(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Daro Sulakauri, Lékaři bez hranic

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

  • 50
Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do Havlíčkova Brodu nemoc přinesli zahraniční dělníci. Oba jsou hospitalizování ve zdravotnických zařízeních. Na testy musí desítky jejich kolegů a známých.

V jihlavské nemocnici s tuberkulózou leží čtyřicetiletý Gruzínec.

„Byl hospitalizován na plicním oddělení,“ potvrdila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Cizinec pracoval jako montér v jednom z podniků v průmyslové zóně na severu Jihlavy.

Další cizí státní příslušník se s tuberkulózou léčí na specializované plicní klinice v Humpolci. Podle epidemioložky krajské hygienické stanice v Jihlavě Aleny Dvořákové jde o Slováka. „Pracoval na Jihlavsku, žil v Havlíčkově Brodě,“ dodala.

Tuberkulóza je infekční onemocnění, které se šíří vzduchem. Napadá zejména plíce. Jejím původcem jsou bakterie, jež se do vzduchu dostanou při kašli či kýchání nemocného.

Infekce se naplno projeví zhruba u každého desátého člověka, kterého postihne. Pokud se neléčí, je až z padesáti procent nemoc smrtelná. V Česku se proti ní v minulosti plošně očkovalo v dětství, nyní se očkuje jen u rizikových skupin.

Desítky lidí čeká rentgen, rozbor krve a půlroční sledování

Nemoc je nakažlivá, proto musí lidé, kteří s dotyčnými přišli do styku, na preventivní testy.

„Provádí se rozbor krve, dělají se rentgenové snímky plic a půl roku se tyto osoby sledují,“ popsal emeritní primář plicního oddělení jihlavské nemocnice Tomáš Snížek.

V případě pacientů z Gruzie a Slovenska jde o mnoho desítek až stovek lidí. „Je třeba vyšetřit spolupracovníky dotyčného, členy jeho rodiny, spolubydlící na ubytovně i další lidi včetně personálu nemocnice, s nimiž přišel do styku. V havlíčkobrodském případě jde přibližně o stovku lidí,“ přiblížila Dvořáková.

Výskyt tuberkulózy v České republice není až natolik výjimečný, jak by se mohlo zdát. „Jen na Vysočině se ročně objeví patnáct až dvacet případů. A to jsme zde pod celostátním průměrem,“ vyčíslil Tomáš Snížek.

Počet případů nákazy přibývá, zejména kvůli pracovníkům z ciziny

V minulosti se proti tuberkulóze úspěšně bojovalo, mimo jiné i zmíněným plošným očkováním. Zhruba třetina nových případů nákazy se však týká pracovníků, kteří přichází ze zahraničí.

„Zejména se jedná o země, kde zdravotnictví ani prevence nejsou na nijak vysoké úrovni, jako jsou země Balkánu, postsovětské republiky nebo Asie,“ dodal emeritní primář.

„Každý měsíc máme potvrzený případ tuberkulózy a počet těchto případů v posledních letech stoupá. Jedná se hlavně o pracovníky ze zahraničí,“ potvrzuje i mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Podle Snížka se tak Česká republika pomalu přibližuje západním zemím. Tam tvoří zahraniční pracovníci a dělníci lehce přes polovinu lidí nakažených tuberkulózou.

Kdo se tuberkulózou nakazí, podstoupí velice dlouhou léčbu. Ta obvykle trvá až kolem půl roku. Prvních šest až osm týdnů tráví pacient v klidu na lůžku v nemocnici, podávána jsou mu silná antibiotika. Další tři až čtyři měsíce se pak doléčuje a léky dobírá doma.