Čítanka. To jsou drsné totalitní příběhy, kterým rozumí i Evropa

  7:02aktualizováno  7:02
Rudá nebo hnědá. Každá totalita dokáže decimovat lidi, kteří ani nejsou politicky činní. Stačí být silnou individualitou. Příběhy třiceti Evropanů v čítance "Abychom nezapomněli" vycházejí německy, anglicky, francouzsky a také česky. Líčí příběhy Milady Horákové nebo Josefa Brykse, který zahynul v uranových dolech.

Jen tři roky žila Trudie Bryksová se svým manželem Josefem. Pak bývalého pilota RAF zatkli komunisté. | foto: Votobia Praha

Proč se teď Ukrajinci ve statisícových davech bouří proti prezidentu Janukovyčovi? Jak to, že jednoho kalného rána skončila na šibenici čestná žena Milada Horáková? A proč musel v uranových dolech zemřít Josef Bryks, válečný pilot, vnitřně silný a zásadový muž?

Odpovědi na tyto otázky jsou v zajímavé čítance. Jmenuje se "Abychom nezapomněli" s podtitulem "Výpověď o totalitě v Evropě". Na příbězích 30 lidí z šestnácti evropských zemí dokládá, jak zhoubně působí totalita hnědá i rudá. Nacismus i komunismus.

Za Ukrajinu je zmíněn příběh ženy, která přežila Stalinem řízený hladomor. Českou republiku reprezentují osudy Horákové a Brykse.

Josef Bryks pocházel z Olomoucka, za války byl pilotem ve službách britského Královského letectva. Prožil německé zajetí a kruté mučení. Domů se po válce vrátil s manželkou, Angličankou Trudie. Usadili se v Olomouci.

O politiku se nestarali, ale první konflikt přišel brzy, už v šestačtyřicátém. Důstojník (a nekomunista) Bryks, který uměl anglicky i německy, tlumočil u soudu při procesu s německými kolaboranty.

Zachráníš si kariéru, když se rozvedeš, slyšel Bryks

"Tam ho kdosi obvinil, že je zrádce, že odešel na Západ. Když se ohradil, v novinách se objevil požadavek komunistického šéfredaktora, aby se omluvil," vzpomíná Trudie Bryksová. Bylo to varování. K srdci si ho ale moc nebrali.

Prožívali totiž tehdy nejkrásnější období. Narodila se jim dcera Sonia, milující šťastný otec a manžel učil Trudie jízdě na koni, lyžování a také horolezectví v blízkých Jeseníkách.

Dne 24. února 1948 idyla skončila. Důstojníky odvezli v kritických dnech komunistického převratu mimo město. Josef čistil chlívky s německými vězni, proti nimž před nedávnem bojoval. A současně chodil na kurzy převýchovy.

Události postupně gradovaly. Režim nabídl Bryksovi kariéru, pokud se rozvede. Odmítl. Byl vyhozen z armády, pokusil se uprchnout přes hranice, ale nepodařilo se. Nejdříve dostal deset let za pokus o útěk přes železnou oponu, za vlastizradu a špionáž a pak mu přičetli dalších dvacet let za údajný pokus o útěk z věznice na Borech. Měli z něho strach.

Dceru Soniu viděl naposledy ve vězení těsně předtím, než s matkou odjela do Anglie. To bylo v létě 1948.

Trudie Bryksová měla štěstí. Podařilo se jí získat povolení a odjela i s dcerou za kanál. Už nikdy se nevdala, ačkoli jí manžel v jednom z dopisů z komunistického vězení nabídl rozvod. Zemřel na infarkt v uranovém dole v roce 1957.

Vydání knížky iniciovala Neela Winkelmannová z Platformy evropské paměti a svědomí. Nyní ji postupně prezentuje na středních školách v republice. Tento týden měla zastávku na gymnáziu v Moravských Budějovicích. Z publikace s ní přijela předčítat brněnská herečka Tereza Grossmannová. Knížka přichází na pulty knihkupectví.

Nejčtenější

Podnikatel z Brodu zabil svoji ženu, pak ji nahlásil jako pohřešovanou

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Obviněným z vraždy osmačtyřicetileté ženy z Havlíčkova Brodu, jejíž zmizení na konci července nahlásil manžel, je podle...

Zavražděná z Havlíčkova Brodu pachatele dobře znala, obviněný je ve vazbě

V místě nálezu utonulé poblíž rybníka nedaleko Habrů v pátek 2. srpna dopoledne...

Vysočinským kriminalistům se podařilo dopadnout muže, který na konci července zavraždil osmačtyřicetiletou ženu z...

Chomutov začal první ligu vítězně, uspěly i Budějovice. Vsetín doma padl

Václav Čejka (vlevo) z Třebíče atakuje Jana Veselého z Českých Budějovic.

Chomutovští hokejisté po konci v extralize vstoupili do první ligy výhrou nad nováčkem Sokolovem 4:1. Další neúspěšný...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

První liga: Budějovice vyhrály i potřetí, zatím neztratila ani Poruba

Českobudějovický útočník Radek Prokeš (vlevo) se snaží uniknout Lukášovi...

Hokejisté Českých Budějovic a Poruby potupili ve třetím kole první ligy soupeře devíti góly a vládnou tabulce se...

Další z rubriky

Vyčistit potok i poldr. Humpolec řeší, jak zabránit další bleskové povodni

Obyvatelé Humpolce zaplnili facebook desítkami fotek a videí, jak to po...

Bydlet v přízemních bytech nejníže položeného humpoleckého panelového sídliště Na Rybníčku, je tak trochu risk. Letos...

Brodská škola otevřela novou střešní zahradu i jedinečné planetárium

V novém planetáriu na střeše základní školy lze nasimulovat jakékoliv dění ve...

Základní škola Nuselská v Havlíčkově Brodě otevřela nové přírodovědecké centrum. Tak moderně a velkoryse pojaté...

V Jihlavě vzniklo obří datové centrum, skladují v něm 10 petabajtů

Specialista Pavel Pokorný vytahuje šuplík jedné ze skříní ve speciální...

Nenápadná místnost v suterénu jedné z budov v areálu krajského úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě skrývá technologický...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz