Hrob učitelky je prodaný. Státní rozpočet získá pět a půl tisíce korun

  11:18aktualizováno  11:18
Státní úředníci před pár dny vyhlásili vítěze výběrového řízení na prodej náhrobku oblíbené učitelky Cecilie Hamrové z Jihlavy. Soutěž uspořádali pouhé dva roky po její smrti, což vzbudilo debatu o etice postupu podle momentálně platného zákona.

Nová majitelka náhrobku vše nechá na svém místě, navíc pomník opraví. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Cecilie Hamrová zemřela v únoru roku 2013 v šestaosmdesáti letech. A protože nemá dědice ani nezanechala platnou závěť, po uplynutí zákonné lhůty připadl její majetek státu. Včetně náhrobku na hrobě, kde spočinuly její ostatky. Její jméno na něm zatím ani není, pouze jména jejích rodičů.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových proto nabídl náhrobek k prodeji.

„Vítězem výběrového řízení je fyzická osoba z Kraje Vysočina. Nabídnutá kupní cena činila pět a půl tisíce korun. Předpokládáme, že kupní smlouva bude uzavřena v nejbližších dnech,“ oznámil Pavel Hortig, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle něj šlo o jedinou nabídku v celém řízení.

Náhrobek kupuje členka Sekulárního františkánského řádu. V jeho řadách byla i Cecilie Hamrová, která mimo jiné chodila pomáhat umírajícím. Obě ženy se znaly.

Nová majitelka hrob učitelky zachová a bude o něj pečovat

Postup státu, byť podle platných zákonů, pobouřil spoustu lidí, kteří zesnulou znali. Kritikům se hlavně nelíbilo, že náhrobek stát prodává tak rychle. Přitom toto hrobové místo může být nabídnuto jinému zájemci nejdříve za šestnáct let.

„Ve své nabídce účastník výběrového řízení sdělil, že o hrobové příslušenství a o hrob bude nadále pečovat,“ dodal Pavel Hortig. Členové Sekulárního františkánského řádu se o vše začali zajímat poté, co na prodej upozornila MF DNES.

A nyní už plánují, že náhrobek obnoví a nechají na něj připsat i jméno učitelky, která zemřela v zimě roku 2013 v šestaosmdesáti letech. Zatím jsou na pomníku uvedeni jen její rodiče. Jihlavským listům nedávno napsala dopis žena, která Cecilii Hamrovou dobře znala. Podle ní není tak úplně pravdou, že nenapsala nikdy svoji poslední vůli.

„Před časem odkázala všechen svůj majetek své jihlavské sestřenici, která však, bohužel, zemřela o nějaký rok dříve než paní učitelka. Aby do této svojí závěti poté doplnila jména dvou dcer této své příbuzné, k tomu, bohužel, již nedošlo. Paní učitelka byla, hlavně co se týkalo její osoby, často velmi nepraktická,“ uvedla.

Proto ani nežádala radnici o odškodnění, když upadla na rozbitém chodníku nedaleko pivovaru a bolestivě se zranila. Šlo v krátké době už o její druhé zranění, z něhož se nezotavila a zemřela. „Její veškerý majetek, včetně družstevního bytu, propadl státu a teď ještě i náhrobní kámen z rodinného hrobu,“ doplnila v dopise žena.

Dobré mravy a peníze státu

A naznačila lidem z jihlavského magistrátu, aby celou věc s náhrobkem vyřešili, když už nemuseli platit odškodnění za úraz na chodníku. O vše se ale nakonec postarají přátelé učitelky.

V případě jejího družstevního bytu 2+1 byl zájem kupujících větší, přihlásilo se jich pět. Nakonec činila vítězná cena za převod družstevního podílu 852 tisíc korun. I tyto peníze šly do státního rozpočtu.

Někteří právníci i politici po zveřejnění jihlavského prodeje náhrobku upozorňovali, že státní úředníci se chovají v rozporu s dobrými mravy. Generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu uvedla, že se její úřad pokusí vytvořit a zavést systém, který by zohledňoval nejen potřebu přinést prostředky do státního rozpočtu, ale i etickou stránku věci.

„Nový systém prodeje se finalizuje. Předpokládáme, že by hrobová místa byla nejdříve nabízena obcím. Pokud by neprojevily zájem, teprve poté bychom je nabízeli k prodeji ve výběrovém řízení,“ uvedl Pavel Hortig, mluvčí ÚZSVM.

Autor:

Nejčtenější

Silničáři: Máme sypat, tak sypeme. D1 na Vysočině osolili jako nikdy dřív

Dálnici D1 u Humpolce zasáhlo ve čtvrtek v poledne husté sněžení a bílá tma.

Lidé tuto dopravní tepnu neznají bez zpomalení, zúžení nebo nehod. Přesně před týdnem Ředitelství silnic a dálnic...

Majiteli auta ukradli ďábelskou značku na přání, totožnou už nedostane

Nissan Juke a registrační značka, kterou kdosi odcizil. Podle policie to byl...

Policisté zaznamenali první případ krádeže registrační značky na přání z vozidla na Vysočině. Majitel Nissanu Juke...

Úkaz Rittich. Český gólman dál ohromuje v NHL. Čím je výjimečný?

Matthew Tkachuk a brankář David Rittich z Calgary po výhře nad Coloradem.

Psal se rok 2015 a extraligový zelenáč David Rittich musel v kabině Mladé Boleslavi poslouchat nevlídná slova od...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Koalice má málo hlasů, tak přizve hlasující experty. Opozice hrozí žalobou

Ilustrační snímek

Až před soudem může skončit rozhodnutí zastupitelů v Pelhřimově. Odhlasovali si totiž, že do výborů přizvou kromě...

Další z rubriky

Místo spolupráce na cyklostezce se Jihlava s Plastikovem soudí o miliony

Cyklostezka by měla vést těsně podél břehu řeky místy, kde je dnes kamenitý...

Vztahy mezi vedením jihlavského magistrátu a firmy Plastikov jsou napjaté. Přitom by bylo pro město dobré, kdyby spolu...

Čekárny u lékařů se začaly plnit nemocnými, blíží se chřipková epidemie

Rýma, kapesník

Únava, schvácenost, kašel, bolesti svalů a kloubů i vysoká horečka. To jsou známé příznaky chřipkových onemocnění,...

Na zavátou Vysočinu nevjíždějte, neprojedete, nabádá policie kamioňáky

Silnice I/38 musela být u Dlouhé Brtnice kvůli silnému větru a sněhu uzavřená....

Na Vysočinu vůbec nevjíždějte, nepřejedete ji. Takový vzkaz posílá policie řidičům kamionů. Na řadě silnic v celém...

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na iDNES.cz