Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. prosince 2022 Jitka

V Moravských Budějovicích měli rušné a hlučné léto, kvůli nepřizpůsobivým

  16:39
Řev, hlasitá hudba i neurvalé noční chování většího počtu nově přistěhovaných obyvatel. Rušné léto mají za sebou lidé z Janáčkovy ulice v centru Moravských Budějovic i vedení tamní radnice. Sedmitisícové město zažilo prudký příliv sociálně nepřizpůsobivých lidí a s tím spojený nárůst problémů.

V bývalém sídle Jednoty v centru Moravských Budějovic jsou nyní obývaná „jen“ dvě horní patra. Restaurace v přízemí se problémy s nepřizpůsobivými netýkají. | foto: Radek Laudin, MF DNES

Vše začalo docela nenápadně. Budějovičtí zastupitelé nejprve dostali informaci, že takzvaný Bílý dům v Janáčkově ulici, v němž mívalo kanceláře družstvo Jednota, získal nového majitele.

„Plány měl pěkné. Jako zastupitelé jsme se dozvěděli, že to bude něco jako dům pro seniory či pečovatelský dům. Byli jsme rádi, protože míst pro seniory zase tolik není. Pak se tam začalo ubytovávat. Co přišlo dál, nikdo neočekával,“ popsala Jana Kiesewetterová, místostarostka města.

Noví nepřizpůsobiví obyvatelé domu se chovali tak, že vedení města bylo nuceno v červenci vytvořit pracovní skupinu, která začala situaci řešit. Bujarý noční život v ulici doprovázený popíjením alkoholu, křikem a hlasitou hudbou musela začít krotit policie.

Obyvatelé popisují, jak do ulice najednou museli jezdit i záchranáři a hasiči. Nejhorší situace byla na začátku léta. „Až teď poslední tři neděle je tady celkem klid,“ popisuje Tomáš Křivan, který žije nedaleko problémového Bílého domu.

Dům vlastní firma starosty ze sousední obce

Uklidnění situace předcházely vypjaté momenty ve městě. Někteří obyvatelé obviňovali radnici, že se na příchodu problémových lidí aktivně podílela. To lidé z městského úřadu odmítli s tím, že jde o soukromý objekt, jehož majitelem je firma Starkon. Té šéfuje starosta nedalekých Bohuslavic Jiří Kovář.

Městská i státní policie posílily v problémové oblasti hlídkovou činnost. A to hlavně v noci. Na Bílý dům stojící vedle základní školy byly namířeny i městské kamery. Dovnitř začal docházet preventista kriminality, v místě se řešil i problém s odpadky.

Konflikty v Janáčkově ulici se zabývali i zastupitelé na své schůzi. A protože se v objektu nacházely i nezkolaudované byty, ukončil některým nájemníkům majitel nájemní smlouvy.

Dvě rodiny s dětmi se pak obrátily na radnici s žádostí o pomoc při hledání bydlení. Sociální odbor jim nabídl možnost ubytování v Třebíči. Podle místostarostky Kiesewetterové už je nyní celý dům kolaudovaný na byty. Majitel prý vyřešil problém s parkovacími místy. „Ta už zajistil,“ uvedla.

Někteří nájemníci začali sami odcházet

Jinak všechny dotčené orgány daly zelenou záměru přeměny kanceláří na byty. Pouze stavební úřad požadoval řešit zmíněné parkování. V současnosti jsou obsazena horní dvě patra domu, nyní už se můžou obsadit i dvě dolní. Ta byla minulý týden ještě prázdná.

Vedení radnice se také s Kovářem domluvilo, že pokud opět vznikne problém s některým nájemníkem, nebude mu prodloužena smlouva a odstěhuje se. Místostarostka má také informace, že celý Bílý dům možná opět změní majitele. Co by nastalo pak, je těžké odhadovat.

Někteří nájemníci už z domu odcházejí sami, bydlení jim tam přijde drahé. „Jsem vdova, musím počítat každou korunu. Platím tady se vším všudy osm tisíc za 1+1. Teď jsem si sehnala pronájem bytu 2+1 mimo Budějovice, tam zaplatím jen 4,5 tisíce,“ popsala jedna z obyvatelek Bílého domu. Bydlení v Moravských Budějovicích si sehnala v realitní kanceláři, přistěhovala se z většího města.

Vedení Moravských Budějovic zvažovalo v kritických týdnech i možnost využití části zákona o pomoci v hmotné nouzi, která umožňovala zřizovat takzvané bezdoplatkové zóny. Šlo o jednu z mála možností, jak se bránit přílivu problematických lidí. Jenže Ústavní soud tuto část zákona v srpnu zrušil.

Zrušení bezdoplatkových zón litují i v Třebíči

Toho litují na radnici v Třebíči, kde nedávno museli začít řešit podobné problémy jako Budějovičtí.

„Chtěli jsme eliminovat rodiny, které migrují skrz celou Českou republiku, chodí zrovna tam, kde je volno a kde dostanou doplatek na bydlení a nějakou adresu,“ řekl starosta Třebíče Pavel Pacal.

Třebíč chtěla zavést od listopadu bezdoplatkovou zónu ve vybraných ulicích, ve kterých je vyšší míra přestupků kvůli chování lidí hlavně v nočních hodinách. Znamenalo by to, že lidé, kteří pobírají doplatek na bydlení, by na něj na této adrese neměli nárok.

„Bezdoplatková zóna byla jedna z mála cest, která to může částečně eliminovat. Největším zdrojem problémů z hlediska chování a přestupků je právě skupina obyvatel, kteří berou doplatek za bydlení. V Třebíči se problém objevil v posledním půl roce kvůli tomu, že začaly migrovat romské rodiny z Brna a ze Slovenska,“ řekl Pacal.

Autor:
  • Nejčtenější

Jako po autostrádě. Rozšíření silnice za 179 milionů zrychlilo dopravu

Už téměř měsíc jezdí řidiči po vylepšené silnici číslo II/353 mezi Stájí a Zhoří, kterou letos nechal Kraj Vysočina...

Tvůj pes, tvoje ho*no. Výzva ve městě brojí proti bezohledným pejskařům

Premium Psí exkrementy v ulicích jsou problémem prakticky každého většího města. V Třešti však už lidem došla trpělivost s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy narazil vlak do spadlého stromu. Provoz bude stát až do pondělí

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí je u Jihlavy od nedělního rána zastavený provoz. Lokomotiva...

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Začala stavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy za půl miliardy

Po dlouhých peripetiích spojených s výběrovým řízením dnes začala stavba 2,5 kilometru dlouhé jižní části...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Řádění kůrovce letos na Vysočině zbrzdilo počasí, boj o lesy ale pokračuje

Poměrně příznivý rok za sebou mají lesy na Vysočině, které už několik let čelí rozsáhlé kůrovcové kalamitě. V kraji,...

Hotel Ville. Spisovatelku si našla múza na letní dovolené ve Francii

Spisovatelka Veronika Doskočilová má to štěstí, že náměty svých knih nemusí složitě vymýšlet. Samy si ji vyhledávají....

Sousedi se hádali kvůli hlučné oslavě, chlapec zaútočil na muže mečem

Nejprve hrozil pěstmi, poté nožem a nakonec mečem. Nezletilý chlapec na Třebíčsku během letní večerní oslavy nejprve...

Kraj se chystá na zimní vlnu válečných běženců, okamžitě může pomoct Žďár

Na případnou novou zimní vlnu příchodu válečných uprchlíků z Ukrajiny se připravuje Kraj Vysočina, to v souvislosti s...

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...