V duchu současné koronavirové doby se nese i letošní velmi příznačné P. F....

V duchu současné koronavirové doby se nese i letošní velmi příznačné P. F. Lubomíra Vaňka. | foto: Agentura Dobrý den

Tradici novoročenek ovlivňují technologie i doba koronavirová

  • 0
Pelhřimovská Agentura Dobrý den už řadu let hledá a nachází rekordy ve všech oblastech běžného života v České republice, výjimkou proto nejsou ani novoroční přání či kalendáře.

Doby, kdy se s blížícími se svátky a příchodem nového roku ve velkém posílaly přání a novoročenky poštou, jsou už dávno pryč. Klasické pohledy s ozdobami či vánočním stromečkem nahradily SMS zprávy z mobilních telefonů a P. F. (z francouzského pour féliciter, neboli „pro štěstí“) si většina z nás otevírá především v přílohách svých e-mailů.

V České knize rekordů, jejíž obsah spravuje výhradně pelhřimovská Agentura Dobrý den, lze ale i dnes nalézt čerstvé záznamy o papírových novoročenkách. A to především zásluhou Františka Vacka z Polné.

„Od roku 1985 vytváří vlastní P. F., které je vždy se shodným motivem klauna, ovšem pokaždé zcela nově, originálně zpracováno,“ prozrazuje šéf pelhřimovské agentury Miroslav Marek. „Unikátní na všech 35 výtvarných dílech je skutečnost, že příslušný letopočet je vtipně ukryt v klaunově obličeji a není na první pohled patrný,“ dodává.

Až do novoročenky vytvořené pro rok 2014 vznikaly P. F. technikou linorytu, od následujícího vydání jsou to už ale kresby a klasický tisk. „Důvodem jsou autorovy zrakové indispozice,“ vysvětluje Marek.

Do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, byl Vackův počin zapsán 20. prosince 2018.

Těžké časy bez setkání

Sám Marek má rád především originální „péefka“, která jsou navíc vtipná. I proto ho letos zaujala zbrusu nová novoročenka výtvarníka a karikaturisty Lubomíra Vaňka.

„Ten je v České knize rekordů zapsán hned několikrát, ovšem aktuálně zažívá těžké časy,“ vysvětluje ředitel Agentury Dobrý den. „Jeho živobytím je totiž kreslení rychlokarikatur na akcích, svatbách, firemních setkáních a podobně. Což teď už nějakou dobu nejde,“ připomíná, že v souvislosti s koronavirovou krizí nejen v Česku jsou veškerá zmiňovaná hromadná setkání zakázaná. „Zbylo mu tudíž pouze kreslení dárkových karikatur na dálku podle fotografií,“ upozorňuje Marek.

V duchu současné koronavirové doby se proto nese i Vaňkovo letošní velmi příznačné P. F., na němž nechybí rouška či injekční stříkačka.

Kalendář, který se nedá jen tak přehlédnout

Své místo v České knize rekordů však mají kromě novoročenek také kalendáře všeho druhu. „Česká rodinná firma na zpracování papíru se sídlem ve Voračicích vyrobila pro Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově čtrnáctidenní pracovní kalendář o obřích rozměrech 200 x 94­ cm,“ hlásí Marek. „Výrobek obsahuje 17 listů, včetně tříbarevné titulní strany a je přesnou kopií sériově vyráběného stolního kalendáře.“

Pozadu, co se kalendářů týká, však nezůstává ani Agentura Dobrý den. Ta si pro fanoušky rekordů připravila speciální kartičkový kalendář. 

„Vznikl v souvislosti s Rekordmanským pobytovým balíčkem Za rekordy do Pelhřimova. Na své lícové straně představuje náměstí plné rekordních výkonů,“ prozrazuje Miroslav Marek.

Kolik jich ale na obrázku kalendáře přesně je, prozradit odmítl. „Důvod je jasný, je to součástí hry o volné vstupenky do Muzea rekordů a kuriozit,“ vysvětluje.