Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Brodská nemocnice chce stavět pavilon a parkovací dům, zaberou část parku

  9:05
Nemocnice v Havlíčkově Brodě se pomalu začíná připravovat na velké stavební úpravy. V plánu má stavbu zcela nového pavilonu a parkovacího domu v Rozkošské ulici. Brodští zastupitelé záměrům zdravotnického zařízení vyšli vstříc, když schválili změnu územního plánu.

Nyní je za hlavní budovou nemocnice v Havlíčkově Brodě park se stromy a keři. Za několik let na velké části této plochy bude nový pavilon. Napojen bude na stávající komplex budov. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Areál krajské nemocnice v Havlíčkově Brodě čekají podstatné změny, dost možná největší za poslední desítky let. Zdravotnické zařízení chce stavbou nového pavilonu řešit prostorové uspořádání poté, co o některé dříve využívané budovy přišlo. A parkovací dům má výrazně rozšířit možnosti odstavení vozidel, které jsou už nyní nedostatečné.

„V předchozích letech došlo k sestěhování oddělení do hlavního monobloku z budov v areálu dnešní psychiatrické léčebny. Tím se nahromadily problémy s umístěním a prostorovým rozložením některých oddělení. Rovněž jsme uvolnili dva pavilony pro domov pro seniory a uvolnit máme i budovu onkologie,“ vysvětluje technický náměstek nemocnice Josef Tvrdý.

Vedení nemocnice tak přišlo s řešením, které spatřuje ve vybudování nové přístavby k hlavnímu objektu nemocnice. Ta má přinést možnost opustit budovu onkologie a současně vyřešit nahromaděné problémy z předešlého období.

„Vznikne tak celek, který bude mít velmi dobré možnosti spolupráce s ostatními odděleními v nemocnici a komplexní návaznost na klíčové obory. To se projeví v ekonomice zařízení a přinese to veřejnosti vyšší kvalitu a úroveň zdravotnických a sociálních služeb,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Šest nadzemních podlaží a jedno podzemní

Podle dostupných zdrojů by nový pavilon měl vyrůst podél severozápadního okraje hlavního monobloku. Ustoupit by mu měla větší část parku před prodejnou zdravotnických potřeb nad parkovištěm v Rozkošské ulici.

„Navrhujeme zde přístavbu budovy s jedním podzemním a šesti nadzemními podlažími, která bude v podzemí napojena na zásobovací koridor. Od prvního do šestého podlaží bude navazovat na chirurgický pavilon a současně bude v prvním patře propojena s budovou diagnostického centra,“ popsal náměstek Tvrdý.

Součástí tohoto projektu má být i podstatné rozšíření parkovacích míst. Toho chce nemocnice docílit výstavbou parkovacího domu pro až 300 vozidel. Vybudován by měl být hned vedle současného parkoviště v Rozkošské ulici směrem k psychiatrické léčebně. Zaplnit by měl dosud nevyužívaný městský pozemek u křižovatky ulic Rozkošská a U Rybníčku.

„Nemocnice má v současné době 1 100 zaměstnanců, ambulantní provozy navštěvují stovky pacientů denně a za pacienty na 534 lůžkách přijíždějí návštěvy. Dopravní obslužnost nemocnice se touto postupnou koncentrací dostala do mezní situace,“ říká mluvčí Černo.

Schválení se neobešlo bez připomínek

Brodští zastupitelé vyšli nemocnici vstříc. Na svém posledním jednání schválili změnu územního plánu. „Proces změny územního plánu v tomto případě trval dva roky. Naším rozhodnutím byl ukončen, investor může projektovat,“ vyjádřil se místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Ne všem se ovšem plán nemocnice líbí. V rámci procesu změny územního plánu proti němu podalo námitku dvanáct občanů. Všechny připomínky město zamítlo. Pro schválení územního plánu pak zvedlo ruku „jen“ 15 zastupitelů z pětadvaceti.

„Projekt drobně zasahuje i do soukromých pozemků. Měl jsem za to, že došlo k dohodě a lidem se vyhoví. Dle námitek se tak zjevně nestalo a to považuji za nefér,“ prohlásil například Milan Plodík, opoziční zastupitel za KSČM. Obdobně svůj zdrženlivý postoj obhajoval i třeba Tomáš Hermann (Společně pro Brod).

Výstavba nového pavilonu a parkovacího domu je podle samotné nemocnice i jejího zřizovatele, kterým je Kraj Vysočina, ještě hodně daleko. „Jsme teprve ve fázi přípravy studií. Prozatím není definován termín ani zdroje,“ konstatovala mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Stavět se zřejmě začne nejdřív za pět let

„Zahájení stavby musí předcházet schválení projektového záměru a výběr dodavatele,“ doplnila i Černo.

Zcela jasné není ani to, jaká konkrétní oddělení by se do nové budovy měla přesunout. Nejvíc se mluví o ARO, takřka jistý přesun má onkologie, která o svou budovu přijde.

„Definitivní koncept se dolaďuje, s jednotlivými odděleními se jedná,“ uvedla mluvčí nemocnice s tím, že s výstavbou pavilonu budou spojeny i přesuny a případné rozšíření oddělení v rámci současné hlavní budovy.

Podle vedení nemocnice by k výstavbě nového pavilonu mohlo dojít zhruba v horizontu pěti let. Parkovací dům by se měl stavět současně s ním. „Po stavební stránce je pro nás nyní prioritou rekonstrukce infekčního pavilonu,“ upozornila Černo. S jeho kompletní obnovou a přístavbou se počítá na rok 2024.

  • Nejčtenější

Výrostci útočili na krampusy, v garážích napadli i třináctiletého chlapce

Ostudou a fyzickým napadením dítěte v garážích obchodního centra skončila nedělní procházka krampusů, tedy děsivě...

Ve Znojmě a Třebíči hrozil anonym bombami ve školách. Sláva Rusku, napsal

V jihomoravském Znojmě a v Třebíči na Vysočině evakuovali všechny školy kvůli e-mailovému anonymu, který hrozil výbuchy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zimní houby rostou s předstihem, jejich úroda na Vysočině je extrémní

Z letošní nadúrody hřibů mohli klidně houbaři plynule přejít na sběr typicky zimních druhů hub. Ty si tento rok na...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na železnici u Jihlavy opět jezdí po opravě trakčního vedení vlaky

Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí u Jihlavy opět jezdí vlaky. Provoz tam byl zastavený od...

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Miliony na účtu i exekuce. Zmapovali jsme majetky kandidátů na prezidenta

Premium Senátor Marek Hilšer vlastní v Praze dva byty. Přesto v metropoli bydlí v pronájmu ve dvoupokojovém bytě na Pohořelci....

Takoví slušní lidé, říkali o nich. Rodině přitom vládl teror a nechutnosti

Premium Muž, který ten prosincový den přišel na místní oddělení VB Strašnice, vypadal velmi rozpačitě. „Ono se to bude zdát asi...

Pod most se po opravě silnice nevešly autobusy, firma musela úsek předělat

První pokus opravit silnici pod železničním mostem v Lukách nad Jihlavou se nezdařil. Dodavatelské firmě se...

Jihlavská zoo posílá ježka na virtuální dovolenou za příbuznými ve světě

Na virtuální dovolenou po celém světě se vydává začátkem prosince ježek ušatý z jihlavské zoologické zahrady. Zoo tímto...

Po rekonstrukci silnice na Žďársku ujel svah, opravy se protáhnou o rok

Uzavírka skončila, na silnici mezi Dalečínem a Jimramovem na Bystřicku se však pracuje dál. Dělníci na silnici II/357...

Malý vánoční smrček stojí do stokoruny, dvoumetrové jedle i přes tisícovku

Vytvořit si doma sváteční atmosféru vonící lesem mohou lidé i za cenu, která nebude výrazným zásahem do jejich...

Dcera je výjimečná, říká Julia Robertsová. Hazel oslavila 18. narozeniny

Herečka Julia Robertsová (55) oslavila osmnáctiny svých dvojčat, dcery Hazel a syna Finna společnou vzpomínkovou...

Zemřela Kirstie Alleyová. Hvězda trilogie Kdopak to mluví podlehla rakovině

Po krátkém boji s rakovinou zemřela v 71 letech americká herečka Kirstie Alleyová, hvězda filmové trilogie Kdopak to...

Politik opustil partnerku a děti po šestnácti letech kvůli pornoherečce

Německý politik Hagen Reinhold (44) opustil svoji dlouholetou partnerku Karoline Preislerovou (51), se kterou má tři...

Žádné Uložto! Startuje České kino, za stovku nabízí ke streamování 650 filmů

Oblíbené české filmy, pohádky i seriály ke stažení na jednom místě, legálně a ve vysoké kvalitě slibuje nová platforma...

Založili si rodinnou farmu, dnes jejich obrat míří k deseti milionům

K podnikání je přivedla společná láska k dobrému a zdravému jídlu. Přestože mají manželé Kuderovi dvě malé děti,...