„Jednalo se o pacienty ve věku 16, 49, 56 a 57 let. Byly to izolované případy bez prokázané vzájemné souvislosti,“ informovala Hana Pavlasová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice na Vysočině.
Čísla to prozatím nejsou nijak alarmující ani v porovnání s předchozími lety. Loni se na Vysočině léčili s touto nemocí tři pacienti. V roce 2023 to bylo pět lidí. Přesto krajská epidemioložka nabádá k tomu, aby lidé důsledně a ve zvýšené míře dbali na hygienu, především mytí rukou.
Blíží se totiž léto, doba prázdnin a dovolených a s tím i přesuny lidí a cestování do rizikových oblastí. A to nejen v rámci republiky, ale i zahraničí. Zvýšený výskyt nemoci hlásí například také Maďarsko, Slovensko, ale i Irsko a Velká Británie.
Pozor na kliky, madla nebo držadla
Virová hepatitida je virový zánět jater. „Jeho původce virus VHA je velmi odolný, přežívá týdny při pokojové teplotě a dlouhodobě ve zmraženém stavu. Snadno se šíří. Nejčastější cesta přenosu nákazy je stolicí infikovaného člověka, a to buď přímo od osoby k osobě, například špinavýma rukama, nebo nepřímo, kontaminovanou vodou, potravinami a znečištěnými předměty,“ vysvětlila krajská epidemioložka Hana Pavlasová.
„Hovoříme o klikách dveří, madlech, držadlech, zkrátka o často lidmi dotýkaných místech,“ doplnila Kateřina Fabiánová, zástupkyně vedoucího epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
Kdyby si lépe myli ruce, mohli žít. V Česku zabila žloutenka A za půl roku osm lidí![]() |
Nejvíce infekční je člověk před samotným vypuknutím onemocnění. Inkubační doba je patnáct až 50 dní. Po prodělání onemocnění následuje celoživotní imunita.
K příznakům onemocnění patří nevolnost, nechutenství, horečka, bolest kloubů, slabost a únava. Může být zvracení, průjem, bolesti břicha, tmavá moč, světlá stolice. Postupně může dojít ke žloutnutí očního bělma a kůže.
Jedinou spolehlivou ochranou je očkování
„Onemocnění bez komplikací trvá dva až čtyři týdny a rekonvalescence několik týdnů. Průběh může být i vleklý, u deseti procent pacientů je komplikovaný,“ dodala Hana Pavlasová. Zcela výjimečně dojde podle krajské epidemioložky k velmi závažnému průběhu, který vede k jaternímu selhání a smrti. Rizikové je onemocnění pro pacienty s chronickým onemocněním jater.
Nejčastěji se žloutenka šíří v dětských kolektivech, v populaci dospívajících, dále u lidí bez domova a u drogově závislých.
Jedinou spolehlivou ochranou je očkování. „O něm se doporučujeme poradit s praktickým lékařem, případně v očkovacím centru. Na úhradu vakcíny proti VHA přispívají zdravotní pojišťovny,“ upozorni la Pavlasová.
Nakažených žloutenkou v Praze přibylo, mnohde chybí teplá voda a mýdlo![]() |
Prevencí je časté a důkladné mytí rukou mýdlem a pitnou vodou, případně ruce vydezinfikovat. „Mělo by to být vždy po použití toalety, po příchodu z veřejných míst, po návratu z nákupu nebo po jízdě hromadnou dopravou. Dále vždy před jídlem, při manipulaci s potravinami nebo hotovými pokrmy,“ řekla vedoucí protiepidemického oboru.
A přidala i další tipy. „Ovoce a zeleninu před konzumací vždy umýt pitnou vodou. Při cestách do zahraničí pít vodu jen balenou. Vyhýbat se nápojům s ledem, nemusí být totiž vyrobený z pitné vody. V exotických zemích se řídit pravidlem: nejíst to, co nejde převařit, upéct nebo oloupat.“
Izolace a dohled či karanténa kontaktů
Základním protiepidemickým opatřením je izolace nemocného a také vyhledání osob, se kterými byl pacient v kontaktu. Kontaktům se vydává takzvaný lékařský dohled, v rámci kterého jsou po dobu maximální inkubační doby (50 dní) sledováni a vyšetřováni.
„Dětem, které byly v rizikovém kontaktu, jsou omezeny akce, kde by se sdružovaly. Například plavání, tělocvik, školní družina, kroužky,“ uvedla Kamila Hodačová z Krajské hygienické stanice na Vysočině. Děti například nemohou v této době na letní tábory nebo soustředění.
Vývoj situace ohledně žloutenky bedlivě monitorují i organizátoři letních dětských táborů. „Situaci sledujeme. Tím, že je na Vysočině zatím klid, tak momentálně žádná zásadní opatření nepřijímáme. Pokud by se situace měnila, budeme jednat s hygienou, abychom postupovali co nejbezpečněji,“ řekl Vilibald Prokop, ředitel Domu dětí a mládeže v Jihlavě. Organizace letos chystá šest běhů pobytových táborů a osm běhů příměstských táborů.
„Pokud jde o tábory, je dobré, aby vždy dohlížela dospělá osoba, jestli děti hygienu rukou nešidí. Dobře umyté ruce jsou prevencí mnoha infekčních onemocnění, nejen ‚žloutenky‘. Důležitá zásada je také nepít z jedné láhve, neukusovat svačinu,“ dodala vedoucí protiepidemického odboru.