Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Pelhřimov se přiblížil západnímu obchvatu, má první stavební povolení

  11:52
Dvacet let čekají obyvatelé Pelhřimova na vybudování západního obchvatu města, který má výrazně ulevit dopravě a odvést kamiony z centra. Teď jsou místní k realizaci zatím nejblíž za poslední roky. Vydáno bylo první stavební povolení. Trasa má propojit výpadovky na Tábor a Jindřichův Hradec.

Po stavbě obchvatu se uleví především přetížené křižovatce ulic Humpolecká, Průběžná a Slovanského bratrství. Ta řidičům nadělala vrásky hlavně před dvě roky při výměně semaforů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), v jehož režii stavba obchvatu bude, se podařilo získat první ze čtyř stavebních povolení. „Jedná se o stavební povolení podané na drážní úřad. A to z důvodu výstavby nového železničního mostu, neboť plánovaná hlavní trasa obchvatu kříží železniční trať. Toto rozhodnutí jsme získali v polovině ledna,“ potvrdil Martin Buček z tiskového odboru ŘSD.

Další žádosti o vydání stavebních povolení podle něj ŘSD v těchto dnech na příslušné adresy rozesílá. „Předpokládáme, že povolení budou postupně vydávána v průběhu tohoto roku,“ dodal Buček.

Takto dle infoletáku ŘSD vypadá plánovaný západní obchvat Pelhřimova. Nahoře je šedou znázorněn i budoucí obchvat místo části Starý Pelhřimov.

Než se ale bagry skutečně zakousnou do země a začne se budovat, bude to trvat minimálně ještě další dva roky. „Aktuálně předpokládáme zahájení stavby v průběhu roku 2025 s uvedením do provozu v roce 2027,“ dodal Buček. Rozpočet stavby je okolo jedné miliardy korun bez DPH.

ŘSD získalo v roce 2021 pravomocné územní rozhodnutí na stavbu obchvatu. „Nyní bude pokračovat majetkoprávní příprava za účelem získání potřebných práv k dotčeným pozemkům. Bude třeba zpracovat a schválit zadávací dokumentaci stavby. Tyto materiály budou sloužit jako podklad pro vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby,“ popsal mluvčí ŘSD postup, který bude následovat po získání všech stavebních povolení.

Dva kilometry dlouhý stoupací pruh

Trasa západního obchvatu má mít necelých pět kilometrů. Navržena je od nové okružní křižovatky, jež propojí silnice I/19 (budoucí obchvat Starého Pelhřimova), I/34 a II/112. Před Myslotínem se obkroužení napojí zpět na silnici I/34 ve směru na Jindřichův Hradec.

„Z důvodu stoupání bude součástí obchvatu několik stoupacích pruhů. Ten nejdelší bude ve směru na Humpolec, a to mezi mostem přes potok Medenice a mostem přes přítok rybníka Moučka a polní cestu. Jeho délka by měla být přes 2 000 metrů,“ popsal technickou zajímavost na trase Buček.

Vybudování obchvatu vyhlíží i vedení Pelhřimova. Jeho vznik kvitují zástupci stran napříč politickým spektrem. Obkroužení této části města má ulevit dopravě v centru města, odvést tranzitní dopravu, vyvést kamiony a zklidnit provoz na průtahu I/34.

„Čekáme na něj již přes dvacet let. Je nenahraditelný. Dokud se neodkloní tranzitní doprava přes Pelhřimov, můžeme v houstnoucí dopravě provádět pouze kosmetická opatření,“ sdělil v nedávné anketě MF DNES starosta Ladislav Med (ODS).

„Výstavba obchvatu západním směrem je pro vyřešení situace uvnitř města zásadní. Zklidnění především na silnici I/34 by to jistě vyřešilo,“ uvedl například opoziční zastupitel Jiří Běhounek (ČSSD).

Podle místostarosty Zdeňka Jaroše (TOP 09) obchvat pozitivně ovlivní i dopravu ve Starém Pelhřimově. Obchvat dopravu vyvede i z této místní části.

Poloostrov obklopený silnicemi, tvrdí kritik

Někteří lidé jsou však jiného názoru. Na konci roku vznikla petice, která trasu západního obchvatu kritizuje. Podle signatářů je projekt zastaralý a nereflektuje některé nové skutečnosti. Například dálnici D3 a to, že současně má vzniknout i obchvat Starého Pelhřimova. Výstavbou obou obchvatů by se tak Starý Pelhřimov ocitl uprostřed nich.

„Západní obchvat vede mezi sídlištěm a Starým Pelhřimovem, přičemž kombinace západního obchvatu a obchvatu jeho místní části vytvoří ze Starého Pelhřimova ‚poloostrov‘ obklopený silnicemi I. třídy. Zbytečně tím omezí rozvoj obou sídel a znepříjemní život v místě,“ píše se v petici, jejímž zakladatelem je David Švec.

Jako logičtější by se petentům líbilo, kdyby se západní obchvat napojil na obkroužení Starého Pelhřimova a pak zpět na původní trasu.

„Stavbu nehodláme blokovat, jako to v poslední době bývá zvykem, ale apelujeme na zdravý rozum ŘSD, aby přehodnotilo projekt západního obchvatu i přístup k projednávání zastaralých projektů obecně. Rádi se alespoň dozvíme, proč západní obchvat nelze napojit za Starým Pelhřimovem,“ poznamenali autoři elektronické petice.

Aktuálně je na ní pět podpisů. „Lidí, kterým projekt západního obchvatu moc nevoní, je celá řada, ale nic moc proti tomu nedělají. Pokud petice nenabere větší počet podpisů, tak se víc angažovat nebudu. Já jsem proti tomu už udělal dost. Budu mít svědomí čisté,“ řekl David Švec.

Podle ředitelky ŘSD na Vysočině Marie Tesařové je plánování a příprava obchvatu časově velmi náročné. „Kdybychom trasu zase měnili, tak bychom se ničeho nedobrali a obchvat nepostavili ani za padesát let. Připravujeme ho koncepčně přes patnáct let. Variant, kterými měla trasa vést, bylo několik a měnily se,“ poznamenala Tesařová.

  • Nejčtenější

Padělatel zfalšoval lístky na mistrovství za 600 tisíc. Podvedl i překupníka

16. května 2024  12:24,  aktualizováno  12:41

Policisté zadrželi muže z Pelhřimovska, který ve velkém falšoval a prodával vstupenky na...

Města na Vysočině nabízejí dřevo zdarma. Zájemci si ho musí sami nasekat

16. května 2024

Premium Palivové dříví na zimu nebo třeba na letní sezonu na chatě nemusejí lidé vždy draze kupovat....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na Jihlavsku spadlo malé letadlo. Pilot na místě zahynul, škoda činí dva miliony

13. května 2024  16:34,  aktualizováno  14.5 8:58

V katastru obce Luka nad Jihlavou došlo v pondělí před půl čtvrtou odpoledne k pádu dvoumístného...

Je to Ještěd Vysočiny, hovoří o Medlově majitelé. Z hotelu dělají památku

12. května 2024  10:06

Hotel Medlov umístěný uprostřed Žďárských vrchů letos slaví dvě velká výročí. Jako honosné zařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do Žďáru přijela druhá největší pouť v republice, atrakcí je přes stovku

15. května 2024  12:09

Dvacetitisícový Žďár se výrazně zalidní. Tento týden tam začala tradiční svatojánská pouť, která...

Kruhový objezd v Novém Městě vyřeší hned několik rizikových míst najednou

18. května 2024  9:10

Doprava v Novém Městě na Moravě bude o něco plynulejší, přehlednější a bezpečnější. Radnice s...

Dětský domov v Budkově bude za pár let končit. Přesto mu kraj opravil zámek

17. května 2024  16:56

Zámek v Budkově na Třebíčsku už přes 70 let slouží pro dětský domov. Přestože se tato jeho etapa...

František Harrach vezme návštěvníky muzea strojem času za majiteli zámku

17. května 2024  12:03

Nahlédnout do historie zámku, zjistit víc o osobnosti Františka Harracha nebo o regionu,...

Přestavba infekčního pavilonu se komplikuje. Cena roste, termíny zůstávají

17. května 2024  8:49

S nečekanými potížemi se potýkají stavebníci, kteří v areálu havlíčkobrodské nemocnice budují nový...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...