Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pelhřimov se přiblížil západnímu obchvatu, má první stavební povolení

  11:52
Dvacet let čekají obyvatelé Pelhřimova na vybudování západního obchvatu města, který má výrazně ulevit dopravě a odvést kamiony z centra. Teď jsou místní k realizaci zatím nejblíž za poslední roky. Vydáno bylo první stavební povolení. Trasa má propojit výpadovky na Tábor a Jindřichův Hradec.

Po stavbě obchvatu se uleví především přetížené křižovatce ulic Humpolecká, Průběžná a Slovanského bratrství. Ta řidičům nadělala vrásky hlavně před dvě roky při výměně semaforů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), v jehož režii stavba obchvatu bude, se podařilo získat první ze čtyř stavebních povolení. „Jedná se o stavební povolení podané na drážní úřad. A to z důvodu výstavby nového železničního mostu, neboť plánovaná hlavní trasa obchvatu kříží železniční trať. Toto rozhodnutí jsme získali v polovině ledna,“ potvrdil Martin Buček z tiskového odboru ŘSD.

Další žádosti o vydání stavebních povolení podle něj ŘSD v těchto dnech na příslušné adresy rozesílá. „Předpokládáme, že povolení budou postupně vydávána v průběhu tohoto roku,“ dodal Buček.

Takto dle infoletáku ŘSD vypadá plánovaný západní obchvat Pelhřimova. Nahoře je šedou znázorněn i budoucí obchvat místo části Starý Pelhřimov.

Než se ale bagry skutečně zakousnou do země a začne se budovat, bude to trvat minimálně ještě další dva roky. „Aktuálně předpokládáme zahájení stavby v průběhu roku 2025 s uvedením do provozu v roce 2027,“ dodal Buček. Rozpočet stavby je okolo jedné miliardy korun bez DPH.

ŘSD získalo v roce 2021 pravomocné územní rozhodnutí na stavbu obchvatu. „Nyní bude pokračovat majetkoprávní příprava za účelem získání potřebných práv k dotčeným pozemkům. Bude třeba zpracovat a schválit zadávací dokumentaci stavby. Tyto materiály budou sloužit jako podklad pro vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ popsal mluvčí ŘSD postup, který bude následovat po získání všech stavebních povolení.

Dva kilometry dlouhý stoupací pruh

Trasa západního obchvatu má mít necelých pět kilometrů. Navržena je od nové okružní křižovatky, jež propojí silnice I/19 (budoucí obchvat Starého Pelhřimova), I/34 a II/112. Před Myslotínem se obkroužení napojí zpět na silnici I/34 ve směru na Jindřichův Hradec.

„Z důvodu stoupání bude součástí obchvatu několik stoupacích pruhů. Ten nejdelší bude ve směru na Humpolec, a to mezi mostem přes potok Medenice a mostem přes přítok rybníka Moučka a polní cestu. Jeho délka by měla být přes 2 000 metrů,“ popsal technickou zajímavost na trase Buček.

Vybudování obchvatu vyhlíží i vedení Pelhřimova. Jeho vznik kvitují zástupci stran napříč politickým spektrem. Obkroužení této části města má ulevit dopravě v centru města, odvést tranzitní dopravu, vyvést kamiony a zklidnit provoz na průtahu I/34.

„Čekáme na něj již přes dvacet let. Je nenahraditelný. Dokud se neodkloní tranzitní doprava přes Pelhřimov, můžeme v houstnoucí dopravě provádět pouze kosmetická opatření,“ sdělil v nedávné anketě MF DNES starosta Ladislav Med (ODS).

„Výstavba obchvatu západním směrem je pro vyřešení situace uvnitř města zásadní. Zklidnění především na silnici I/34 by to jistě vyřešilo,“ uvedl například opoziční zastupitel Jiří Běhounek (ČSSD).

Podle místostarosty Zdeňka Jaroše (TOP 09) obchvat pozitivně ovlivní i dopravu ve Starém Pelhřimově. Obchvat dopravu vyvede i z této místní části.

Poloostrov obklopený silnicemi, tvrdí kritik

Někteří lidé jsou však jiného názoru. Na konci roku vznikla petice, která trasu západního obchvatu kritizuje. Podle signatářů je projekt zastaralý a nereflektuje některé nové skutečnosti. Například dálnici D3 a to, že současně má vzniknout i obchvat Starého Pelhřimova. Výstavbou obou obchvatů by se tak Starý Pelhřimov ocitl uprostřed nich.

„Západní obchvat vede mezi sídlištěm a Starým Pelhřimovem, přičemž kombinace západního obchvatu a obchvatu jeho místní části vytvoří ze Starého Pelhřimova ‚poloostrov‘ obklopený silnicemi I. třídy. Zbytečně tím omezí rozvoj obou sídel a znepříjemní život v místě,“ píše se v petici, jejímž zakladatelem je David Švec.

Jako logičtější by se petentům líbilo, kdyby se západní obchvat napojil na obkroužení Starého Pelhřimova a pak zpět na původní trasu.

„Stavbu nehodláme blokovat, jako to v poslední době bývá zvykem, ale apelujeme na zdravý rozum ŘSD, aby přehodnotilo projekt západního obchvatu i přístup k projednávání zastaralých projektů obecně. Rádi se alespoň dozvíme, proč západní obchvat nelze napojit za Starým Pelhřimovem,“ poznamenali autoři elektronické petice.

Aktuálně je na ní pět podpisů. „Lidí, kterým projekt západního obchvatu moc nevoní, je celá řada, ale nic moc proti tomu nedělají. Pokud petice nenabere větší počet podpisů, tak se víc angažovat nebudu. Já jsem proti tomu už udělal dost. Budu mít svědomí čisté,“ řekl David Švec.

Podle ředitelky ŘSD na Vysočině Marie Tesařové je plánování a příprava obchvatu časově velmi náročné. „Kdybychom trasu zase měnili, tak bychom se ničeho nedobrali a obchvat nepostavili ani za padesát let. Připravujeme ho koncepčně přes patnáct let. Variant, kterými měla trasa vést, bylo několik a měnily se,“ poznamenala Tesařová.

  • Nejčtenější

Dítě se topilo v bazénu, zachránil ho pozorný návštěvník. Policie viní matku

Skočila do vody a už se nevynořila. Tak dopadlo nedělní skotačení pětileté holčičky ve vnitřním relaxačním bazénu jihlavského Vodního ráje. Díky rychlému zásahu jednoho z návštěvníků, který si tonutí...

Jako z pohádky. Zámek vysuší malá krabička na zdi, elektřinu nepotřebuje

Premium

Zámek ve Světlé nad Sázavou připravuje nevšední pokus. Majitelé ho budou vytápět celou letní sezonu. Teplo shromáždí ve zdech a podlahách. Přes zimu se bude energie uvolňovat, což umožní celoroční...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Po čelním nárazu v osobním autě uhořel řidič. Nepodařilo se ho identifikovat

Jednu oběť si vyžádala úterní večerní dopravní nehoda osobního a nákladního vozidla na silnici I/19 mezi obcemi Kámen a Obrataň na Pelhřimovsku. Po čelním střetu začala obě vozidla hořet.

Obchvat toho hodně vyřešil, řekl Kupka v Brodě. Už se pracuje na jeho další části

Vláda už pošesté zasedala v regionech, tentokrát zamířila do Havlíčkova Brodu. Ministři jednali o dopravních a ekologických projektech na Vysočině a v Pardubickém kraji, řešili i přípravu...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Nakloněná podlaha i facka Krampolovi. Herci vzpomínali na režiséra Lipského

Filmový kaskadér skákající do papírových krabic ze střechy Komerční banky na pelhřimovském náměstí, vyprávění herců Nadi Konvalinkové a Jiřího Lábuse či odhalení triků z komedií Šest medvědů s...

Logo s Havlíčkovým knírkem budí emoce. Politici jsou v klidu, kritiku čekali

Před měsícem zveřejnila havlíčkobrodská radnice novou vizuální identitu města včetně loga. Obyvatelé se s ním setkávají stále častěji. Ale také o něm stále diskutují. Na svém posledním jednání ho...

Kvůli havárii potrubí byla v pondělí odpoledne a večer část Jihlavy bez vody

Jihlavu v pondělí odpoledne postihla velká havárie na vodovodním přivaděči. Bez pitné vody v tu chvíli bylo zhruba 2 500 lidí. „Havárii opravili před osmou hodinou večer, do půlnoci všem lidem voda...

V Brodě dobře vědí, že bez nadhozu to v softbalu zkrátka nejde

Ta bilance je na první pohled přímo strašidelná. Ve čtyřech víkendových venkovních zápasech proti Spectru Praha a Břeclavi utrpěli extraligoví softbalisté Havlíčkova Brodu čtyři vysoké porážky, při...

Zanedbaná pacovská synagoga získá další část fasády i kopie původních oken

Spolek Tikkun v Pacově pokračuje v cestě za záchranou židovské památky. Letos budou aktivisté opravovat třetí a nejponičenější část fasády. Chystají se i na osazení kopií původních oken. Na obnově...

Advantage Consulting, s.r.o.
MACHR NA ČÍSLA (OD 53.000 KČ + KRÁSNÉ BENEFITY)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 53 000 - 63 000 Kč

Výhru ze Survivoru utratil Mikýř za rozhovor v prázdné O2 areně, vydělal miliony

Martin „Mikýř“ Mikyska (30) vytěžil své vítězství v reality show Survivor Česko & Slovensko 2024 na maximum. Povedl se...

Kellnerová s partnerem koupili hotel v Krkonoších. Součástí je atomový bunkr

Novým majitelem čtyřhvězdičkového Harmony Club Hotelu ve Špindlerově Mlýně se stal právník a investor Tomáš Otruba,...

Rok od zkázy ponorky Titan. Vyplouvají děsivá zjištění i nové otázky

Před rokem, 18. června 2023, se v severním Atlantiku ztratila ponorka Titan společnosti Ocean Gate. Pátrání potvrdilo...

Zpěvačka Katy Perry ukázala prsa. Fanoušci řeší, zda to má zapotřebí

Katy Perry (39) vydá v červenci nový singl s názvem Woman’s World, který podpoří i videoklipem. Aby řádně nalákala své...

Velká proměna Michala Davida: dvacet kilo dole. Žádné pivo, ale fitko a tenis

Michal David (63) zhubl v posledních měsících dvacet kilo a cítí se výborně. V rozhovoru pro iDNES.cz muzikant...