Psi už v Třebíči na turisty štěkat nebudou. Odstěhují se mezi fabriky

  11:32aktualizováno  11:32
Zatoulaní psi v Třebíči opustí areál u baziliky. Na opačné straně města pro ně vzniká zázemí v průmyslové zóně. Činností bývalého šéfa útulku se dál zabývá policie.

V areálu Esko - T v Hrotovické ulici v Třebíči vzniká od prosince loňského roku nový městský útulek pro opuštěná zvířata. Jde zčásti o vestavbu do třetiny průmyslové haly. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Psí útulek se nyní nachází přímo v srdci města u památky, která je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Psi v nevzhledných kotcích tak štěkají na turisty, kteří se trousí do zámku i baziliky svatého Prokopa. V průmyslové zóně na kraji Třebíče je ale už skoro hotový úplně nový útulek, který splňuje všechny normy.

„V červnu ho zprovozníme, pak se zbytky starého útulku zplanýrují, přičemž zařízení, které je použitelné, využijeme v útulku novém,“ říká třebíčský radní Pavel Heřman, jenž má tuto oblast ve své kompetenci.

Fotogalerie

U zámku útulek fungoval dvacet let. Jeho šéf předloni zmizel z města, když jeho osobní problémy prorostly také do činnosti v místní buňce Ligy na ochranu zvířat, jíž šéfoval.

Jeho nejbližší třebíčští spolupracovníci zůstali několik měsíců bez finanční odměny, odnášela to ale také samotná zvířata.

„Z vařených kolínek a masového separátu mizerné kvality pouze přežívala, peníze na hodnotnou stravu nezbývaly. A dodnes nevíme, kde skončila poslední městská dotace na činnost útulku ve výši 280 tisíc korun. Zatím nám to nevysvětlil,“ připomněl Heřman.

Policie případ odložila

Radnice má podezření na zpronevěru dotace. Celou věc oznámila na policii, ta ovšem loni v listopadu vedení města vyrozuměla, že případ odkládá, protože se skutek nestal.

„Z trestněprávního hlediska se pachatel ničeho nedopustil,“ uvedla tehdy krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Policisté se ovšem nyní městskou dotací zabývají. „Kriminalisté z oddělení hospodářské kriminality prověřují v současné době právnickou osobu a v rámci prověřování zjišťují, zda se nedopustila protiprávního jednání v souvislosti se svojí činností. V průběhu prověřování se k jednotlivým prováděným úkonům vyjadřovat nebudeme,“ uvedla Čírtková na opakovaný dotaz MF DNES.

To by mohlo znamenat, že se policisté k prošetření, jak byla využita městská dotace, vrátili.

Radního Heřmana informace překvapila. „Tuto zprávu nemám. Připravovali jsme se jít občanskoprávní cestou, ale upřímně jsme na úspěch moc nevsázeli,“ reagoval. Bývalý šéf útulku nezvedá telefony, nekomunikuje.

Venčit se bude za průmyslovou zónou

Útulek pro opuštěná zvířata převzala městská policie. Nový bude vestavěný do třetiny haly v areálu firmy Esko-T na okraji města v Hrotovické ulici. Od zbytku haly, v níž jsou zaparkované stroje, útulek oddělí protipožární zeď.

Bude mít kompletní zázemí pro čtyři pracovníky a zvířata. K dispozici budou mít vnější i vnitřní kotce, veterinární vyšetřovnu, karanténní prostory, sklady. Kapacita je nastavená pro 50 psů a 30 koček. „Areál vyjde zhruba na 19 milionů korun včetně daně,“ konstatoval Heřman.

Kdo se bude chtít na zvířata přijít podívat, od druhé poloviny června už zřejmě bude moci. Oblíbené venčení psů i v odlehlé části průmyslové zóny zůstane zachováno. A nebude tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát. Areál leží poblíž přírody.

„Zájemci zaparkují v Hrotovické na parkovišti před Esko-T, zboku pro ně bude zvláštní vchod a zcela odděleni od provozu firmy se dostanou po chodníku do oploceného útulku. Odtud pak bude možné již existující pěšinou snadno sejít do Lorenzových sadů na vycházku,“ přiblížil Heřman.

Aktuálně je v útulku třináct opuštěných zvířat. Veterinární dozor funguje tak, že místní veterináři si vždy na měsíc berou službu. Když pracovníci útulku potřebují jejich pomoc, zavolají tomu, kdo je právě v rozpisu.

„V průběhu prvního roku budeme sledovat ekonomiku útulku, podle toho nastavíme sazbu, za kolik případně převezmeme do péče zatoulané zvíře jiné obce, pokud budeme mít volnou kapacitu,“ přiblížil Heřman.

Podle jeho slov mají zaměstnanci útulku instrukce, podle kterých se nemají příliš citově vázat na příchozí zvířata. Z toho důvodu, aby nevznikla citová vazba, která by mohla být překážkou, když by se objevil zájemce o psa či kočku. Město má pak právo v prvním roce dělat namátkovou kontrolu, jak se nový chovatel ke zvířeti chová.

Nejčtenější

Na Vysočině ujel strojvedoucímu vlak s lidmi, zastavil za šest kilometrů

Poláci vyzvali Česko, aby s pomocí Evropské unie elektrifikovalo trať z...

Šest kilometrů urazil po Vysočině v úterý dopoledne vlak bez strojvedoucího. Mimořádná událost se stala na lokální...

Jágr pomohl hokejistům Kladna dvěma body k výhře nad Ústím

Kladenský Jaromír Jágr z Kladna rozehrává jednu z akcí v duelu s ústím nad...

První hokejová liga pokračovala zápasy 58. kola. Jaromír Jágr pomohl ve svém druhém duelu v sezoně dvěma asistencemi k...

Inspirovala se uprostřed kanadských lesů, dnes dělá ojedinělý byznys

Jana Kettnerová pracuje na půl úvazku pro Zdravotnickou záchrannou službu Kraje...

Když Jana Kettnerová, záchranářka z Vysočiny, navštívila kamarádku v Kanadě, fascinovaly ji svíčky s dřevěným knotem,...

Dvouletý chlapec z babyboxu žije u pěstounů, ovšem chtějí ho i příbuzní

Babybox v Pelhřimově

Odložený chlapec, kterého našli 18. ledna v babyboxu v Pelhřimově, se možná vrátí k biologické rodině na jih Čech....

Ostraha Dukovan neměla pistole, hlídala tam i neschválená firma

Cvičení Safeguard Dukovany 2014, do něhož se zapojili vojáci, policisté včetně...

Státní úřad pro jadernou bezpečnost zjistil, že čtyři členové ostrahy dukovanské elektrárny neměli pistole. Provoz...

Další z rubriky

V Jihlavě přibyli placení politici, starat se mají o stadion i kulturu

Radní za ODS Jaroslav Vymazal a David Beke (vpravo) měli nakonec důvod k...

Jihlavští neuvolnění radní David Beke (ODS) a Silvie Čermáková (Žijeme Jihlavou!) dostanou za práci pro město další...

V roce 2100 má v Africe žít 40 procent světové populace, upozorňuje lékař

Jan Greguš nyní pracuje v Centru ambulantní gynekologie a Centru prenatální...

Tématem přelidnění a řízené porodnosti se intenzivně zabývá Jan Greguš. Lékař, který do loňského roku pracoval jako...

Ladovská zima táhne do Žďárských vrchů běžkaře, míří do stop i hospod

Ve stopách ve Žďárských vrších lze často narazit na školní či sportovní...

Když se sejdou dobré podmínky, je to pozemský ráj. Hlavně během víkendů míří do Žďárských vrchů stovky běžkařů. Plno...

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na iDNES.cz