Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Otevření obchvatu Brodu se kvůli ekologické zátěži i nálezům o rok posune

  8:39
Stavba jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu nabrala výrazné zpoždění. Jezdit se po něm začne o rok později, než bylo původně v plánu, až na konci roku 2023. Na novém harmonogramu se dohodlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se zhotovitelem stavby, sdružením firem Strabag, M - Silnice a Porr.

Pravděpodobně nejdál jsou práce na stavbě mostu přes údolí Stříbrného potoka. Právě v těchto místech našli archeologové během budování obchvatu nejcennější nálezy včetně pozůstatků po velkém hutním provozu. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

„V souvislosti se všemi dosavadními průtahy požádal dodavatel díla o prodloužení termínu dokončení i termínu uvedení díla do provozu. Zatím to není podepsané, ale jsme v podstatě dohodnuti,“ potvrdila ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

Podle starosty města Jana Tecla byl v původní smlouvě dán termín dokončení obchvatu ve lhůtě tří let od zahájení stavby. „K tomu došlo v lednu 2020,“ připomněl starosta.

ŘSD počítalo s tím, že už na konci příštího roku bude obchvat uveden do provozu. Tento - dnes již neplatný termín - je stále uveden v informativním letáku státní organizace.

„Jezdit po obchvatu by se mělo do konce roku 2023,“ oznámila Tesařová s tím, že dokončovací práce budou probíhat i na jaře 2024.

„Pevně věřím, že ke zprovoznění dojde dřív než na konci roku 2023. Mohlo by se to povést třeba do pololetí. Roční zpoždění mi přijde až příliš velké,“ reagoval Tecl.

Podle ŘSD za zdržení mohou komplikace, které stavbu provázejí prakticky od jejího samotného zahájení. „Je to z objektivních důvodů,“ naznala Tesařová.

Pro archeology jsou to orgie, říká šéf muzea

Práce se zpozdily například kvůli zahnízdění chráněných netopýrů v jedné z lokalit na trase. Velkým problémem se ukázala být kontaminovaná zemina. Jednak arsenem ze středověké těžby stříbra, jednak ropou po ekologické havárii z roku 1980.

Vedení radnice i ŘSD rovněž za jednu z příčin zpoždění označují archeologické práce na trase obchvatu. Na některých místech se pracovalo déle, než se původně předpokládalo. Nálezů se totiž našlo nečekaně mnoho, některé z nich dokonce celoevropského významu.

„Pro archeology jsou to učiněné orgie. Takové nálezy na našem území v takové kvalitě, množství a významu nemají obdoby,“ rozplýval se už dříve ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Michal Kamp. „Přinesou výrazný posun ve zkoumání té nejstarší historie města a s ním spojeného dolování rud,“ je si jist.

Archeologům se například podařilo objevit pozůstatky velkokapacitního zařízení na zpracování rud, tři čtvrtě tisíciletí starý rudný mlýn na drcení stříbrné rudy a mnoho dalších pozůstatků po těžbě z 13. století. Vedle toho ale archeologové objevili i některé pravěké nálezy či pozůstatky novodobější činnosti - například selský statek či dělnickou kolonii z poloviny minulého století.

Jenže průzkum všech takových lokalit ovlivnil průběh stavebních prací. „Průzkum některých lokalit stále ještě probíhá,“ zmínil místostarosta Libor Honzárek.

Začne se stavět mimoúrovňová křižovatka

Práce na stavbě obchvatu podle něj už běží dle nového harmonogramu. Nejvíce se v současné době dělá na všech mostech, kterých na více než čtyřkilometrové trase bude celkem jedenáct. Jeden ze tří největších překlene údolí Stříbrného potoka, kde už se ze země tyčí pilíře a podpěry.

Jihovýchodní obchvat Havlíčkova Brodu

Nová silnice dlouhá skoro 4,2 kilometru po dokončení spojí výpadovky na Jihlavu a na Pardubice, silnice I/38 a I/34. Obkrouží čtvrtinu Brodu a naváže na obchvat severovýchodní na kruhovém objezdu u nákupního centra Albert.

Stavba měla vyjít na 1,6 miliardy korun bez daně. Už nyní je však jasné, že se konečná cena kvůli průtahům a nečekaným vícepracím na likvidaci staré ekologické zátěže zvýší.

Stavební firma rovněž pracuje na přeložkách komunikací. Po provizoriu se jezdí například na silnici I/38 u Selské jizby i na spojnici města a školního statku.

„Během června by měla být zahájena stavba mimoúrovňové křižovatky Termesivy,“ oznámil Honzárek.

Kdy přesně se tam řidiči setkají s omezeními, ale Marie Tesařová dosud přesně neví. „Zatím to není na dohled,“ pravila.

V současné době se rovněž začíná s masivními přesuny zeminy. Kvůli výškovým poměrům a nutnosti budovat náspy a zářezy jí budou muset nákladní vozy převést obrovské množství. Deponie pro ni vzniká u Baštínova.

K drobným komplikacím podle Tesařové dochází v místech křížení budoucího obchvatu a železnice. Vybudovat se musí mosty hned přes tři tratě - na Jihlavu, na Brno i na Pardubice. „Se Správou železnic a Českými drahami se ladí termíny výluk,“ dodala Marie Tesařová.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Ve stejném termínu proběhne i první kolo voleb do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později. V Kraji Vysočina se volí v obvodu Jihlava.

Seznamy kandidátů: Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Telč, Pacov, Žirovnice, Náměšť na Oslavouostatní

  • Nejčtenější

Oldřich Navrátil přestavěl starý mlýn u Třebíče na pohádkovou chalupu

Herec Oldřich Navrátil (69) nejraději tráví čas na chalupě kousek od rodné Třebíče, kde si užívá čerstvého vzduchu a...

U Jihlavy bouralo sportovní auto. Řidič v nemocnici zemřel

V sobotu v brzkých ranních hodinách havarovalo u Jihlavy sportovní auto. Řidič vyjel ze silnice a narazil do stromu,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zloději po nocích odvezli z firmy přes padesát tun obilí za milion

Jihlavští kriminalisté vyšetřují neobvyklý případ krádeže zemědělských komodit. Dva muži odcizili z areálu firmy přes...

Ze zrušeného brodského hřbitova vykoukly na archeology záhadné stavby

Třiadvacetitisícový Havlíčkův Brod nepřestává archeology překvapovat. Po nedávném nečekaném objevu základů nejstarších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obchod, který byl symbolem rušení venkovských prodejen, je opět zavřený

Před šesti lety se prodejna v Keřkově, místní části Přibyslavi, stala symbolem. Neprosperovala a provozovatel ji...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Rekordní oprava jihlavské ulice je skoro hotová, trvalo to čtyři roky

Oprava přibližně 300 metrů dlouhé ulice Jiřího z Poděbrad v Jihlavě, která začala před čtyřmi lety, se blíží ke konci....

Zvon z Kateřiny je u restaurátora. Do kostela se vrátí, až bude věžička

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě se ještě letos dočká restaurovaného zvonu. Zavěšen však zatím nebude. Na...

Nové Město nechalo opravit a zatraktivnit tratě pro bikery u Vysočina Areny

Nejen lyžařská a biatlonová, ale také cyklistická destinace. Nové Město na Moravě pracuje na své pověsti špičkového...

Střední školy prokouknou, Vysočinu jejich opravy přijdou na půl miliardy

Na více než půl miliardy korun vyjdou letošní opravy a modernizace krajských škol na Vysočině. Kromě malování,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...