Nově Město na Moravě i Třebíč propadly klikacím rozpočtům na webu

  9:26aktualizováno  9:26
Jako by poslední dobou nebylo důležitější slovo než transparentnost. Kvůli němu se na úřadech dějí divy. Města na Vysočině začínají pořizovat "klikací rozpočty". Veřejnost se může na internetu podívat, za co město utrácí.
Města na Vysočině začínají pořizovat klikací rozpočty. Veřejnost se může na internetu podívat, za co město utrácí.

Města na Vysočině začínají pořizovat klikací rozpočty. Veřejnost se může na internetu podívat, za co město utrácí. | foto: Policie ČR

Radnice v Novém Městě na Moravě zvítězila už ve dvou soutěžích organizací veřejné správy díky preciznímu rozklikávacímu rozpočtu.

Nové Město s touto aplikací, která lidem umožňuje kontrolovat hospodaření radnice, letos vyhrálo v soutěži Zlatý erb a před pár dny také klání Otevřeno x Zavřeno s podtitulem Zveřejňovat data je normální, obstrukce je lumpárna.

Laik si na webových stránkách Nového Města pohodlně najde třeba rekonstrukci Centra Zdislava. Dozví se, jak je daleko financování stavby, jak proběhla veřejná soutěž, kdo zvítězil a co je to za firmu. Informace jsou transparentní - veřejností "průhledné".

Pro úředníky lepší než šanony

"Zaznamenali jsme zajímavou věc. Naši úředníci jdou rovnou na klikací rozpočet, než by se pídili v šanonech. Je to pro ně pohodlnější, na jednom místě mají ucelené shromaždiště informací, které k práci potřebují," uvedl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Rozpočty na internetu

On-line rozklikávací rozpočet měst a obcí je novinkou poslední doby. Kdo se však nezajímá o aktuální rok a postačí mu údaje z let minulých, konkrétně 2000 až 2012, může navštívit internetovou adresu www.rozpocetobce.cz.

Tam se ukládají údaje o hospodaření všech sídel v republice za jednotlivé roky a listovat v nich lze i zde oblíbenou "rozklikávací" metodou.

Hodnotitelé zdůraznili ve svém zdůvodnění, že ten novoměstský je zatím nejlepší rozklikávací rozpočet úřadu v republice, který ukazuje, že i menší město může veřejnosti prezentovat své hospodaření precizně a srozumitelně.

"Fascinující úroveň transparentnosti a jejího technického zvládnutí. Laicky srozumitelný postup, umožňující vysledovat každý výdaj až do detailu," vyzdvihla ve svém hodnocení porota, složená z odborníků.

Na web zamíří i veškeré smlouvy

Soutěž organizovala Otevřená společnost, o.p.s. Podle Šmardy Zlatý erb hodnotil především technickou úroveň, zatímco Otevřeno x Zavřeno bylo komplexním pohledem na aplikaci.

"Lidé v Novém Městě mají dokonalý přehled o tom, co se kde u nás platí z rozpočtu. Od 1. října jsme aplikaci doplnili o transparentní účty města u Komerční banky. A od 1. ledna 2014 budeme zveřejňovat veškeré smlouvy, které město uzavírá. Tak jak už to dva roky dělají na Slovensku," upřesnil starosta.

V tuzemsku ještě neexistuje taková povinnost, zákon zatím nebyl schválen. Některá města a obce ale o tom uvažují a například v Liberci už to tak funguje.

Zveřejnění zabere zlomek času

Budou muset kvůli zveřejňování smluv najmout nové zaměstnance? "To si děláte legraci, že? Proč bychom měli?" podivuje se novoměstský starosta.

"Je to věc nastavení systému uvnitř radnice. Jak ukazuje liberecký příklad, úředníkovi zabere desítitisícinu času v pracovní době, pokud má smlouvu zveřejnit," podotkl Šmarda.

Dobře ale chápe neuvolněné starosty malých obcí, kterým by mohl takový krok ještě víc zkomplikovat život.

"Myslím, že jednoduchým řešením by bylo, pokud bude zákon přijat, aby z něj byly vyňaty obce do tisícovky obyvatel," navrhuje Michal Šmarda.

V Třebíči spustili klikací rozpočet minulý týden

Také v Třebíči minulý týden uvedli do provozu aplikaci Klikací rozpočet. Je zveřejněný hned na titulu webové stránky.

"Hlavním cílem bylo, aby měli občané Třebíče kompletní přehled o příjmech a výdajích v reálné době. Aplikace natahuje údaje z účetnictví města, které pravidelně aktualizuje. Je to atraktivní, populární a přitažlivá forma," řekl místostarosta Pavel Pacal. Podle jeho slov je důležité, že taky všichni zastupitelé mají pohodlně k dispozici reálná čísla.

Uvedení aplikace do provozu dalo tři měsíce práce a stálo 60 tisíc korun. Třebíčský klikací rozpočet se od toho novoměstského liší například v tom, že obsahuje pouze souhrnné položky. Nejde tedy detailně rozklíčovat, kolik peněz aktuálně míří na stavební akce.

Místostarosta Pacal ale uvedl, že se radnice takovému vylepšení nebrání. "Myšlenka to není špatná. Zkusíme prověřit možnosti, zda je to možné vygenerovat z aktuálních sestav za ne příliš vysokých finančních nákladů," řekl.

Rozklikávací rozpočet má na webových stránkách i Kraj Vysočina. Podle hejtmana Jiřího Běhounka informatici aplikaci neustále vylepšují, aby byla pro veřejnost co nejsrozumitelnější.

Už teď si mohou lidé zkusit navrhnout krajský rozpočet sami. Speciální "bublinovou" aplikaci kraj získal z Estonska.

"Je založena na reálných datech a umožní modelovat příjmy a výdaje kraje," dodal krajský náměstek Vladimír Novotný.

Nejčtenější

Dvacetikilometrové kolony na D1 mohou kvůli zúžení trvat až do středy

D1 Kolaps u Velkého Meziříčí

Dvacetikilometrové kolony, místo plynulé jízdy jen popojíždění, ztracené desítky minut. Tak od počátku týdne vypadá...

Dálnici D1 u Velkého Meziříčí už od rána oboustranně blokovaly kolony

Kvůli zprovoznění části dálnice D1 a zakreslení vodorovného značení na 45....

Provoz na dálnici D1 na Vysočině u Velkého Meziříčí v pondělí po celý den obousměrně komplikovaly kolony. Auta v nich...

Za rok nikdo většího kapra nechytil. Úlovek studenta je v knize rekordů

Fantastic. Tak pojmenoval Stanislav Blažka z Jihlavy obřího, 32 kilogramů...

Do České knihy rekordů přibyl další zápis. Nově do ní byl zanesen výkon osmnáctiletého Stanislava Blažky z Jihlavy,...

Za smrt chlapce pod koly vláčku navrhla policie obžalobu, tají proti komu

V zábavním areálu Šiklův mlýn zemřel pětiletý chlapec pod koly vláčku (14. 7....

Policie po roce uzavřela vyšetřování tragické nehody, která se stala v areálu zábavního parku Šikland ve Zvoli u...

Opravy starých traktorů zaberou i rok, výsledky sklízely obdiv na přehlídce

Setkání historických traktorů ve Škrdlovicích na Žďársku se letos konalo už...

Ochota obětovat koníčku čas i peníze, mít podporu blízkých a obrovské nadšení. To vše musí mít nadšenci zabývající se...

Další z rubriky

Než se začne stavět obchvat Jihlavy, musí město převzít krajské silnice

Po Brněnském mostě v Jihlavě už se zase jezdí.

Než začneme stavět obchvat, převezměte si některé krajské silnice. Převezmeme, ale musí být v perfektním stavu. Tak se...

V bystřickém parku miniatur už stojí Zubštejn, během léta přibude Pernštejn

Výtvarník a modelář Zdeněk Brachtl dokončil pro park miniatur v Bystřici nad...

Park miniatur, jedno z bystřických turistických lákadel, je bohatší o další hrad. Dokončen byl model Zubštejna v...

Zelenou horu skrývá lešení, návštěvníci ale vidí restaurátory při práci

Dělníci letos obnovují druhou třetinu omítek vzácné památky.

Návštěvníkům žďárské Zelené Hory se letos naskýtá nevšední podívaná. Památka zapsaná v seznamu UNESCO sice ztratila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz