Metoda Montessori využivá dětské přirozenosti. Učivo si mohou zároveň "osahat". na snímku učitelka Eva Drastichová s dětmi v Montessori škole v Opavě.

Metoda Montessori využivá dětské přirozenosti. Učivo si mohou zároveň "osahat". na snímku učitelka Eva Drastichová s dětmi v Montessori škole v Opavě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nová soukromá škola v Jihlavě slibuje Komenského myšlenku, školu hrou

  • 0
Komenského myšlenka škola hrou obživne v areálu Jihlavských teras. Různě staří spolužáci budou místo známek dostávat jen slovní hodnocení. Starší navíc mohou učit ty mladší a tím se sami zdokonalovat.

První soukromá základní škola v Jihlavě začne učit děti 1. září 2014 v areálu Jihlavských teras v Havlíčkově ulici. Její zaměření navazuje na novou Montessori školku nazvanou Meruzalka (více o ní čtěte zde).

Navštěvovat ji však mohou i děti z jiných typů školek. Své žáky povede k samostatnosti i škole hrou.

Iniciátorkou celého projektu je spoluzakladatelka Dětského lesního klubu ve Zborné Petra Antonů. A proč se chopila takového projektu?

"Motiv pro mne byl jednoznačně ten, že v celém kraji není možnost alternativy ke státním školám. A mne zaujal právě Montessori směr," uvádí Antonů, jejíž syn se právě příští rok chystá do první třídy. I kvůli němu se jí v hlavě zrodil nápad zřídit takový typ školy.

Dítě se učí z vnitřního zájmu

"Důležité je, že se výuka v tomto typu školy snaží udržovat v dítěti touhu po poznání, která v něm je už v předškolním věku. Dítě se učí samo třeba chodit či mluvit, jde to z jeho vnitřního zájmu, který se škola snaží udržet. Nepoužívá se tu klasické známkování, dítě má pak vnitřní motivaci a nevytrácí se z něj zájem o poznávání. Místo známek se používá slovní hodnocení," nastínila Antonů.

Jiné to je i v tom, že jednu třídu navštěvují různě staré děti. Starší tak mohou učit mladší a tím se sami zdokonalovat.

Podle Antonů je slovní hodnocení lepší než známkování. "Jde o mnoho let uznaný přístup. Shrnout situaci dítěte do jedné známky je strašné zjednodušení a pro děti to nemá dostatečnou výpovědní hodnotu. Kdežto slovní hodnocení je pro ně konkrétnější a řekne víc," naznačila hlavní rozdíl ve výuce Antonů.

V lednu a únoru se chystá zápis

Nový typ školy začne fungovat už příští rok. V lednu a v únoru se uskuteční také zápis dětí.

První rok fungování škola přijme 15 až 20 dětí od šesti do devíti let. Všichni školáci budou sedět v jedné třídě.

"Maximální kapacita dětí je padesát. Prvně chceme nabrat první tři ročníky, poté i čtvrťáky a páťáky. A pokud by to vyšlo, rádi bychom školu časem rozšířili i o druhý stupeň," nastínila Antonů.

Podle ní například ze zavedené Montessori školy v Jablonci nad Nisou například některé děti z páté třídy odcházejí rovnou na víceleté gymnázium.

Školné v Jihlavě vyjde na dva tisíce korun měsíčně.

"Nechtěli jsme jít tou cestou, jakou jdou v pražských školách tohoto typu. Chtěli jsme to mít cenově dostupné, a ne na projektu vydělávat," říká iniciátorka.

V jaké fázi projekt je?

Momentálně se podle Antonů dává do kupy pedagogický tým. Ten bude zajišťovat i výuku cizích jazyků nebo pohybové aktivity. Nechybí ani družina.

"Obědy budou zajištěné. Právě na ně a na družinu se lidé často ptají. Musíme mít splněné standardy od ministerstva školství, jinak bychom nemohli dostávat dotace," vysvětlila Antonů.

Alternativní škola má řadu výhod. "Děti jsou velice samostatné, schopné pracovat samy na úkolu, mají sociální dovednosti, umí řešit konflikty i problémy. Leckdy vědí už na prvním stupni spoustu věcí ze druhého stupně. A to platí i pro Montessori školku. Tam mají například zážitkový projekt vesmír, kde se dozvědí a zažijí mnoho z této tematiky a spoustu si pak pamatují i do školy," zmínila koordinátorka přípravného týmu.

Podle náměstka jihlavského primátora Rudolfa Chloupka, který má na starosti školství, alternativní školy ve městě nevznikly, protože o ně nebyl zájem. "Je to však nabídka trochu jiného přístupu k dětem ve vzdělávání. Z hlediska pestrosti jde o dobrý nápad," řekl.

Tomáš Koukal z odboru školství je však k experimentům skeptický. "Ale chápu, že to rodiče vyhledávají a že to je moderní. Z hlediska základního školství je taková konkurence v pořádku. I když to zřizovatelé budou mít těžké kvůli současnému počtu dětí a vybírání školného," uvedl. "Na druhou stranu jsme krajské město, tak si širší spektrum nabídky zasloužíme."

Zřizovatelem nové základní školy bude obecně prospěšná společnost Meruzalka. Školu vezme pod svoji hlavičku. Starat se tak bude o provoz školy i školky v Jihlavských terasách.