Nemocnice čekají na informační systém, výběr dodavatele trvá tři roky

  11:58aktualizováno  11:58
Na hejtmanství na Vysočině se dlouhodobě zaseklo důležité výběrové řízení, jehož výsledky by výrazně usnadnily práci lékařům a pomohly pacientům. Týká se dodávky nového jednotného informačního systému pro všech pět krajských nemocnic. Výběrové řízení bez výsledku trvá už tři roky.

Nový Nemocniční informační systém by měl umět sesbírat i data z přístrojů. Jeho dodavatele se však už tři roky nedaří vybrat. | foto: Nemocnice Jihlava

Kraji Vysočina se stále nedaří vybrat firmu, která by zavedla lékařům a sestrám nový počítačový hardware a software.

Jakmile Kraj Vysočina určí vítěze soutěže o veřejnou zakázku za desítky milionů korun, neúspěšná firma se odvolá. A tak pořád dokola. Velmi často končí spor u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

„Není moc firem, které by mohly udělat tak rozsáhlý informační systém. Je mezi nimi velká konkurence, a proto mezi sebou i hodně soutěží. Když se neodvolá jeden, odvolá se druhý. Celé řízení se kvůli veškerým odvoláním značně protahuje a v ohrožení je i čerpání dotace,“ vysvětluje náměstek hejtmana Vladimír Novotný, proč se celá záležitost neustále protahuje.

U předsedy ÚOHS je ostatně celá záležitost na přezkoumání i nyní. Na podzim loňského roku komise hodnotila nabídky dvou firem, které se do soutěže přihlásily.

Komise dospěla k závěru, že jeden z účastníků změnil nabídku, a proto se jej krajští radní rozhodli vyloučit. Společnost ICZ proti tomu podala námitky, které Kraj Vysočina zamítl.

Firma se následně odvolala k ÚOHS, který námitky společnosti uznal. Následně ÚOHS v polovině března zrušil rozhodnutí zadavatele zakázky o vyloučení ze soutěže.

Kraj chystá náhradní plán, zruší výběrové řízení a vypíše nové

Dále zakázal uzavřít smlouvu s vítězným účastníkem. Podle ÚOHS hejtmanství jako zadavatel zakázky nedodrželo zásadu transparentnosti. S tím však Kraj Vysočina zásadně nesouhlasí a podal proti tomuto verdiktu rozklad.

„Úřad má na rozhodnutí šedesát dnů, takže do konce května bychom měli mít jasno. Pokud to bude opět v náš neprospěch, dá se očekávat, že se odvolá druhá firma,“ předpokládá Novotný.

Kraj si tak začal připravovat náhradní plán, který by měl vše urychlit. Ve hře by zároveň stále byla možnost čerpat evropské dotace. Plán spočívá v tom, že se zruší výběrové řízení a vypíše nové. Radní už odsouhlasili, že zatímco bude kraj čekat na rozhodnutí o rozkladu, úředníci začnou připravovat úpravy zadávací dokumentace. A to tak, aby hejtmanství mohlo v co nejkratším termínu zopakovat výběrové řízení na dodávku Nemocničního informačního systému (NIS).

„V nové zadávací dokumentaci by měly být provedeny změny, které povedou k odstranění nedostatků a rizik, na které upozornila současná zakázka,“ stojí v materiálech pro krajské radní.

Systém sesbírá data i z přístrojů na jednotkách intenzivní péče

Podle Vladimíra Novotného nemocnice nový informační systém již nutně potřebují. „Stávající systém je sice funkční, ale zastaralý. Ten nový umí například sesbírat a vyhodnocovat data z přístrojů na jednotkách intenzivní péče. Zasahuje do práce farmakologů, lékařů i sester,“ zdůrazňuje Novotný.

Na hejtmanství chtějí, aby systém byl jednotný pro všech pět nemocnic a měl jednu správu. „Díky novému NIS společnému pro všech pět nemocnic bychom si mohli i lépe předávat data,“ doplnil náměstek.

Nejstarší informační systém má jihlavská nemocnice. Obnova hardwaru a softwaru by měla jako první začít právě tam.

Nejčtenější

V Jihlavě zemřel muž, který žil nejdéle s transplantovaným srdcem

Rudolf Sekava podstoupil transplantaci srdce na podzim 1984 a byl nejdéle...

Ve věku nedožitých 83 let zemřel v jihlavské nemocnici nejdéle žijící muž s transplantovaným srdcem. Rudolf Sekava v tu...

Sucho mění zvyklosti, města nechávají trávu růst a pěstují luční kvítí

Tak jako vykvetlá tráva na Dolním hřbitově ve Žďáře nad Sázavou, mohou postupně...

Ve městech na Vysočině se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice reagují na klimatické...

Druhá liga: baráž o postup si zahrají Jihlava a Brno, o sestupu jasno není

Brněnští fotbalisté se radují z výhry nad Třincem a postupu do baráže o první...

Ve druhé fotbalové lize je kolo před koncem jasno o účastnících baráže. O postup mezi elitu budou hrát Jihlava a Brno....

Neústupný farmář soud prohrál, obchvat Havlíčkova Brodu se může stavět

Ilustrační snímek

Zahájení stavby jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu už po administrativní stránce nic nebrání. Krajský soud v...

Jedna z největších poutí v Česku začíná, do Žďáru láká obří ruské kolo

„Vždycky se snažíme přivézt něco nového,“ říká majitelka 35 metrů vysokého...

Čtyři stupně, studený vítr, déšť. I přes takové psí počasí světští finišují s přípravou svých atrakcí. Půlka května...

Další z rubriky

Vedení Jihlavy po letech jednalo s továrnou kritizovanou kvůli ekologii

Letecký pohled na jihlavský dřevozpracující závod Kronospan.

Jihlavská primátorka Karolína Koubová a náměstek pro životní prostředí Vít Zeman v Salcburku jednali s majitelem...

Brodský klášterní kostel se znovu otevře, provozovat ho bude divadlo

V souvislosti s umístěním krajské knihovny se začíná čím dál více mluvit o...

Klášterní kostel svaté Rodiny v Havlíčkově Brodě začne od června opět sloužit veřejnosti. Zavřeli ho na konci loňského...

Cyklista s knírkem. Unikátní pohlednice z Jihlavy už je zřejmě jediná

Německý pozdrav All Heil!, obvyklý na dobových lístcích s cyklistickou...

Zajímavé kousky z období před rokem 1896 až po padesátá léta minulého století - včetně zřejmě nejvzácnějšího, který už...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz