Nových lamp se měla dočkat hlavně ulice Osvobození.

Nových lamp se měla dočkat hlavně ulice Osvobození. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Nová světla v pelhřimovských ulicích vydržela jen pár měsíců

  • 1
Necelý rok vydržela nová světla v pelhřimovských ulicích. Kvůli údajně nevyhovujícím parametrům se vedení města rozhodlo, že zhruba 400 svítidel odmontuje a vypíše nové výběrové řízení. Firma, která nové lampy instalovala, se však hodlá bránit.

„Dnes je celá zakázka ve stavu, že jsme jednostranně vypověděli smlouvu se společností EFOS, která zakázku realizovala, a svítidla jsme začali vyměňovat,“ uvedl místostarosta Ladislav Med (ODS).

Nové lampy se v ulicích Pelhřimova instalovaly na přelomu let 2013 a 2014. Práce probíhaly až do dubna. „Během května a června jsme zjišťovali parametry svítidel, které se nám moc nezdály. Znalecké odhady prokázaly, že světla nebyla namontována v parametrech, jaké byly ujednány ve smlouvě,“ líčí Med postup města u zakázky, jejíž celková hodnota se pohybovala okolo tří milionů korun.

„Osvětlení bylo nainstalováno dle požadavků na spotřeby a příkony elektrické energie v souladu se zadáním Technických služeb. Jelikož umožnilo osvětlení města po tuto dobu, nepředpokládáme jeho nevhodnost nebo nefunkčnost. Správnost řešení potvrdilo i nezávislé měření osvětleností komunikací akreditovanou firmou,“ brání se jeden z majitelů společnosti EFOS Milan Plíhal.

Radnice chtěla vrátit část peněz, firma nesouhlasila

Na konci letních prázdnin začala radnice se společností EFOS jednat. Ve hře bylo několik variant řešení, včetně odstoupení od smlouvy, k čemuž nakonec v září došlo.

„Chtěli jsme dohodu. Navrhovali jsme, že by firma vrátila část peněz, které už dostala. Jednalo se o zálohu ve výši milionu korun a chtěli jsme uhradit také náklady, které jsme s celou záležitostí měli. Proto jsme dohromady požadovali 1,7 milionu. Firma EFOS na to nepřistoupila,“ popsal jednání Med.

„Jsme přesvědčeni, že odstoupení od smlouvy není platné, jelikož své smluvní povinnosti jsme splnili. Proto se také domníváme, že máme právo na zaplacení celé ceny za dílo, tedy i prozatím neuhrazeného doplatku, který budeme požadovat. K jednání jsme připraveni, zda je k němu připraven i objednatel, nevím, neboť zatím nereaguje na naši vstřícnou snahu problém řešit,“ oponuje Plíhal.

Pelhřimovská radnice se podle Meda momentálně chystá spíše na soudní spor. Celá záležitost má však ještě jeden rozměr. Na zakázku získal Pelhřimov dotaci z programu Ministerstva průmyslu a obchodu. Činila zhruba 1,2 milionu korun. „Čerpání dotace je do 30. června,“ odpověděl místostarosta na posledním zasedání zastupitelstva na dotaz, zda je její čerpání zdržením ohroženo.

Problémy s čerpáním dotací už v Pelhřimově řešili

„My si myslíme, že dotace v ohrožení je. Město mělo postupovat rázněji a máme pocit, že byla zanedbána i kontrola realizace zakázky ze strany města,“ uvedl opoziční zastupitel Pavel Hájek (Změna pro Pelhřimov), který problém svítidel na posledním jednání otevřel a vedení města kvůli němu poprvé v novodobé historii zaslal i písemnou interpelaci.

 Riziko vidí zejména v tom, že radnice podle něj bude muset vypsat nové výběrové řízení, které se všemi možnými odvoláními může trvat několik měsíců. Teoreticky by ho mohla rozporovat i společnost EFOS.

„Vzhledem k tomu, že jsme do nynějška nevěděli o opakovaném záměru města Pelhřimova vypsat výběrové řízení znovu, nijak jsme ani nepřemýšleli o jeho rozporování,“ uvedl Plíhal.

Do problémů s čerpáním dotací by se Pelhřimov nedostal poprvé. Dlouhodobě řeší potíže s financováním dostavby čistírny odpadních vod. I na ni získal dotaci, ta činila zhruba 180 milionů. V letošním roce však bylo rozhodnuto o jejím krácení o asi čtyřicet milionů korun na 140 milionů. Vedení města se však s tímto krokem nesmířilo a proti rozhodnutí se chce odvolat k Evropské komisi.