Majitel útulku v Lukově Zdeněk Veleba se stará i o psy z Lesonic. Teď už z nich...

Majitel útulku v Lukově Zdeněk Veleba se stará i o psy z Lesonic. Teď už z nich čekají na nové rodiny jen tři: dvě fenky a jeden pes ve věku od 1,5 roku do tří let. Podle Veleby by bylo nejlepší, kdyby se je podařilo umístit jednotlivě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve výkalech se vyhublí psi rvali o jídlo. Teď je stát nabízí jako dárek

  • 24
Rodina z Lesonic na Třebíčsku chovala smečku psů v tak otřesných podmínkách, že jim úředníci a veterináři zvířata odebrali. Po roce má většina nové majitele, ovšem tři stále čekají v útulku v Lukově. Psi přešli do majetku státu, který je nabízí jako dar. Původním majitelům hrozí exekuce.

„Majitelce psů bylo uloženo zaplatit náklady spojené s předběžnou náhradní péčí, byly vyčísleny na 32 234 korun. Protože částku nezaplatila a ani se nijak nevyjádřila ke správnímu řízení, bylo rozhodnuto, že psi se stanou majetkem státu,“ uvedl Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Dvě fenky a jeden pes jsou kříženci ve stáří od 1,5 roku do tří let. „Jsou to veselí kumpáni, nejsou zlí. Hodí se ale k odběru jako jednotlivá zvířata, protože v původním prostředí si zafixovali boj o potravu, takže na sebe vzájemně útočí,“ vysvětlil majitel psího útulku v Lukově Zdeněk Veleba.

Podle něj se zvířata nehodí do bytu - při jejich povaze je lepší rodinný dům a přirozený výběh.

„To, co jsme viděli, když jsme pro ně do Lesonic přijeli, bylo neskutečné. Psi byli velmi hubení, vystresovaní, žili pohromadě. Všude výkaly. Teď jsou odblešení, odčervení, naočkovaní a daří se jim dobře.“

Fena už neměla štěňatům co dát

Do útulku se dostalo celkem čtrnáct zvířat. A narodila se ještě troje štěňata. „Celý Lukov teď chodí s bílými psy, protože už si je hodně místních lidí rozebralo,“ podotkl Veleba.

Jeho slova potvrdil i šéf krajské veterinární správy v Jihlavě Božek Vejmelka.

„Dospělí psi byli silně vyhublí, kojící fena dokonce patologicky. Zvířata byla na náš návrh vzhledem k jejich zdravotnímu stavu a nevhodným podmínkám chovu umístěna do náhradní péče. Obdobných případů řešíme na území Kraje Vysočina obvykle několik za rok. Tento byl ale výjimečný, co se týče počtu chovaných psů,“ řekl.

Odběru týraných zvířat se zúčastnila taky úřednice z moravskobudějovické radnice Jana Škodová, jež má tuto agendu na starosti.

„Případ ještě neskončil, stále se táhne. Jeli jsme tam loni s veterináři prověřit anonymní udání, bohužel skutečnost mu odpovídala,“ konstatovala Škodová. V paměti jí utkvěl pohled na kojící fenu, která už neměla osmi štěňatům co dát.

Hříšníci mají nové psy

Je vůbec původní majitelka postižitelná, když - jak už bylo řečeno - nereaguje na žádné výzvy úředníků, aby se k problému postavila čelem a zaplatila výdaje ve výši více než 30 tisíc korun, které postupně vznikly péčí o odebrané psy?

„Samozřejmě je, protože porušení zákona se prokázalo. Rozhodnutí, na která nereaguje, nakonec zřejmě dospějí k exekuci. Ovšem zůstává samozřejmě otázkou, zda bude co zabavit,“ podotkla Škodová v narážce na fakt, že jde o sociálně velmi slabou rodinu.

To potvrdil i bývalý lesonický starosta Rostislav Čech, který v době, kdy byla zvířata odebírána, ještě stál v čele obce. „Jde o sociálně nejslabší rodinu v Lesonicích. Mají dost dluhů, vím, že tam byly i nějaké problémy s docházkou dětí do školy,“ naznačil.

Škodová se pozastavuje taky nad skutečností, že rodině už po dvoře běhají psi noví. „Jsou asi čtyři. A je zaděláno na nový problém,“ naznačila.