Dostavbu a modernizaci Vysočina Areny provádí sdružení firem PKS stavby a PS Brno. „Veškeré budované stavební objekty jsou nyní ve fázi před dokončením. Hlavní objekt tribuny E dostane finální podobu z lakovaných ocelových treláží,“ uvedl mluvčí společnosti PKS stavby Michal Antl.
„Areál prochází všemi revizemi rozvodů a sítí, spouštíme areálové osvětlení a trafostanici. Provádíme úklid staveniště, terénní úpravy a pokládky asfaltových ploch,“ vyjmenoval dílčí práce s tím, že stavbu dokončí v předstihu, zhruba v polovině listopadu.
Už na začátek listopadu se plánuje také další velká schůzka organizátorů a dotčených institucí a orgánů. Těch se už několik odehrálo.
„Přípravy jsou tradičně dopravní, bude potřeba zvládnout poměrně velký nápor návštěvníků včetně aut. Takže je to o zajištění logistiky a parkovacích ploch,“ říká necelé čtyři měsíce před akcí starosta hostitelského města Michal Šmarda.
Rozšířená cyklostezka i parkoviště
Organizace mistrovství světa má dopad i na městskou kasu. „Podpoříme šampionát z hlediska dlouhodobého provozu areálu, zastupitelstvo už v září schválilo investiční příspěvek na zakoupení nové rolby na úpravy závodních tratí, jde o necelých 10 milionů korun,“ zmínil Šmarda žádost Sportovního klubu, kterou zastupitelé po hodinové diskusi, v níž se ozvaly i hlasy proti, nakonec jasnou většinou schválili.
To však nebude poslední výdaj. „Ještě budeme jednat o tom, že na příští rok zařadíme do rozpočtu příspěvek na pořádání šampionátu ve výši pěti milionů korun,“ doplnil starosta.
23. října 2023 |
Nové Město však neřeší šampionát až v posledních týdnech. Už před rokem například nechalo rozšířit cyklostezku podél firmy Medin směřující do arény. „Rozšířené je také horní parkoviště u nemocnice, posilujeme datové sítě, “ vyjmenoval starosta.
Řidiči nemohli přehlédnout, že už jsou vyspravené silnice. Ředitelství silnic a dálnic nechalo nedávno opravit rozbitý kruhový objezd na I/19, další práce v okolí Nového Města naplánovala na letošek Krajská správa a údržba silnic Vysočiny.
„Na investice v okolí arény jsme se chystali už dříve, abychom to stihli. Kromě běžné údržby jsme opravili několik úseků - jeden od křižovatky se silnicí číslo 19 k železničnímu přejezdu u nemocnice, pak silnici na Jiříkovice (kolem Harusova kopce - pozn. red.), také silnice mezi Rokytnem a Kuklíkem už je hotová,“ vyjmenoval ředitel krajských silničářů Radovan Necid.
Silničáři také posílí počet sypačů
S ohledem na nával návštěvníků počítá s větším důrazem na zimní údržbu. „Budeme zajišťovat sjízdnost všech příjezdových komunikací se zvýšenou intenzitou. Posílíme počet sypačů, Žďárákům pomůžou kolegové z Bystřice nad Pernštejnem a Velkého Meziříčí,“ plánuje Necid.
Termín šampionátu také ovlivnil jarní prázdniny. Školáci z Vysočiny je měli mít sice až na přelomu února a března, hejtmanství však požádalo ministerstvo o změnu termínu na druhý týden konání šampionátu, tedy od 12. do 18. února.
„Takto velká akce si vyžádá zvýšené požadavky na ubytování a stravování většího počtu lidí, například z řad organizátorů, ale také zvýšené nároky na veřejnou dopravu v rámci celého Kraje Vysočina,“ vysvětloval letos v únoru krajský radní pro školství Jan Břížďala.
Během akce se podle něj využijí všechny blízké ubytovací a stravovací kapacity škol a školských zařízení.
Uspíšení prázdnin vlekaři vadí
Ne všichni jsou však z této změny nadšení. „Pořádání biatlonového šampionátu nás finančně poškodí. Nejlukrativnější týdny v sezoně jsou brněnské a vysočinské jarní prázdniny,“ argumentuje provozovatel sjezdovky na Harusově kopci Karel Klapač s tím, že termíny těchto dvou krajů na sebe navazují a budou se překrývat právě s dvoutýdenním šampionátem.
S pořadateli jedná o tom, aby sjezdovka, která je při velkých biatlonových akcích v dopravní uzavírce, zůstala dostupná. Bez komplikací se to však podle Klapače kvůli husté dopravě stejně neobejde.