatu. Podle prozatímní dohody by v příštím roce měla být na křížení severovýchodního obchvatu s Kyjovskou i Chotěbořskou ulicí instalována světelná signalizace.

„Podél Kyjovské ulice za obchvatem se rozšiřuje průmyslová zóna. Stále více řidičů zde obchvat přejíždí rovně, což ale zvláště ve špičce není snadné. Semafory jsou zde potřeba už nyní. A to se provoz na obchvatu má v budoucnu téměř zdvojnásobit,“ podotýká Honzárek.

Stejně postupovat by se mělo o kousek dál u Chotěbořské ulice. Také zde řidiči často obchvat přejíždí. Často se tu čeká v kolonách i několik minut.

„Světelná signalizace je pro zkapacitnění křižovatek jedno z nejjednodušších a nejlevnějších řešení,“ prohlásila už dříve ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Za funícím kamionem do kopce dvacítkou

Připomínky k takovému řešení však mají samotní řidiči. Některým se příliš nelíbí, že by na červené musela zastavit auta jedoucí po obchvatu. Obě zmíněné křižovatky se totiž nachází pod poměrně prudkými a dlouhými kopci. Rozjezd zvláště těžkých nákladních souprav by byl velice pomalý.

„Chytnout na červené na křižovatce s Kyjovskou naložený kamion znamená ploužit se za ním do kopce dvacítkou třicítkou. Utrpí nervy i životní prostředí. Pokud by tu semafory měly být, měl by je doplnit i stoupací pruh, kam by se kamion schoval,“ poznamenal brodský řidič Pavel Smetana.

Stoupací pruhy chybí na celé severovýchodní části obchvatu. Ačkoliv tu silnice překonává velké převýšení, při plánování se na ně vůbec nemyslelo. A jak potvrdila Tesařová, nemyslí na ně ani plánované úpravy. „S jejich doplněním nepočítáme,“ vzkázala.

Nově by měla být vybudována protihluková stěna podél zástavby na Žižkově. „Stávající stěny bude potřeba zásadním způsobem změnit,“ pravil Honzárek. Měly by být vyšší, z vhodnějších materiálů a ve hře je i jejich prodloužení.

Od Světlé na Kolín přes Selskou jizbu

Zcela se pak má proměnit vyústění severovýchodního obchvatu na Masarykovu ulici. To chce ŘSD posunout severněji. Údolí Cihlářského potoka má překlenout velkým mostem, který vyústí do areálu nynějších garáží. Křižovatka s Chotěbořskou se tím změní na mimoúrovňovou. To vše už je ale otázka vzdálenější budoucnosti, stavět se má v roce 2028.

Vedení radnice už zároveň přemýšlí, jak usměrnit proudy vozidel přímo ve městě po otevření jihovýchodního obchvatu. Chce totiž vytěsnit co nejvíc aut z Masarykovy ulice. Domlouvá se proto s ŘSD i Krajem Vysočina na překategorizování sítě komunikací.

Právě Masarykovy ulice se to dotkne nejvíce. Po ní dnes vede silnice I. třídy. Po dostavbě obchvatu by ale měla připadnout městu. A radnice zde bude usilovat o zákaz průjezdu tranzitní dopravy. Chce, aby při cestě od Světlé nad Sázavou na Kolín řidiče směrovky i navigace vedly do Lidické ulice na jih města ke kruhovému objezdu u Selské jizby a pak kolem celého města na sever po obchvatu.

„Většina nákladních aut ze Světlé na Kolín jezdí už nyní přes Habry. Úprava v Brodě by tedy postihla jen minimum řidičů. Zato by tato změna byla ve prospěch tisíců obyvatel Sídliště Pražská,“ dodal Libor Honzárek.

  • Nejčtenější

Řidič vybrzdil kamion, jeho šofér po něm hodil zámek a rozbil sklo

Hodně nebezpečně si počínali na dálnici D1 řidič kamionu a Škody Superb. Navzájem se blokovali v jízdě a jeden druhému...

Senior odešel z domova bez léků i mobilu, policie ho našla mrtvého

Policie v neděli odpoledne našla mrtvého sedmdesátiletého muže z Havlíčkobrodska, kterého rodina postrádala od čtvrtka....

Z Třebíče má zmizet válečný Bailey Bridge, milovníci historie jsou proti

Nikdo přesně neví, jak dlouho už je přes řeku Jihlavu v Třebíči u koupaliště položen ocelový montovaný most, kterému se...

Medvědí česnek je teď hitem, sběrači místa jeho výskytu neprozrazují

Česnek medvědí, rostlina s velkými listy a drobnými bílými kvítky, si v posledních letech získává čím dál větší...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

  • Další z rubriky

V Jihlavě se přemnožili potkani, deratizátoři je pohostí metrákem nástrah

V Jihlavě se přemnožili potkani. Tito noční tvorové už běžně po některých sídlištích pobíhají i ve dne. Magistrát si na...

Covid na Vysočině ustupuje pomalu, novoměstská nemocnice má stále problémy

Onemocnění covid-19 je v celé České republice na ústupu, na Vysočině však šíření zpomaluje velmi pozvolna. V...

O pramen Oslavy, který je jinde, než určil Zeman, budou pečovat skauti

Geografický pramen řeky Oslavy, který před dvěma roky označili mezi Žďárem nad Sázavou a Českou Mezí hydrologové, si...

Ledeč odkládá stavbu bazénu, radnici vystrašil covid i rostoucí náklady

Projekt krytého plaveckého bazénu v Ledči nad Sázavou je ve velkých problémech. Plán na jeho výstavbu, který radnice...

Výchova šokem: policie vytáhla čumila z auta, aby si prohlédl mrtvolu

Na německé dálnici A3 v Hesensku v neděli zahynuli při dopravní nehodě dva mladí lidé, muž ve věku 35 let na místě,...

Máte jeden z těchto mobilů? Brzy si s ním na mobilním internetu neškrtnete

Letošek je v Česku ve znamení vypínání sítí postavených na zastaralé 3G technologii. Jako poslední ji koncem listopadu...

Kristelová žaluje Novotného. Za zničenou kariéru chce půl milionu

Soud začal projednávat žalobu Kateřiny Kristelové na Pavla Novotného. Moderátorka tvrdí, že jí někdejší bulvární...

Nová Škoda Fabia odhalena, ceny startují na 330 tisících

Škoda odhalila v online světové premiéře čtvrtou generaci modelu Fabia. Automobilka také zveřejnila základní cenu...

KOMENTÁŘ: Konec legrace, teď začne pořádné zdražování

Postupné zpomalování růstu cen, které v Česku probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na...