Lidé z Podoubraví si nakoupí. Prodejnu, která skončila, nahradí jiná

  12:22aktualizováno  12:22
Obce v Podoubraví bez obchodu se základními potravinami dlouho nezůstaly. Poté, co před koncem roku oznámil konec podnikání dlouholetý provozovatel pojízdné prodejny Zbyněk Mrkvička, velice rychle našly náhradu. Do vesnic pod Železnými horami začala zajíždět prodejna jiná.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MAFRA

„Před Vánocemi to bylo velice špatné, nevěděli jsme, co bude. Teď jsme moc rádi. Můžeme poděkovat panu Mrkvičkovi, že za sebe přeci jen našel náhradu. Dohoda pak byla rychlá,“ spokojeně konstatoval předseda Svazku obcí Podoubraví a zároveň starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer.

Většinu obcí, které Mrkvička zásoboval, převzal provozovatel jiné pojízdné prodejny - Miloslav Polívka z Horní Krupé.

Ten tím podstatně rozšířil svůj rajon, objíždí obce i na Ledečsku a Havlíčkobrodsku. Zbyněk Mrkvička skončil po letech provozování obchodu kvůli důchodu, ale i nárokům státu.

„Promiňte, ale nechci o svém podnikání poskytovat nikomu žádné rozhovory,“ odmítl prodejce žádost o komentář. Polívka s pojízdnou prodejnou podle dostupných informací jezdí už zhruba osm let.

„Jsme zatím moc spokojeni. Zajíždí k nám každý týden v úterý a ve čtvrtek. Je to potřebná služba,“ hodnotil po prvním týdnu starosta Bezděkova Zdeněk Dvořák. Ten byl ochoten pro starší spoluobčany na náklady obce v případě potřeby vypravit obecní minibus - do Chotěboře do obchodu.

Starosta Dvořák se o možnosti domluvit si pojízdnou prodejnu Miloslava Polívky dozvěděl právě na zasedání Svazku obcí Podoubraví. A neváhal.

Stejně postupoval i Ždírec nad Doubravou, který takto zajistil náhradní zásobování pro své místní části Údavy a Stružinec. „Lidé v osadách to uvítali. Velmi často jde o starší občany, kteří nemají možnost dojíždět si nakoupit do města,“ podotkl ždírecký starosta Bohumír Nikl.

To samé má v plánu i obec Sloupno. Její starosta Jaroslav Slanař chce provozovateli prodejny zavolat a domluvit se s ním co nejdřív.

„Dostal jsem na něj tip. Co nevidět mu zavolám a zkusím se s ním domluvit. Jsme přestárlá obec se spoustou důchodců. Jezdí k nám už prodejny s pečivem a masem, ale ostatní potraviny po skončení pana Mrkvičky chybí,“ uvedl Slanař.

Obce jsou ochotné za zásobení svých obyvatel zaplatit

„Pro starosty v obcích svazku uděláme kampaň, necháme vytvořit letáčky, aby se o této službě dozvěděli a mohli zareagovat,“ slibuje za Svazek obcí Podoubraví Václav Venhauer. Dohoda s provozovatelem prodejny pak bude na obcích samotných.

Ty jsou ochotny za zásobování základními potravinami i zaplatit. Tak už to ostatně činily v minulých letech, kdy posílaly příspěvky Zbyňku Mrkvičkovi. „Ona je to spíš sociální služba než výdělečná činnost,“ tvrdil totiž v uplynulých letech dnes již bývalý provozovatel pojízdné prodejny.

„S panem Polívkou jsme se zatím domluvili tak, že tomu necháme pár týdnů na vyzkoušení. Uvidíme, jak velký o prodejnu budou mít lidé zájem, a pak se domluvíme na příspěvku,“ poznamenal starosta Bezděkova Dvořák.

„Vůbec se finanční kompenzaci nebráníme, naopak ji za pojízdnou prodejnu nabízíme. Několik tisíc ročně jsme přispívali bývalému provozovateli a počítáme s tím, že to samé bude i s provozovatelem novým,“ souhlasí i ždírecký Nikl.

Kraj přispívá na chod kamenných prodejen, pojízdných nikoliv

Obce pojízdnou prodejnu podporovaly v průměru zhruba pěti tisíci korun ročně. Pro obchodníka to byl vítaný příspěvek. Jiný - například od Kraje Vysočina, který od roku 2017 dotuje kamenné prodejny dvěma miliony ročně - nedostával.

O tom, že by kraj přispíval obcím na zafinancování pojízdných prodejen, se zatím neuvažuje. „Mluvíme se samosprávami, obesílali jsme je i s dotazníkem, ale poptávka po příspěvku na pojízdné prodejny zde prakticky není,“ uvedl na podzim náměstek hejtmana Pavel Pacal.

Nejčtenější

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012.

Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Slavia porazila Budějovice, Vsetín vyhrál ve šlágru nad Kladnem

Hráči Vsetína se radují ze vstřeleného gólu v utkání proti Kladnu.

Hokejisté druhého Vsetína zdolali ve šlágru 48. kola první ligy třetí Kladno 6:1 a po sedmé výhře za sebou se...

Majitel největší sbírky Pragovek na světě má druhý zápis v knize rekordů

Sedmaosmdesátiletý Emil Příhoda vlastní největší světovou sbírku vozidel a...

Dvě unikátní auta zastavila na pelhřimovském náměstí - bývalý prezidentský vůz Praga Grand z roku 1918 a současný...

Další z rubriky

Jihlava s podnikatelem přestavují Benátky, staví byty a upraví hřiště

Z dopravního hřiště se nyní nabízí tento nový výhled směrem k historickému...

Rekonstrukcí Brněnského mostu to loni v Jihlavě jenom začalo. Další práce v lokalitě nazývané Jihlavské Benátky...

V třebíčské nemocnici raději zakázali návštěvy, obávají se chřipky

Ilustrační snímek

Počet chřipkových onemocnění na Vysočině dál narůstá. V kraji bylo ke konci uplynulého týdne hlášeno 1 136 případů...

Silný vítr lámal stromy zatížené sněhem, kalamita pomůže šíření kůrovce

Na Žďársku leží spousta polámaných vršků stromů, další jsou nalomené. Nejvíc je...

Další ránu dostali lesníci dlouhodobě bojující s kůrovcem. Když se minulé pondělí do stromů s přimrzlým těžkým sněhem...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Zámečník / svářeč, Praha, 25-30 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz