V třebíčské nemocnici se otevírá nový pavilon pro hemodialýzu a LDN

  17:19aktualizováno  17:19
V třebíčské nemocnici začíná fungovat nově zrekonstruovaný pavilon G. V rozšířené šestipatrové budově na pacienty čekají pokoje s klimatizací a televizory, s moderními polohovatelnými lůžky, novým nábytkem a celkově zvýšeným komfortem. Stavební práce v areálu nemocnice ovšem ani zdaleka nekončí.

V třebíčské nemocnici se dnes otevírá po nákladné opravě pavilon G. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Ostrý provoz naběhne postupně od 1. do 4. října. Své místo zde najde několik oddělení, mimo jiné i hemodialýza.

„Ta se původně nacházela ve vile, ale byla daleko od lékařů, interny i ARO. V případě akutního problému u pacienta byl jeho přesun po areálu složitější,“ říká šéfka nemocnice Eva Tomášová, proč je teď hemodialýza blíž.

Do objektu se vrací také léčebna dlouhodobě nemocných s 20 lůžky. Umístěno tu bude rovněž deset lůžek pro jednodenní chirurgii.

„Zde budeme pečovat o pacienty po jednoduchých ortopedických, gynekologických a urologických zákrocích v lokální nebo celkové anestezii,“ popisuje Tomášová.

Rekonstrukce budovy G odstartovala na počátku letošního roku. „Bylo nutné změnit dispozice jednotlivých pater. Nejnáročnější byly zásahy do střechy. Ta se musela rozebrat, protože budova je rozšířena o šesté podlaží, kde se nachází vzduchotechnika,“ připomíná ředitelka špitálu.

Obnova oddělení byla příležitostí k zakoupení moderní techniky

Celková obnova jednotlivých oddělení byla v některých případech příležitostí k zakoupení nové zdravotnické techniky a pomůcek.

„Například pro dialýzu máme novou úpravnu vody, pro stanici lůžkového oddělení chirurgických oborů zase centrální monitorace, dávkovače a infuzní pumpy. Pořídili jsme například i nové laryngoskopy, ambuvaky, svítidla nebo chladničky na léky,“ vypočítává Tomášová.

Stavební práce v třebíčské nemocnici však zprovozněním pavilonu G zdaleka nekončí. Vizuálně nejvýraznějších změn se areál dočká v nadcházejících měsících. Začátkem října začne bourání staré budovy ředitelství, přes kterou pacienti vstupují do areálu nemocnice.

„Budovu R si firma převezme 8. října a začnou odstrojovací práce. Od 12. října se rozjede samotné bourání, které bude završeno o víkendu 13. a 14. října,“ informovala mluvčí nemocnice Eva Fruhwirtová.

Návštěvníkům nemocnice to přinese jistá omezení. Řidiči budou muset důkladněji sledovat dopravní značení. Zbouraná budova se bude objíždět, ale průjezd areálem má být zachován.

„Pěší budou využívat chodník, který vede k plotu nemocnice. Tam bude pro ně přichystána dřevěná lávka,“ dodala mluvčí. Po těchto úpravách se hlavním vstupem do nemocnice stane pavilon pro matku a dítě.

Stavební práce v areálu nemocnice budou pokračovat do roku 2020

Aktuálně se pracuje i v západní části pavilonu O, kde bude urgentní příjem a magnetická rezonance.

„Ze stavebních prací je ještě potřeba dokončit radiologické pracoviště a vchody na urgentní příjem pro pěší i pro záchranáře. Urgentní příjem zahájí provoz od 1. ledna 2019,“ podotkla ředitelka Tomášová.

Investorem velké modernizace třebíčské nemocnice je Kraj Vysočina. Náklady na celý komplex, zahrnující i nový pavilon chirurgických oborů, jsou 499 milionů korun - tedy téměř půl miliardy. Stavební práce mají pokračovat až do roku 2020. Další přestavba se bude týkat budovy operačních sálů.

  • Nejčtenější

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Z Gebre Selassie je Vodná. Doma má syna a hokejistu, učí, stíhá i házenou

Na nudu si ligová házenkářka Anna Vodná v poslední době rozhodně stěžovat nemůže. Za poslední dva roky stihla porodit...

Řidiči našli u silnice mrtvého chlapce, jeho smrt vyšetřuje policie

Policisté na Havlíčkobrodsku zjišťují okolnosti smrti šestnáctiletého mladíka, kterého našli řidiči v sobotu nad ránem...

Premium

Zranila nás stejným nožem. Na smrtící útok ve škole myslí vyjednavač často

Tři centimetry hluboká rána na hlavě, tři široká, na tři stehy. Takové zranění si policejní vyjednávač Petr Gruber...

Až Gott dal chodníku slávy na Vysočině správný punc, teď tam hoří svíčky

Karel Gott má své velké pietní místo i na Vysočině. Změnil se v něj hvězdný chodník před vyhlášenou restaurací U Raušů...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Festival dokumentů se letos zaměří i na 30. výročí sametové revoluce

Do zahájení 23. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava 2019 zbývá týden a stejně jako se začátek...

Jihlavská nemocnice má nové přístroje, magnetickou rezonanci a ultrazvuk

Přivolání těžké techniky, a dokonce i jeřábu si vyžádala úterní instalace nové magnetické rezonance v budově jihlavské...

Jedinečný krov kostela se chystá na turisty, ozáří ho stovka svítidel

Střecha gotického chrámu sv. Jakuba Většího v Jihlavě už se leskne novotou. Po dvou letech generální opravy krovu a...

Před pěti lety útočnice zabila studenta u šaten, jeho otec cítí zlost

Roky běží, emoce zůstávají. Na den přesně před pěti roky se odehrál krvavý útok ve žďárské střední obchodní škole....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz