Lidé z Podoubraví si nakoupí. Prodejnu, která skončila, nahradí jiná

  12:22aktualizováno  12:22
Obce v Podoubraví bez obchodu se základními potravinami dlouho nezůstaly. Poté, co před koncem roku oznámil konec podnikání dlouholetý provozovatel pojízdné prodejny Zbyněk Mrkvička, velice rychle našly náhradu. Do vesnic pod Železnými horami začala zajíždět prodejna jiná.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MAFRA

„Před Vánocemi to bylo velice špatné, nevěděli jsme, co bude. Teď jsme moc rádi. Můžeme poděkovat panu Mrkvičkovi, že za sebe přeci jen našel náhradu. Dohoda pak byla rychlá,“ spokojeně konstatoval předseda Svazku obcí Podoubraví a zároveň starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer.

Většinu obcí, které Mrkvička zásoboval, převzal provozovatel jiné pojízdné prodejny - Miloslav Polívka z Horní Krupé.

Ten tím podstatně rozšířil svůj rajon, objíždí obce i na Ledečsku a Havlíčkobrodsku. Zbyněk Mrkvička skončil po letech provozování obchodu kvůli důchodu, ale i nárokům státu.

„Promiňte, ale nechci o svém podnikání poskytovat nikomu žádné rozhovory,“ odmítl prodejce žádost o komentář. Polívka s pojízdnou prodejnou podle dostupných informací jezdí už zhruba osm let.

„Jsme zatím moc spokojeni. Zajíždí k nám každý týden v úterý a ve čtvrtek. Je to potřebná služba,“ hodnotil po prvním týdnu starosta Bezděkova Zdeněk Dvořák. Ten byl ochoten pro starší spoluobčany na náklady obce v případě potřeby vypravit obecní minibus - do Chotěboře do obchodu.

Starosta Dvořák se o možnosti domluvit si pojízdnou prodejnu Miloslava Polívky dozvěděl právě na zasedání Svazku obcí Podoubraví. A neváhal.

Stejně postupoval i Ždírec nad Doubravou, který takto zajistil náhradní zásobování pro své místní části Údavy a Stružinec. „Lidé v osadách to uvítali. Velmi často jde o starší občany, kteří nemají možnost dojíždět si nakoupit do města,“ podotkl ždírecký starosta Bohumír Nikl.

To samé má v plánu i obec Sloupno. Její starosta Jaroslav Slanař chce provozovateli prodejny zavolat a domluvit se s ním co nejdřív.

„Dostal jsem na něj tip. Co nevidět mu zavolám a zkusím se s ním domluvit. Jsme přestárlá obec se spoustou důchodců. Jezdí k nám už prodejny s pečivem a masem, ale ostatní potraviny po skončení pana Mrkvičky chybí,“ uvedl Slanař.

Obce jsou ochotné za zásobení svých obyvatel zaplatit

„Pro starosty v obcích svazku uděláme kampaň, necháme vytvořit letáčky, aby se o této službě dozvěděli a mohli zareagovat,“ slibuje za Svazek obcí Podoubraví Václav Venhauer. Dohoda s provozovatelem prodejny pak bude na obcích samotných.

Ty jsou ochotny za zásobování základními potravinami i zaplatit. Tak už to ostatně činily v minulých letech, kdy posílaly příspěvky Zbyňku Mrkvičkovi. „Ona je to spíš sociální služba než výdělečná činnost,“ tvrdil totiž v uplynulých letech dnes již bývalý provozovatel pojízdné prodejny.

„S panem Polívkou jsme se zatím domluvili tak, že tomu necháme pár týdnů na vyzkoušení. Uvidíme, jak velký o prodejnu budou mít lidé zájem, a pak se domluvíme na příspěvku,“ poznamenal starosta Bezděkova Dvořák.

„Vůbec se finanční kompenzaci nebráníme, naopak ji za pojízdnou prodejnu nabízíme. Několik tisíc ročně jsme přispívali bývalému provozovateli a počítáme s tím, že to samé bude i s provozovatelem novým,“ souhlasí i ždírecký Nikl.

Kraj přispívá na chod kamenných prodejen, pojízdných nikoliv

Obce pojízdnou prodejnu podporovaly v průměru zhruba pěti tisíci korun ročně. Pro obchodníka to byl vítaný příspěvek. Jiný - například od Kraje Vysočina, který od roku 2017 dotuje kamenné prodejny dvěma miliony ročně - nedostával.

O tom, že by kraj přispíval obcím na zafinancování pojízdných prodejen, se zatím neuvažuje. „Mluvíme se samosprávami, obesílali jsme je i s dotazníkem, ale poptávka po příspěvku na pojízdné prodejny zde prakticky není,“ uvedl na podzim náměstek hejtmana Pavel Pacal.

Nejčtenější

Myslivec zastřelil chovnou fenu přímo před očima majitelky

Tereza Slavotínková chovala na své farmě Sýkorův mlýn dva australské ovčáky. O...

Přímo před očima majitelky zastřelil myslivec na Pelhřimovsku chovnou fenu australského ovčáka. Stalo se to koncem...

Kanibalové v Třebíči. Skandál chtěla mladá republika ututlat

„Tázal jsem se Dvořáčka, co s tím budou dělat? To prodáme řezníkům. O maso je...

Bylo to nejhorší případ kanibalismu v moderních českých dějinách. Maso několika zavražděných Židů bylo vyuzeno, snědeno...

Za rozjetým taxíkem vlál pes. Majitelka vodítko zabouchla do dveří

Taxikář vlekl za autem psa na vodítku

Malý pes v Jihlavě absolvoval nedobrovolný běh za taxikářským vozem. Jeho majitelka totiž z nepozornosti při...

Boj o baráž: vsetínská šance ještě žije, Kladno zdolalo Jihlavu

Patrik Machač z Kladna (vpravo) a Miha Štebih z Jihlavy.

Hokejisté Vsetína v semifinále Chance ligy do dnešního duelu nevstřelili Českým Budějovicím ani gól, ale tentokrát se...

Za lány bledulí míří tisíce turistů, ze vsi se na měsíc stalo parkoviště

Když vyjde počasí, vypadá to v rezervaci zhruba takto. Mezi lány bledulí se...

Poslové jara jsou tady, hlásí lidé z Chlébského na Bystřicku. Vesnička na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje se...

Další z rubriky

K vlaku musejí cestující jinudy. V Brodě opravují největší nádraží kraje

Někteří cestující se ještě na začátku týdne na nádraží špatně orientovali. K...

Po více než tříleté přestávce pokračuje rekonstrukce vlakového nádraží v Havlíčkově Brodě. Letos dělníci dokončí...

Jihlavou opět chodí muži v černém, vtírají se s nabídkou energií a lžou

Ilustrační snímek

V Jihlavě opět řádí šmejdi. Domy obcházejí údajní zástupci energetických společností a nabízejí „výhodné“ smlouvy na...

Pět let nedokázal kraj prodat léčebnu. Když uspěl, hrozí mu soudní spor

Kraj Vysočina areál na Buchtově kopci poprvé nabídl k prodeji už v létě roku...

Je to zřejmě nekonečný příběh. Když už to vypadalo, že bývalé plicní sanatorium na Buchtově kopci v Daňkovicích na...

Najdete na iDNES.cz